Ułatwiamy Twoje Życie

Podstawowe informacje o tym w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Osoby myślące o kupnie i zainstalowaniu któregoś z urządzeń znajdujących się w naszej ofercie powinny wiedzieć, że mogą w tej kwestii liczyć na pomoc Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obowiązek ten na PFRON nakłada rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861 ze zm.). Ze środków Funduszu może być dofinansowana likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

Wysokość dofinansowania na likwidację barier architektonicznych może wynosić do 80% inwestycji. Mogą ubiegać się o nią osoby niepełnosprawne, które albo są właścicielami nieruchomości, w której zostanie zamontowane urządzenie albo posiadają zgodę właściciela tego budynku i na stałe w nim zamieszkują.
Ważną informacją jest to, iż nie jest to refundacja zakupionego urządzenia – po prostu część kosztów ponosi PFRON.
Z osobą niepełnosprawną zawierana jest odpowiednia umowa, a wszelką dokumentację składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • PFRON dofinansowanie - Zlikwidowanie barier architektonicznych często wymaga poniesienia wysokich kosztów, na które nie stać wielu niepełnosprawnych osób. W takich sytuacjach warto zgłosić się po dofinansowanie z PFRON
  • Platforma czy podnośnik - Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach zewnętrznych - przed domem, przy tarasie - platformę przyschodową, czy może podnośnik pionowy?
  • Dofinansowanie PFRON 2019 - Wielkimi krokami zbliża się święto Babci i Dziadka, osób, które zawsze służą dobrą radą oraz wyciągają do nas pomocną dłoń. Obdarzamy ich szacunkiem i miłością, a te dwa dni w roku: 21 oraz 22 stycznia, to szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pomoc. To także świetna okazja, aby pomóc naszym dziadkom w kwestiach formalnych związanych z dofinansowaniem, które można przeznaczyć na zakup windy schodowej.
  • Podnośniki ścienne Levicare - Podnośnik ścienny pozwala na bezpieczne przeniesienie osoby z wózka inwalidzkiego na fotel, do łóżka lub do wanny. Urządzenie to posiada udźwig do 140 kg i jest bardzo uniwersalne.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienie występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Wymaganymi dokumentami przy tego typu wnioskach są: orzeczenie o niepełnosprawności, podstawa prawna zameldowania, kserokopia dowodu osobistego, kosztorys lub oferta na takie urządzenie, zgoda właściciela budynku oraz sam wniosek na dofinansowanie.

Pobierz przykładowy formularz wniosku na uzyskanie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych.

Warto również pamiętać, że o pomoc w dofinansowaniu można zwrócić się zupełnie niezależnie do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (PCPR, MOPS), które to również posiadają środki na pomoc osobom niepełnosprawnym.
Wniosek o dofinansowanie można złożyć w dowolnym terminie, jednak należy pamiętać, że nie uzyskamy zwrotu kosztów poniesionych na likwidację barier przed datą podpisania umowy.

Jak wygląda w praktyce taki proces?
Otóż, zwrociliśmy się z tym zapytaniem do jednego z naszych klientów, który takie dofinansowanie otrzymał.
Oto, co pisze Pani Ela:

Dofinansowanie z PFRON w praktyce

Na początku roku, to jest pod koniec stycznia lub na początku lutego należy pobrać wniosek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w komórce zajmującej się łamaniem barier dla osób niepełnosprawnych.
Wniosek w miom przypadku musiałam oddać najpóźniej do końca lutego. PCPR rozdziela swoje fundusze na początku roku.
Do wniosku trzeba dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz opis choroby wydany przez lekarza. Poza tym osoba ubiegająca się o dofinansowanie powinna być zameldowana w lokalu, w którym ma być zainstalowane krzesełko schodowe lub platforma schodowa.
Następnie PCPR umawia się na wywiad w miejscu zamieszkania i dopiero po tym wywiadzie zostają przyznane środki na likwidację bariery architektonicznej.
PCPR ze swoich środków dofinansowuje tylko 80% wartości urządzenia, a pozostałe 20% musi posiadać niepełnosprawny. W miom przypadku zaproszono mnie na rozmowę do PCPR i poinformowano, że mogą dołożyć tylko 7800,00 zł. a ja zaproponowałam, że w tej kwocie zakupione zostanie krzesło schodowe. Kierownik PCPR wyraził zgodę i tym sposobem udało mi się zakupić od Państwa tę windę schodową.
Duży wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez PCPR ma opis lekarza, oraz komisji która przychodzi na wywiad do miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o dofinansowanie.


Zapoznaj się z szczegółowymi zasadami dofinansowania PFRON.

Przydatne linki:

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Windy Schodowe

ul.Zdziarska 81G/1
03-289 Warszawa

Rafał Kurzyna
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Łukasz Wyrwik
tel.: +48 608 445 819

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Krzesełko schodowe Acorn na dolnym przystankuPlatforma schodowa dla osób niepełnosprawnych Ascendor PLK8

zobacz wszystkie zdjęcia »