Ułatwiamy Twoje Życie

O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych mogą starać się osoby niepełnosprawne mające problemy z proszuaniem się, ale tylko pod warunkiem, że są one właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości w której taką barierę chcą zlikwidować. Jeżeli tak nie jest, wówczas należy postarać się o zgodę właściciela budynku lub lokalu.

Kwestie dofinansowań na niwelowanie barier dokładnie reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) - tutaj można przeczytać treść ustawy - należy szukać artykułu 35a ustęp 1 punkt 7 oraz artykuł 35a ustęp 4.

W ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można uzyskać środki finansowe na zniwelowanie bariery architektonicznej, czyli każdego utrudnienia występującego w budynku uniemożliwiającego swobodne poruszanie się osobie na wózku lub w znacznym stopniu ograniczającego taką możliwość swobodnego przemieszczania się.
W praktyce oznacza to przede wszystkim różnego rodzaju schody lub strome podjazdy, ale również wąskie drzwi lub ciasne korytarze.

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • Jak pokonać schody? - Osoby, które nie mają żadnych niepełnosprawności, nie zdają sobie nawet sprawy ile razy w ciągu jednego dnia muszą pokonać schody – po prostu nie zwracają na to uwagi. Schody napotykamy w szkole, w pracy na zakupach,a także oczywiście w domu czy w bloku.
  • Używane krzesełka Acorn - Angielska firma Acorn jest producentem świetnej jakości krzesełek schodowych przeznaczonych do transportu osób mających trudności z wchodzeniem po schodach, czyli najczęściej osób starszych i niepełnosprawnych.
  • Podnośnik Liftboy - Już od ponad roku w naszej ofercie znajduje się niski podnośnik pionowy do transportu osób niepełnosprawnych. Liftboy, bo tak nazywa się to urządzenie jest bardzo ciekawym rodzajem windy dla niepełnosprawnych zarówno od strony konstrukcyjnej jak i funkcjonalnej.
  • Po montażu krzesełka - Zakup i montaż krzesełka schodowego to dopiero początek przygody z tym urządzeniem. Ważne jest, aby oprócz codziennego użytkowania urządzenia dbać także o jego stan techniczny.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

Aby móc starać się o przyznanie takiego dofinansowania należy złożyć wniosek albo w PCPR albo w MOPS - generalnie informacji o dofinansowaniu na ten cel należy szukać u lokalnych władz samorządowych, czyli w urzędzie gminy, miasta lub powiatu.
Do wniosku należy dołączyć cały komplet dokumentów - zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaświadczenie o zameldowaniu w danym miejscu oraz akt prawny potwierdzający prawa do lokalu, w którym chcemy niwelować barierę architektonicznę. Ponadto czasem mogą być przydatne informacje o miesięcznych dochodach.
Bardzo często do wniosku należy dołączyć kosztorys wykonany przez firmę, która będzie fizycznie zajmować się usuwaniem bariery, a który będzie dokładnie określał zakres robót. Wraz z kosztorysem warto przedłożyć fakturę proforma oraz projekt wykonawczy.

Najwyższe dofinansowanie usunięcia bariery architektinicznej może wynosić 80% absolutnej wartości (wartości brutto) projektu, aczkolwiek nie może być kwotowo większa niż wartość 15-krotnego zwyczajnego wynagrodzenia.
W praktyce bardzo często to dofinansowanie jest znacznie mniejsze i może pokryć tylko połowę kosztów całkowitych projektu. Pozostałe 50% musi pokryć osoba, która otrzymałą dofinansowanie. Ponieważ czasami kwoty zakupu urządzeń dźwigowych pozwalających na skuteczną likwidację bariery architektonicznej moga być znaczne, warto postarać się znaleźć dodatkowe środki na to przedsięwzięcie.
Tych dodatkowych pieniędzy warto szukać u różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń - również nasza firma chcąc iść na rękę swoim klientom może rozłożyć płatność na kilka części.

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Rafał Kurzyna - Windy Schodowe

ul.Geodetów 6
02-396 Warszawa
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Łukasz Wyrwik
tel.: +48 608 445 819

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Krzesło przyschodowe na szynie krzywej OtoliftKrzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych zainstalowane na schodach zewnętrznych

zobacz wszystkie zdjęcia »