Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 698 132 056

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Konserwacja krzesełek schodowych

Używane krzesełka schodowe z oferty Windy Schodowe posiadają roczną gwarancję. Podczas montażu umieszczamy do krzesełka nowe akumulatory, które wytrzymają nawet do 4 lat – stąd też konserwacja windy krzesełkowej dla seniorów przeważnie wiąże się z odkurzeniem raz na jakiś czas toru jezdnego i przetarcia wilgotną szmatką siedziska i obudowy urządzenia.

Krzesełko schodowe Acorn Superglide jest zasilane z dwóch akumulatorów żelowych o napięciu 12 V i pojemności 7,2 Ah. Baterie są ładowane niskim (24 V) napięciem zmiennym na punktach ładowania (na dole i na górze szyny) poprzez zasilacz, który powinien być na stałe włączony do sieci.

Zgodnie z naszą ofertę przy montażu dajemy nowe akumulatory, które w warunkach normalnego używania krzesełka (20 jazd dziennie) wewnątrz budynku powinny bez żadnych problemów popracować 3-4 lata. Przy mniej intensywnym używaniu krzesełka przyschodowego ten czas może wynosić nawet 5 lat. Jeżeli krzesełko jest zainstalowane na zewnątrz budynku to "czas życia" akumulatorów może być krótszy niż 3 lata.

Ostatnio jednak mieliśmy zgłoszenie, że u jednego z naszych klientów krzesełko zaczęło dziwnie się zachowywać - tzn. zaczęło jeździć coraz to wolniej - a było to dopiero dwa lata od montażu. Zawsze w takim momencie prosimy o sprawdzenie kodu, który pokazywany jest na wyświetlaczu krzesełka schodowego (wyświetlacz ten znajduje się niedaleko stacyjki). Jeżeli jest tam wyświetlane ZERO lub wyświetlacz pokazuje literę C, to najprawdopodobniej oznacza, że akumulatory są wyczerpane.

Może tak się zdarzyć wówczas kiedy ładowarka nie działa - jednak wtedy krzesełko wydawałoby przerywany sygnał akustyczny, który informuje, że w punktach ładowania nie ma napięcia. Tak więc, jeżeli zasilacz jest podłączony do sieci, a krzesełko nie piszczy to w takim przypadku zazwyczaj należy się liczyć z wymianą akumulatorów na nowe.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej

Dokładnie taką sytuację mieliśmy w powyższym przypadku. Krzesełko jeździło coraz wolniej i chociaż ładowarka ładowała baterie jak należy, to były one zwyczajnie zużyte. Wyświetlacz przedstawiał cyfrę ZERO, a po wyciągnięciu akumulatorów i zweryfikowaniu woltomierzem okazało się, że dają napięcie 17 V, co jest wartością zdecydowanie za niską do odpowiedniego działania krzesła przyschodowego. Dopiero po konsultacji z klientką okazało się, że mąż, oszczędzając, wyłączał zasilacz i jedynie chwilę po działaniu krzesełka zasilacz był podłączony do sieci.

Wymiana akumulatorów w krzesełku schodowym jest bardzo prosta, chociaż wymaga wykonania paru czynności, które zapewniają odpowiednią jego pracę z nowymi bateriami i zachęcamy, aby czynność tę wykonywał ktoś posiadają doświadczenie w tego rodzaju naprawach. Przy tej czynności serwisowej zawsze weryfikujemy stan całej windy schodowej oraz piloty zdalnego sterowania.

Przy okazji starannie przecieramy papierem ściernym punkty ładowania obecne na szynie (na dolnym i górnym przystanku), aby zapewnić możliwie najlepszy przepływ prądu pomiędzy nimi i stykami w krzesełku.

Koszty tej naprawy poserwisowej za każdym razem zależą od typu usterki i odległości, jaką będzie musiał pokonać nasz technik. Przeważnie nie jest to jednak kwota większa niż 200-300 zł brutto. Po wymienieniu akumulatorów i wyregulowaniu krzesełka schodowego zapewniamy państwu 6-miesięczną gwarancję na nowe baterie, oczywiście pod warunkiem prawidłowego korzystania z urządzenia.