Ułatwiamy Twoje Życie

Montaż krzesełka schodowego nie jest trudny i można go wykonać przy użyciu standardowych narzędzi dostępnych w każdym domu.

Do montażu krzesła schodowego oraz szyny niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Najpotrzebniejsze z nich to klucze (najlepiej płaski oraz nasadowy, lub dwa płaskie - mogą być także oczkowe - chodzi o tzw. kontrę) o numerach 10, 13, 15 i 17. Do tego niezbędna jest miarka, nóż i dwa śrubokręty - duża gwiazdka i mniejszy płaski (może być próbowka). Może się także przydać latarka, kombinerki oraz wiertarka udarowa (w zależności od schodów). Podczas całego procesu montażu należ pamiętać o swoim bezpieczeństwie oraz podstawach BHP.

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • Podnośniki ścienne Levicare - Podnośnik ścienny pozwala na bezpieczne przeniesienie osoby z wózka inwalidzkiego na fotel, do łóżka lub do wanny. Urządzenie to posiada udźwig do 140 kg i jest bardzo uniwersalne.
  • Jak tanio kupić windę? - Zakup urządzenia do transportu osoby starszej bądź niepełnosprawnej dla wielu wydaje się kwestią trudną i zawiłą. W tym artykule przedstawiamy 5 sposobów na to skąd pozyskać fundusze na zakup windy.
  • Jak pokonać schody? - Osoby, które nie mają żadnych niepełnosprawności, nie zdają sobie nawet sprawy ile razy w ciągu jednego dnia muszą pokonać schody – po prostu nie zwracają na to uwagi. Schody napotykamy w szkole, w pracy na zakupach,a także oczywiście w domu czy w bloku.
  • Krzesełko dźwigowe Acorn - Angielska firma Acorn jest producentem świetnej jakości krzesełek schodowych przeznaczonych do transportu osób mających trudności z wchodzeniem po schodach, czyli najczęściej osób starszych i niepełnosprawnych.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

W pierwszym kroku sprawdzamy zawartość opakowań. Należy zobaczyć, czy kartony nie są mokre lub uszkodzone oraz czy poszczególne części krzesła schodowego są zgodne z opisem. Z reguły komplet znajduje się w 3 lub 4 opakowaniach. W jednym jest tzw. wagonik jezdny, czyli silnik, przekładnia oraz podnóżek. W kolejnym jest siedzisko, a szyna może być w jednym długim opakowaniu lub dwóch krótszych. Wagonik windy schodowej - w środku jest układ napędowy, widoczny złożony podnóżek oraz słupek do montowania siedziska Karton z wagonikiem należy wnieść na górę schodów i tam rozpakować - jest to dosyć ciężkie urządzenie, a wnoszenie w opakowaniu jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Przed rozpoczęciem montażu krzesła, należy sprawdzić, czy silnik i sterowanie działają poprawnie. W tym celu trzeba po rozpakowaniu wagonika włożyć kluczyk do stacyjki oraz podłączyć zasilanie. Po przekręceniu kluczyka w pozycję "GO" powinniśmy usłyszeć sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawi się cyfra 4. Następnie trzeba włożyć baterie do pilota i po wciśnięciu czujnika (przy słupku montowania siedziska) wcisnąć jeden z przycisków na pilocie. Krzesełko powinno wydać ton dźwiękowy i wyświetlić cyfrę 1 na wyświetlaczu.

Bardzo ważnym etapem montażu jest dokładność pomiarów. Należy prawidłowo zmierzyć schody - pomoże w tym instrukcja pomiarów. Po odpowiednich pomiarach trzeba będzie skrócić długi kawałek szyny lub być może połączyć dwa krótsze kawałki. Podczas skracania należy postępować zgodnie z instrukcją skracania szyny.

Po odpowiednim przycięciu szyny należy ją położyć na schodach zębatką ku górze. Szyna jezdna krzesełka schodowego - cała szyna wykonana jest z aluminium, a tylko zębatka jest stalowaNa dole pod szynę podkładamy zaślepkę, a wszystkie cztery zawiasy mocujące układamy pod szyną. Jeden z zawiasów powinien znajdować się na pierwszym stopniu, a drugi na ostatnim. Dwa pozostałe zawisay umieść na środkowych stopniach. Szyna powinna dotykać od spodu krawędzi stopni na całej swojej długości. Najpierw należy dokręcić długą śrubę na zawiasach, a dopiero potem trzeba rozłożyć zawiasy na stopniach schodów i przymocować. Szynę należy przymocować do schodów za pomocą specjalnych uchwytówPo dokładnym przymocowaniu szyny, można usunąć poręcz schodową (jeżeli będzie przeszkadzać w jeździe krzesełka).

W następnym kroku należy zamontować na szynie wagonik, czyli urządzenie, które będzie jeździć po szynie. W wagoniku znajduje się silnik, przekładnia oraz bateria. Do wprowadzenia prowadnic wagonika na szynę można użyć specjalnego kółka, które obracane przesuwa wagonik. Obracające się koło zębate jeździ po zębatce zamontowanej na szynie. Wagonik krzesła schodowego zamontowany na szyniePrzed zamontowaniem wagonika należy zdjąć z szyny hamulec, który powoduje automatyczne zatrzymanie krzesła schodowego po dojechaniu do końca szyny. Po zamontowaniu wagonika można hamulec z powrotem przymocować do szyny, a następnie wypoziomować podnóżek oraz ustawić w pionie słupek do mocowania siedziska.

Po poprawnym zamontowaniu wagonika należy na słupek nałożyć siedzisko. Aby prawidłowo je umiejscowić należy podnieść dźwignię do zmiany położenie siedziska. Po zamontowaniu siedziska można połączyć ze sobą przewody do sterowania wagnikiem z krzesła - obie końcówki należy ze sobą skręcić. Sterowanie wagonikiem możliwe jest poprzez joystick na podłokietnikachJeżeli wszystko zostało wykonane poprawnie to można włączyć zasilanie, oraz przekręcić kluczyk do pozycji "GO". Po przesunięciu krzesełka do pozycji jazdy (bokiem do kierunku schodów) wskazujemy joystickiem kierunek jazdy, a krzesełko po wydaniu krótkiego sygnału zaczyna jechać.

Powyższy opis montażu krzesła schodowego jest przedstawiony skrótowo, aczkolwiek dosyć obrazowo. W naszej sekcji download znajdą Państwo dokładną instrukcję montażu windy schodowej.

Wszelkie kody wyświetlane na wyświetlaczu wagonika są opisane w instrukcji kodów.

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Windy Schodowe

ul.Zdziarska 81G/1
03-289 Warszawa

Rafał Kurzyna
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Łukasz Wyrwik
tel.: +48 608 445 819

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Winda krzesełkowa na schody tania do montażu na zewnątrz budynkuKrzesełko schodowe krzywoliniowe Otolift TWO

zobacz wszystkie zdjęcia »