Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?
Zadzwoń do nas
+48 692 44 94 74
Które urządzenie będzie najlepsze do przetransportowania osoby starszej bądź niepełnosprawnej po schodach? To pytanie niezwykle często stawiają sobie oraz nam nasi klienci. W niniejszym tekście postaramy się odnieść do sprawy wyboru najlepszego podnośnika dla niepełnosprawnych lub dla osób starszych.
Ostatnio jedna z naszych klientek z miejscowości Biała Podlaska zadała nam następujące pytanie - "Jakie urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych będzie dla mnie najlepsze, abym umożliwiła córce bezpieczne korzystanie ze schodów"? Należy dodać, że córka porusza się na wózku inwalidzkim, natomiast urządzenie miałoby być instalowane na schodach znajdujących się na zewnątrz budynku.
Jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Optymalnym rozwiązaniem, które zawsze proponujemy w podobnych przypadkach jest zakup i montaż platformy przyschodowej, która jest urządzeniem dedykowanym do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jednak należy wiedzieć, że platforma schodowa, np. Ascendor PLG7 wymaga dosyć szerokich schodów (ok 100 cm) i z doświadczenia wiemy, że w domach jednorodzinnych lub blokach ciężko jest takie schody znaleźć. Należy również pamiętać, że po zainstalowaniu platformy tor jezdny zawęża na stałe światło (szerokość) schodów - w przypadku platformy Ascendor jest to ok 5-6 cm.
21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...
W blokach wielorodzinnych, gdzie odpowiednia szerokość jest wymagana przepisami przeciwpożarowymi może się okazać, że te kilka centymetrów uniemożliwią montaż tego rodzaju windy dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przed schodami musi być dużo miejsca - co najmniej 150 cm.
Do czynników technicznych dochodzi cena platform schodowych, która jest dosyć duża - w zależności od konkretnych warunków może się wahać w granicach 26-34 tys zł. Często udaje się otrzymać dofinansowanie z PFRON na zakup urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, jednak nasza klientka nie złożyła wniosku na początku roku i teraz musiałaby czekać aż do następnego roku.
Poniższy film pokazuje działanie platformy schodowej Ascendor.
W tej sytuacji okazało się też, że osoba, choć porusza się na wózku, to jednak może się sama z tego wózka podnieść - jest to niezwykle ważna dla nas wiadomość, ponieważ wtedy możemy zaproponować nieco inne, tańsze i mniej wymagające technicznie windy schodowe. Jednym z takich rozwiązań są krzesełka schodowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych. Urządzenia te da się zamontować na dowolnych schodach: prostych, zabiegowych zbudowanych z drewna bądź betonu; znajdujących się w środku budynku bądź na zewnątrz. Krzesełka schodowe nie potrzebują szerokich schodów - mamy instalacje tychże na schodach o szerokości 70 cm. Ponadto przed schodami takie krzesełko wymaga tylko 50 cm (są także modele, które w ogóle nie potrzebują wolnej przestrzeni przed schodami), a kąt nachylenia schodów może wynieść nawet 55 stopni.
Warto także wiedzieć, że w naszej ofercie znajdują się używane krzesła schodowe i to w niezwykle atracykjnych cenach. Każde używane krzesełko ma nowe siedzisko oraz nowe akumulatory, dzięki czemu może bezproblemowo działać przez kolejne 3-4 lata. Na cały zestaw dajemy roczną gwarancję.
Niejednokrotnie sprzedajemy krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku, tym bardziej że czasem jest to jedyny sposób, aby zapewnić tymże osobom nieco wolności i niezależności. Jeśli osoba taka może się jeszcze samodzielnie przesiąść z wózka, a warunki techniczne bądź finansowe nie pozwalają na zakup i instalację innego podnośnika schodowego, to krzesełko dźwigowe okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem.
Poniżej prezentujemy film pokazujący używane krzesełko schodowe.
Taka sytaucja również najprawdopodobniej zakończyłaby się montażem krzesła przyschodowego na schodach zewnętrznych, ale w ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że w domu klientki znajdują się jeszcze jedne schody, które osoba na wózku również musi pokonywać.
Bez wahania zaproponowaliśmy używany schodołaz kroczący Scalamobil. Schodołaz jest urządzeniem, które nie jest na stałe zamocowane do konkretnych schodów - można go używać na wielu schodach. Co więcej, można go szybko złożyć i przewieźć w inne miejsce, np. na działkę. Jeżeli osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc osoby trzeciej, a schodów w budynku jest kilka to schodołaz jest bardzo dobrym pomysłem na zniwelowanie bariery architektonicznej.
U naszej klientki z Białej Podlaskiej również schodołaz na stałe zagości w domu i będzie pomagał osobie na wózku inwalidzkim w bezpiecznym pokonywaniu schodów.
Poniżej prezetnujemy film pokazujący używany schodołaz Scalamobil.