Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Jak stworzyć szkołę bez barier architektonicznych i uniknąć skarg na brak dostępności

Nie wiesz, jak przystosować szkołę do potrzeb niepełnosprawnych uczniów? Poznaj 3 urządzenia do likwidacji barier architektonicznych, które zyskały największą popularność wśród dyrektorów szkół. Dowiedz się, które z nich montujemy nawet w placówkach objętych nadzorem konserwatora zabytków.

Czytając artykuł, dowiesz się m.in.:

 • co grozi szkołom, które nie zlikwidują barier architektonicznych do 6 września 2021 r.,
 • jakie metody niwelowania barier sprawdzają się w placówkach objętych nadzorem konserwatora zabytków,
 • która winda schodowa do szkoły jest najwygodniejsza i ma najszersze zastosowanie,
 • ile kosztuje najtańsza winda schodowa do transportu niepełnosprawnych dzieci w szkole,
 • jakie są inne metody bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych po schodach.

Placówka przyjazna uczniom niepełnosprawnym to już nie tylko wzorzec godny naśladowania, ale także wymóg prawny. Wraz z wejściem w życie ustawy o zapewnieniu dostępności, pojawiły się bowiem obowiązki związane z niwelowaniem barier architektonicznych w placówkach edukacyjnych.

Ustawowy termin na zniwelowanie barier architektonicznych w szkole

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych do budynku szkoły Zgodnie z przepisami, jednostki sektora publicznego powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym przynajmniej minimalną dostępność na terenie swoich obiektów. W obszarze architektonicznym obejmuje ona m.in. zapewnienie osobom na wózkach inwalidzkich możliwości przemieszczania się pomiędzy piętrami w budynku szkoły.
Na realizację obowiązków zapisanych w ustawie zostało już tylko kilka miesięcy. A ich niedopełnienie może być dotkliwe. Po 6 września 2021 r. osoby niepełnosprawne będą mogły złożyć wniosek o zapewnienie dostępności na terenie budynku w ciągu maksymalnie 2 miesięcy. Jego podstawą może być np. brak windy w szkole, która pozwoliłaby osobie niepełnosprawnej bezpiecznie pokonać schody. Jeżeli szkoła nie wywiąże się ze swojego obowiązku w narzuconym ustawowo terminie, osoba niepełnosprawna zyska możliwość złożenia skargi do PFRON-u.

Winda do szkoły? Lepiej zamów ją już teraz!

Acorn A180 wewnątrz prawa strona rozlożone górny przystanek Nie warto czekać do września i ryzykować, że pojawią się przykre konsekwencje zaniechania likwidacji barier architektonicznych w Twojej szkole. Zamiast więc zwlekać, dowiedz się, jaką windę wybrać do szkoły i sprawdź ceny urządzeń oraz szczegóły dotyczące montażu.

Skorzystaj z okazji, by poznać specyfikę urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych, które stanowią atrakcyjną alternatywę cenową dla zakupu tradycyjnej windy. Zobacz, jakie są różnice pomiędzy popularną platformą schodową a krzesełkiem schodowym, podnośnikiem pionowym oraz schodołazem. I dowiedz się, co zrobić, by uzyskać bezpłatnie kosztorys windy, dzięki której stworzysz szkołę przyjazną uczniom niepełnosprawnym.

Wszechstronne zastosowanie platform schodowych w szkole

Urządzeniem najczęściej wybieranym przez dyrektorów placówek edukacyjnych jest platforma schodowa, czyli winda schodowa, którą montujemy w ciągu biegu schodowego. Możemy ją założyć na schodach prostych lub krzywoliniowych – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, np. prowadzących do budynku. Warto dodać, że przez prosty bieg schodów rozumiemy brak jakichkolwiek zabiegów, uskoków, skosów oraz spoczników lub podestów.

Platforma przyschodowa umożliwia bezpieczne przewożenie osoby siedzącej na wózku inwalidzkim pomiędzy piętrami. Dzięki niej niepełnosprawni dorośli i dzieci mogą samodzielnie pokonywać schody. Z komfortowej ukośnej windy schodowej mogą także korzystać matki z wózkami, osoby starsze oraz wszyscy, którzy mają problemy z chodzeniem po schodach.

