Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 606 686 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Winda domowa dla osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne, jeżdżące na wózkach na codzień doświadczają jak ciężko jest poruszać się w świecie pełnym schodów. Pokazujemy Państwu jak te bariery architektoniczne zniwelować instalując krzesełka przyschodowe , które spełniają rolę swego rodzaju windy domowej dla osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Dom z założenia powinien być miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie i komfortowo. W domu powinniśmy móc się poruszać swobodnie i bez przeszkód - na pewno w domu nie powinno być barier architektonicznych.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej

Nasze domy powstawały w różnych okresach - mieszkamy w starych i nowych domach, odziedziczonych po dziadkach lub wybudowanych własnymi siłami. W bardzo wielu domach czai się na nas mnóstwo schodów, często krętych i stromych. Dopóki jesteśmy młodzi nie zwracamy na to uwagi - wchodząc na piętro przeskakujemy po kilka stopni jednocześnie. Jednak z wiekiem pojawiają się problemy z wchodzeniem po schodach, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i mniej sprawni.

Problemy z pokonywaniem schodów mogą pojawić się również znacznie wcześniej niż na starość. Różnego rodzaju urazy kończyn dolnych lub bioder (jak np. artroza) uniemożliwiają nam łatwe pokonywanie schodów.

Podobnie ma się sytuacja z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim - Ci odważni, którzy chcą wejść na piętro lub do piwnicy muszą prosić rodzinę o pomoc w przemieszczeniu się. Schody w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej bardzo często stanowią jeden z największych problemów.

Sytuacja taka miała miejsce u jednego z naszych klientów - Pana Witolda. Od wielu lat Pan Witold porusza się na wózku. Nie przeszkadza mu to w prowadzeniu aktywnego życia - Pan Witold prowadził całkiem dużą firmę, jeździł samochodem i robił całą masę innych rzeczy wymagających sprawnego poruszania się. Schodów w domu Pana Witolda jest dużo - powiedział mi, że "w momencie kiedy budował dom nie myślał, aby były one jakąkolwiek przeszkodą". Obecnie chcąc zejść z piętra na dół lub zejść do piwnicy Pan Witold musiał angażować żonę, która na schodołazie próbowała go zwieźć na dół. Jednak operacja taka była bardzo męcząca - zarówno dla żony Pana Witolda jak i jego samego.

Jedynym słusznym rozwiązaniem dla Pana Witolda oraz całej masy innych ludzi w podobnej sytuacji jest zainstalowanie na schodach podnośnika schodowego, który będzie pomagał im w pokonywaniu schodów. Najbardziej popularnym urządzeniem dźwigowym do transportu osób niepełnosprawnych jest >platforma schodowa. Jednak urządzenie to jest bardzo wymagające, jeżeli chodzi o warunki montażu. Schody muszą być dosyć szerokie, szczególnie schody kręte lub zabiegowe. Poza tym przed schodami powinno być sporo wolnej przestrzeni, a do tego wszystkiego platformy schodowe są urządzeniami dosyć drogimi. Schody u Pana Witolda nie są ani szerokie, ani proste - wręcz przeciwnie są one dosyć wąskie i kręte - to wykluczało montaż platformy schodowej.

Dobrą, aczkolwiek mało znaną alternatywą dla platform przyschodowych są krzesełka schodowe. Urządzenia te można instalować na wąskich schodach (minimalna szerokość to 70 cm), które mają dosyć znaczne nachylenie - nawet do 70 stopni.

Windy krzesełkowe są proste w montażu i utrzymaniu, a co najważniejsze o wiele tańsze niż inne rodzaje wind domowych. Krzesło schodowe co prawda nie przewiezie osoby na wózku inwalidzkim, ale przecież nie jest problemem posiadanie dwóch lub nawet trzech wózków inwalidzkich - po jednym na każdym poziomie domu. Dzięki obracanemu siedzisku oraz podłokietnikom bardzo łatwo jest się przesiąść z wózka na krzesełko i odwrotnie - na podstawie naszych doświadczeń zauważmy, że nie mają z tym problemu zarówno osoby starsze jak i niepełnosprawne - nawet te pozbawione nóg.

Dzięki otrzymaniu dofinansowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu Pan Witold zakupił w naszej firmie krzesełko przyschodowe, z którego jest bardzo zadowolny - mówi, że w końcu odżył i jest niezależny od nikogo - może poruszać się po swoim domu swobodnie i bez żadnych przeszkód - zupełnie jak kiedyś.

Krzesło przyschodowe to idealne rozwiązanie w przypadku likwidowania bariery architektonicznej w domu, na schodach, które są wąskie lub strome - zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z naszych montaży, które pokazują możliwości wind schodowych.

Zdjęcia Wind Schodowych

Więcej informacji na temat oferowanych przez naszą firmę krzesełek schodowych znajdą Państwo na stronie krzesła schodowe oferowane przez firmę Windy Schodowe.