Ułatwiamy Twoje Życie

O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych mogą starać się osoby niepełnosprawne mające problemy z proszuaniem się, ale tylko pod warunkiem, że są one właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości w której taką barierę chcą zlikwidować. Jeżeli tak nie jest, wówczas należy postarać się o zgodę właściciela budynku lub lokalu.

Kwestie dofinansowań na niwelowanie barier dokładnie reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) - tutaj można przeczytać treść ustawy - należy szukać artykułu 35a ustęp 1 punkt 7 oraz artykuł 35a ustęp 4.

W ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można uzyskać środki finansowe na zniwelowanie bariery architektonicznej, czyli każdego utrudnienia występującego w budynku uniemożliwiającego swobodne poruszanie się osobie na wózku lub w znacznym stopniu ograniczającego taką możliwość swobodnego przemieszczania się.
W praktyce oznacza to przede wszystkim różnego rodzaju schody lub strome podjazdy, ale również wąskie drzwi lub ciasne korytarze.

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • PFRON dofinansowanie - Zlikwidowanie barier architektonicznych często wymaga poniesienia wysokich kosztów, na które nie stać wielu niepełnosprawnych osób. W takich sytuacjach warto zgłosić się po dofinansowanie z PFRON
  • Platforma czy podnośnik - Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach zewnętrznych - przed domem, przy tarasie - platformę przyschodową, czy może podnośnik pionowy?
  • Dofinansowanie PFRON 2019 - Wielkimi krokami zbliża się święto Babci i Dziadka, osób, które zawsze służą dobrą radą oraz wyciągają do nas pomocną dłoń. Obdarzamy ich szacunkiem i miłością, a te dwa dni w roku: 21 oraz 22 stycznia, to szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pomoc. To także świetna okazja, aby pomóc naszym dziadkom w kwestiach formalnych związanych z dofinansowaniem, które można przeznaczyć na zakup windy schodowej.
  • Podnośniki ścienne Levicare - Podnośnik ścienny pozwala na bezpieczne przeniesienie osoby z wózka inwalidzkiego na fotel, do łóżka lub do wanny. Urządzenie to posiada udźwig do 140 kg i jest bardzo uniwersalne.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

Aby móc starać się o przyznanie takiego dofinansowania należy złożyć wniosek albo w PCPR albo w MOPS - generalnie informacji o dofinansowaniu na ten cel należy szukać u lokalnych władz samorządowych, czyli w urzędzie gminy, miasta lub powiatu.
Do wniosku należy dołączyć cały komplet dokumentów - zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaświadczenie o zameldowaniu w danym miejscu oraz akt prawny potwierdzający prawa do lokalu, w którym chcemy niwelować barierę architektonicznę. Ponadto czasem mogą być przydatne informacje o miesięcznych dochodach.
Bardzo często do wniosku należy dołączyć kosztorys wykonany przez firmę, która będzie fizycznie zajmować się usuwaniem bariery, a który będzie dokładnie określał zakres robót. Wraz z kosztorysem warto przedłożyć fakturę proforma oraz projekt wykonawczy.

Najwyższe dofinansowanie usunięcia bariery architektinicznej może wynosić 80% absolutnej wartości (wartości brutto) projektu, aczkolwiek nie może być kwotowo większa niż wartość 15-krotnego zwyczajnego wynagrodzenia.
W praktyce bardzo często to dofinansowanie jest znacznie mniejsze i może pokryć tylko połowę kosztów całkowitych projektu. Pozostałe 50% musi pokryć osoba, która otrzymałą dofinansowanie. Ponieważ czasami kwoty zakupu urządzeń dźwigowych pozwalających na skuteczną likwidację bariery architektonicznej moga być znaczne, warto postarać się znaleźć dodatkowe środki na to przedsięwzięcie.
Tych dodatkowych pieniędzy warto szukać u różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń - również nasza firma chcąc iść na rękę swoim klientom może rozłożyć płatność na kilka części.

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Windy Schodowe

ul.Zdziarska 81G/1
03-289 Warszawa

Rafał Kurzyna
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Magdalena Kwiatkowska
tel.: +48 606 686 002

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Używana winda krzesełkowa zewnętrzna AcornPlatforma schodowa dla osób niepełnosprawnych Ascendor PLK8

zobacz wszystkie zdjęcia »