Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 606 686 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Krzesełko schodowe - nietypowe zastosowania

Krzesełka schodowe (windy schodowe) to urządzenia dźwigowe, które służą do transportu osób starszych oraz niepełnosprawnych po schodach. Oprócz takiego typowego wykorzystania krzesełka przyschodowego pragniemy Państwu zaprezentować pozostałe przykłady pokazujące możliwości użycia samobieżnych krzesełek schodowych.

Standardowo krzesła przyschodowe są wyposażone w siedziska, które wraz z podłokietnikami i pasem bezpieczeństwa pozwalają na bezpieczny transport osób niepełnosprawnych. Są jednak osoby, dla których siadanie sprawia duże trudności - przeważnie dotyczy to ludzi z różnego rodzaju schorzeniami stawów kolanowych lub biodrowych. Dla takich przypadków przewidziano krzesełka schodowe z tzw. ramą stojącą.

Rama stojąca montowana do krzesełka schodowego pozwala jechać tą windą osobie, która ma problemy z siadaniem oraz ze zginaniem nóg w kolanach. Ten prosty, ale za razem genialny dodatek do windy krzesełkowej umożliwia pokonywanie schodów wielu osobom, które do tej pory miały z tym ogromne trudności.

Innymi podobnymi udogodnieniami są: możliwość umieszczenia joysticka sterującego w prawym lub lewym podłokietniku oraz możliwość zrobienia wyższego krzesełka (z wyżej zamocowanym siedziskiem) dla wysokich osób.

Ostatnią rzeczą, na jaką z reguły nie zwraca się uwagi są pasy bezpieczeństwa w krzesełku schodowym. Z reguły ludzie ich nie używają, mówiąc, że krzesełko jedzie bardzo wolno, a oni stabilnie siedzą i opierają nogi na podnóżku. Jednakże w przypadku osób bez nóg ta sytuacja diametralnie się zmienia. To właśnie pasy bezpieczeństwa dają tym osobom komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej

W naszych domach, szczególnie tych starszych często zdarzają się dosyć strome i wąskie schody. Niestety podczas naszej pracy spotykamy się z sytuacjami, gdzie nasi klienci mówią, iż ktoś z jakiejś firmy dźwigowej powiedział im, że na takich schodach nie da się zamontować krzesełka schodowego.

Główne argumenty to oczywiście warunki techniczne, czyli właśnie to, że schody są zbyt wąskie lub zbyt strome albo drewniane, czy też metalowe. Za tymi, nieprawdziwymi zresztą stwierdzeniami kryje się jednak chęć zamontowania u takiej osoby podnośnika pionowego (windy dla osoby niepełnosprawnej), który daje tym firmom o wiele większe możliwości zarobienia pieniędzy.

Wiemy z własnego doświadczenia, że krzesełka schodowe można montować na bardzo stromych schodach. W dokumentacji technicznej jest mowa o 55 stopniach - my zaś mamy potwierdzony montaż prostoliniowego krzesła przyschodowego na schodach z kątem nachylenia 48 stopni.

Co do szerokości schodów, wystarczy tak naprawdę 65-70 cm, żeby krzesełko mogło przejechać przejechać bez większego trudu. Nie ma także wpływu na instalację krzesełka schodowego materiał z którego wykonane są schody - mogę być one drewniane, betonowe, kamienne lub metalowe. Nie ma również jakiegokolwiek kłopotu z zainstalowaniem krzesełka schodowego na zewnątrz budynku - w takich przypadkach dajemy w komplecie pokrowiec zabezpieczający urządzenie przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Krzesełka przyschodowe to swego rodzaju windy, które ułatwiają pokonywanie schodów osobom starszym i niepełnosprawnym. Mówiąc dokładniej, na stopniach schodów montuje się tor jezdny, po którym porusza się wagonik razem z krzesełkiem.

Są natomiast sytuacje, kiedy instalacja na schodach jest niemożliwa, bo schody nie występują, i w tych sytuacjach przejawia się tzw. nasza polska kreatywność, która już nieraz pomogła nam wybrnąć z opresji pt. "Obcy najeźdźca". Otóż tor jezdny krzesełka schodowego można przymocować (przykręcić) do specjalnie zamocowanej szyny - np. grubego ceownika lub dwuteownika. Taka możliwość instalacji krzesełka schodowego przydaje się w sytuacjach, kiedy schody na klatce schodowej są kręcone i nie chcemy wydawać sporej sumy pieniędzy na windę krzesełkową na szynie krzywoliniowej. Inną sytuacją, kiedy rozwiązanie może być przydatne, jest za mała szerokość schodów (np. w bloku wielorodzinnym), która po montażu krzesełka przyschodowego jeszcze się zmniejszy - wtedy z balkonu albo tarasu można poprowadzić na dół (np. do ogródka) taką szynę, a do niej zamocować tor jezdny samobieżnego krzesła schodowego. Naturalnie cała konstrukcja musi być wykonana solidnie - polecamy zabetonowanie dolnego krańca szyny, przykręcenie jej na górze oraz zakotwiczenie do ściany. W przypadku długich szyn (powyżej 3 metrów) warto taką szynę podeprzeć.

Innymi ciekawymi zastosowaniami krzesełek schodowych są transport niepełnosprawnego dziecka na specjalnie montowanym foteliku oraz transport towarów w skrzynce, którą montuje się zamiast siedziska krzesła przyschodowego.

Obydwa te rozwiązania korzystają z tej samej funkcjonalności windy krzesełkowej, a mianowice ze zdejmowanego siedziska krzesełka schodowego. Z uwagi na to, że udźwig tego urządzenia dźwigowego wynosi 130 kg umożliwia to wwiezienie krzesełkiem schodowym po dosyć stromych schodach ciężkich rzeczy - ponieważ z tym zaganienieniem spotykamy się coraz częściej postaramy się zrobić oddzielny artykuł, w którym zamieścimy dokładniejsze opisy oraz zdjęcia pokazujące to nietypowe rozwiązanie.

Z pewnością, podczas naszej pracy związanej z likwidacją barier architektonicznych jeszcze wiele razy będziemy rozwiązywać nietypowe problemy - obiecujemy każdy z nich opisać, aby pokazać Państwu jak szerokie zastosowanie mają te nieduże windy domowe jakimi są krzesełka schodowe.