Poniżej znajduje się film pokazujący jak w praktyce wygląda platforma schodowa Ascendor PLG7:

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych w bloku

Platforma dla niepełnosprawnych w szkole – zalety i wady

Urządzenie jakim jest platforma przyschodowa porusza się po szynie jezdnej, mocowanej do ściany nośnej lub do słupów stojących na stopniach. W przypadku eleganckiej platformy Ascendor tor jezdny może pełnić również funkcję poręczy, dzięki czemu nie ogranicza dodatkowo przestrzeni schodów. To jednak nie jedyna zaleta najwygodniejszej windy schodowej do transportu niepełnosprawnych dzieci w szkole. Zobacz, czym jeszcze wyróżniają się te nowoczesne urządzenia!

Platformy schodowe Ascendor są:

 • niezwykle estetycznie wykonane – charakteryzują się zgrabną linią i zajmują mało miejsca na schodach. Ponadto możesz wybrać kolor tej windy schodowej, aby dopasować jej wygląd do specyfiki budynku;
 • ciche – szczególnie modele PLG7 i PLK8 firmy Ascendor;
 • łatwe w montażu – nie wymagają przeprowadzania robót budowlanych ani kosztownych remontów;
 • składane – nieużywane urządzenie można łatwo złożyć, zwiększając w ten sposób przestrzeń, z której korzystają wszyscy użytkownicy schodów;
 • niezawodne – dotyczy to przede wszystkim platform schodowych Ascendor, które są objęte aż 3-letnią gwarancją. Ze względu na wysoką jakość tych urządzeń, często udzielamy na nie nawet 5 lat gwarancji;
 • uniwersalne – ze względu na wysoki udźwig, który sięga maksymalnie 300 kg, z platform schodowych mogą korzystać także osoby z dużą nadwagą;
 • podwójnie zabezpieczone przed zniszczeniem przez wandali – po złożeniu windy nikt nie będzie miał dostępu do przycisków na panelu sterowania. Platformy przyschodowe mają też dodatkowe zabezpieczenie przed uruchomieniem przez niepowołaną osobę;
 • idealne do montażu w miejscach publicznych – sprawdzają się m.in. w szkołach, przychodniach, urzędach, bankach oraz w blokach.

Wadą wind schodowych jest natomiast zmniejszenie przestrzeni biegu schodowego oraz konieczność udostępnienia min. 150 cm wolnej powierzchni przed schodami na dole. Czasami brak możliwości spełnienia tego wymogu przekreśla szansę na założenie platformy schodowej.

Ile kosztuje montaż platformy schodowej w placówce edukacyjnej?

Acorn A180 wewnątrz prawa strona rozlożone górny przystanek2 Cena komfortowej windy schodowej do transportu niepełnosprawnych dzieci w szkole zależy zawsze od rodzaju schodów. Na jej wysokość wpływa m.in. długość i kształt schodów, liczba oraz rodzaj zakrętów, a także sposób montażu - do ściany lub do słupków.

Istotne jest również miejsce założenia windy, ponieważ platformy do użytku zewnętrznego są dodatkowo zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia pozostaje też wybór opcji dodatkowych, m.in. składanego krzesełka, które pozwala seniorom bezpiecznie korzystać z windy dla niepełnosprawnych.

Ile więc kosztuje nowoczesna winda schodowa do szkoły? Koszt zakupu i montażu urządzenia rozpoczyna się od 40 tys. zł dla platformy prostoliniowej. W przypadku windy, która porusza się po torze krzywym trudno jest jednoznacznie określić poziom cenowy. Może on wynosić od 55 tys. zł do 150 tys. zł.

Krzesełko schodowe – tania winda do transportu niepełnosprawnych dzieci w szkole

Acorn Superglide 130 wewnątrz prawa strona rozlożone górny przystanek Innym rodzajem windy poruszającej się w biegu schodów jest krzesło schodowe – urządzenie, które umożliwia wygodne pokonywanie stopni w pozycji siedzącej. Jest ono znacznie mniejsze od platformy schodowej i ma niższy udźwig, dlatego nie pozwala na transportowanie osób na wózkach inwalidzkich.

