Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Krzesełka schodowe czy platformy dla niepełnosprawnych – sprawdź!

Temat krzesełko schodowe a platforma wraca do nas regularnie – decyzja o zakupie sprzętu likwidującego bariery architektoniczne wymaga przecież znajomości podstawowych różnic pomiędzy tymi urządzeniami, a często bywa tak, że nasi klienci spotykają się z takim rozwiązaniem po raz pierwszy. Tymczasem od decyzji zależy komfort zarówno osoby korzystającej ze sprzętu, jak i osoby, która za sprzęt będzie odpowiedzialna, np. opiekuna. Z tego względu w dzisiejszym artykule wskazujemy istotne różnice między krzesełkiem schodowym a platformą schodową. Z naszym wsparciem dobierzesz odpowiednie urządzenie do potrzeb osoby starszej lub zmagającej się z niepełnosprawnością.

Działanie krzesełka schodowego

Powracająca kwestia wyboru – krzesełko schodowe czy platforma – wymaga zaznajomienia się ze sposobem działania każdego z tych urządzeń. Krzesła schodowe charakteryzują stosunkowo niewielkie wymiary, co pozwala na montaż nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni. Urządzenia tego typu dedykowane są osobom z niewielką dysfunkcją narządu ruchu oraz osobom starszym, które mają problem ze swobodnym poruszaniem się. Ze względu na konstrukcję krzesełko schodowe doskonale sprawdzi się, nawet jeżeli masz do dyspozycji wyłącznie schody strome lub wąskie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również niższa w stosunku do innych urządzeń tego typu cena. Na rynku dostępne są krzesełka:

  • schodowe prostoliniowe – przystosowane do schodów prostych;
  • schodowe krzywoliniowe – dostosowane do montażu na schodach zakręconych, zabiegowych;
  • krzesełka wewnętrzne;
  • krzesełka zewnętrzne.

Osoba korzystająca z krzesełka schodowego powinna móc samodzielnie na nim usiąść lub mieć do dyspozycji kogoś, kto pomoże się jej przenieść z wózka inwalidzkiego bezpośrednio na siedzisko. Jest to kluczowa różnica między krzesełkiem schodowym a platformą schodową. 

Działanie platformy schodowej

Jeżeli zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem – krzesełko czy platforma schodowa – weź pod uwagę fakt, że platforma umożliwia bezpieczny i samodzielny transport osób korzystających z wózka inwalidzkiego. Na rynku dostępne są zarówno platformy schodowe niewymagające sterowania przez opiekuna, jak i modele, które są w funkcję sterowania wyposażone. W zależności od wybranego modelu platformę można zamontować na zewnątrz lub wewnątrz budynku, co ułatwia swobodne korzystanie z obiektów. Platforma schodowa to zatem doskonałe (i bezpieczne) rozwiązanie, jeżeli nie ma możliwości zainstalowania windy dla osób z niepełnosprawnościami. 

Krzesełko schodowe a platforma – co należy uwzględnić przed zakupem urządzenia?

Temat krzesełko schodowe a platforma mamy wstępnie omówiony – pozostaje kwestia tego, czym się kierować, wybierając ten jeden model spośród bogatej oferty na rynku. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • kto będzie korzystał z urządzenia?
  • kto będzie korzystał z urządzenia?
  • jaki jest przewidziany budżet?

Te trzy pytania pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję – windy schodowe różnią się między sobą funkcjonalnościami, wymiarami, możliwościami w zakresie montażu oraz ceną. Pokonywanie barier architektonicznych wymaga uwzględnienia wszystkich tych czynników. I tak na przykład, krzesełko schodowe krzywoliniowe lepiej sprawdzi się w przypadku schodów krętych, ale wymaga pewnego zakresu sprawności ze strony osoby starszej lub poruszającej się na wózku. Jeżeli jednak Ty lub bliska Ci osoba porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie platforma schodowa. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na schodach nie ma odpowiedniej ilości miejsca – wówczas warto sprawdzić podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych, które nie wymagają dostępu do szerszych schodów. Pamiętaj również, że urządzenie montowane:

  • w domu jednorodzinnym wymaga samodzielnej decyzji właściciela lub właścicielki,
  • w bloku mieszkalnym wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz uwzględnienia wymogów przeciwpożarowych,
  • w budynku należącym do instytucji publicznej – wymaga uwzględnienia norm przeciwpożarowych. 

Zarówno platformy schodowe, jak i krzesełka wiążą się z wydatkiem, który może obciążyć niejeden budżet domowy, dlatego warto się zastanowić, jakimi środkami dysponujesz oraz jakie jest ich źródło – własne czy zewnętrzne. Istnieją bowiem możliwości dofinansowania z PFRONu oraz jednostek miejskich i gminnych (PCPR, MOPS lub MOPR), które ułatwiają zakup urządzeń tego typu. Tańszą alternatywą dla omawianego sprzętu są schodołazy, które nie wymagają montażu na stałe, ale też nie dają takiego komfortu jak krzesełko czy platforma schodowa. 

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej

Podsumowanie

Znasz już różnice między krzesełkiem schodowym a platformą schodową dla niepełnosprawnych, którzy w żadnym przypadku nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Wybierając jeden z dostępnych modeli, musisz uwzględnić wymiary schodów oraz możliwości montażu, budżet, a przede wszystkim zaś zakres ruchów osoby, która będzie korzystać z urządzenia. To właśnie dzięki temu podejmiesz najlepszą możliwą decyzję.