Mimo to krzesełko schodowe ma wielu zwolenników. Czasami jest bowiem jedynym sposobem na trwałą likwidację barier w budynku, w którym wąskie schody uniemożliwiają założenie platformy. Krzesełko schodowe nie jest tak wygodne dla osób niepełnosprawnych jak platforma schodowa, ale pozwala im bezpiecznie pokonywać schody. Montaż windy krzesełkowej w szkole może być więc dobrym rozwiązaniem, lecz należy pamiętać, że korzystanie z krzesełka będzie wymagało pomocy nauczyciela.

Warto też wspomnieć o niewątpliwej zalecie krzesełka schodowego, jaką jest niska cena. Koszty zakupu i montażu tego urządzenia są średnio aż 2 razy mniejsze niż w przypadku platformy przyschodowej.

Podnośnik pionowy – idealna winda do szkoły z podestem lub balkonem

Extrema Logic platforma schodowa lewa strona do slupków rozłożona dolny przystanek W przeciwieństwie do wyżej opisanych urządzeń, platforma pionowa nie jest windą schodową. A jej założenie wymaga przygotowania odpowiedniego fundamentu oraz zgłoszenia budowy. Podnośnik pionowy umożliwia bezpieczne transportowanie osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich wewnątrz i na zewnątrz szkoły. Dzięki jego wykorzystaniu można trwale zniwelować bariery architektoniczne, które sięgają maksymalnie 3 m. Warto dodać, że podnośnik Kali B nie musi być montowany w pobliżu schodów. Można go założyć np. przy tarasie, podeście lub obok balkonu.

Montaż podnośnika pionowego – podobnie jak windy schodowej - sprawi, że Twoja szkoła stanie się przyjazna dla uczniów niepełnosprawnych. Koszt założenia takiego urządzenia jest niższy od montażu platformy przyschodowej i wynosi od ponad 30 tys. zł do ponad 40 tys. zł. Jego cena zależy m.in. od rodzaju wybranego podnośnika pionowego oraz wysokości bariery architektonicznej, która wymaga zniwelowania.

Jaką windę wybrać do szkoły objętej nadzorem konserwatora zabytków?

Placówki edukacyjne często mieszczą się w starych budynkach, w których wprowadzanie jakichkolwiek przeróbek wymaga uzyskania zgody od konserwatora zabytków. Nie jest to łatwe zadanie, lecz warto podjąć się jego wykonania, aby zlikwidować bariery architektoniczne jeszcze przed 6 września br.

Otolift Modul Air wewnątrz lewa strona złożone górny przystanek brązowa szyna Ważnym argumentem w rozmowie z konserwatorem zabytków może być wybór smukłej i niezwykle cienkiej platformy schodowej Ascendor. Ponadczasowe wzornictwo i wysoka estetyka wykonania tej windy to jednak nie wszystko. Jeśli zdecydujesz się na montaż platformy Ascendor, zyskasz szansę na perfekcyjne dopasowanie barwy dźwigu do koloru Twojej szkoły. Dzięki temu możesz zlikwidować bariery architektoniczne, zachowując zabytkowy charakter obiektu. Istotna dla konserwatora zabytków może być także informacja o sposobie montażu platformy schodowej, który nie wymaga dokonywania przeróbek budowlanych.

Schodołaz – tani w eksploatacji mobilny transporter

Czasami trwałe usunięcie bariery architektonicznej nie jest możliwe, np. z powodu braku zgody konserwatora zabytków na montaż windy dla osób niepełnosprawnych. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup schodołaza gąsienicowego, czyli urządzenia do transportowania osób na wózkach inwalidzkich, które nie wymaga montażu. Dzięki temu nie generuje kosztów związanych z przeglądami UDT, za które płacą wszyscy właściciele wind.

Schodołaz nie zlikwiduje trwale bariery architektonicznej, lecz umożliwia bezpieczne przewożenie osoby niepełnosprawnej po schodach. Jego wykorzystanie wymaga pomocy ze strony opiekuna, który pełni funkcję operatora urządzenia. Schodołaz nie pozwala więc osobie niepełnosprawnej na samodzielne pokonywanie schodów.

Ma jednak inne zalety:

 • można go łatwo rozłożyć i przewieść samochodem osobowym. Jego zakup pozwoli więc uczniom poruszającym się na wózkach inwalidzkich uczestniczyć w wycieczce połączonej ze zwiedzaniem miejsc niedostępnych dla osób niepełnosprawnych;
 • cena schodołaza nie zależy od wysokości przeszkody architektonicznej. W przypadku transportera gąsienicowego wynosi ona ok. 15 tys. zł niezależnie od długości schodów.

Ile czasu zajmie likwidacja barier architektonicznych w Twojej szkole?

Otolift Modul Air wewnątrz lewa strona złożone górny przystanek brązowa szyna Czas realizacji zamówienia będzie zależał od rodzaju urządzenia, które wybierzesz oraz typu schodów. Najszybciej wykonujemy montaże tanich platform schodowych Logic – nawet w ciągu 2 tygodni od złożenia zamówienia.

Założenie platformy schodowej prostoliniowej Ascendor PLG7 trwa już nieco dłużej - ok. 5-6 tygodni. W przypadku wyboru platformy schodowej krzywoliniowej Ascendor model PLK8 czas realizacji wydłuża się natomiast do 7-8 tygodni. Podobne terminy dotyczą założenia krzesełka schodowego w szkole.

Czas oczekiwania na podnośnik pionowy wynosi ok. 4-5 tygodni, a na dostarczenie schodołaza gąsienicowego – ok. 3 tygodni.

Stwórzmy razem szkołę przyjazną uczniom niepełnosprawnym

Dyrektorze szkoły, czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o urządzeniach do likwidacji barier architektonicznych, które można zamontować w Twojej placówce? W takim razie świetnie trafiłeś, bo wiemy o nich wszystko i chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Mamy ponad 10 lat doświadczenia w zakładaniu wind dla osób niepełnosprawnych w obiektach użyteczności publicznej. Z przyjemnością wykorzystamy naszą wiedzę teoretyczną i praktyczną, aby razem z Tobą stworzyć szkołę pozbawioną barier architektonicznych.

Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i bezpłatnie otrzymać indywidualny kosztorys budowy windy.

FAQ

Dlaczego dyrektorzy szkół chcą jak najszybciej zlikwidować bariery architektoniczne w swoich placówkach?

Zwiększone zainteresowanie usuwaniem przeszkód, które utrudniają niepełnosprawnym korzystanie z budynków użyteczności publicznej wynika z zapisów ustawy o zapewnieniu dostępności. Akt prawny nakłada nowe obowiązki związane z likwidacją barier, które należy spełnić do 6 września 2021 r. W przeciwnym razie osoba niepełnosprawna, która napotka na przeszkodę w budynku szkoły będzie mogła złożyć wniosek o zapewnienie dostępności. Jeśli bariery architektoniczne nie zostaną usunięte maksymalnie w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia, to wnioskodawca może wnieść skargę do PFRON-u.

Jaką windę wybrać do szkoły?

Na rynku istnieje wiele urządzeń służących do niwelowania barier, jednak nie wszystkie z nich odpowiadają na specyficzne potrzeby placówek edukacyjnych. Dyrektorzy szkół najczęściej wybierają platformy schodowe, krzesła ruchome na schody oraz podnośniki pionowe. W przypadku braku zgody konserwatora zabytków na montaż windy, jedynym sposobem na bezpieczne transportowanie niepełnosprawnych uczniów pomiędzy piętrami jest schodołaz. Zanim wybierzesz urządzenie do likwidacji barier, skontaktuj się z firmą Windy Schodowe. Nasi eksperci doradzą Ci, jak przystosować szkołę dla uczniów niepełnosprawnych.