Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON (MOPS, MOPR i PCPR) w roku 2023

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oferuje dofinansowania przy zakupie urządzeń oraz usług, które ułatwiają życie osób niepełnosprawnych. Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w roku 2023? Lista form wsparcia obejmuje między innymi pomoc w likwidacji barier technicznych oraz architektonicznych. Oznacza to, że ze środków PFRON`u jakimi dysponują urzędy MOPS, MOPR i PCPR można sfinansować zakup windy schodowej w swoim miejscu zamieszkania, krzesła schodowego, platformy czy schodołazu.

Dofinansowanie PFRON 2023, czyli na co można otrzymać dofinansowanie

Zakres wsparcia, jakie oferuje PFRON, jest szeroki i zróżnicowany. Osoby niepełnosprawne w roku 2023 mogą uzyskać dofinansowanie do windy schodowej, do laptopa, prawa jazdy, protez, edukacji, rehabilitacji i wielu innych towarów oraz usług. Formy wsparcia zostały przyporządkowane odpowiednio do rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności - stopień lekki, dawniej grupa III, stopień umiarkowany, dawniej grupa II, stopień znaczny, dawniej grupa I oraz orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia. Sprawdź poniższą listę, przekonaj się, na co możesz uzyskać dofinansowanie z PFRON'u, złóż wniosek i pozwól sobie na wyższy komfort codziennego życia.

Poniżej możesz zapoznać się z filmem, który pokazuje jak krok po kroku starać się o dofinansowanie ze środków PFRON.
Jeżeli chcesz wiedzieć, na jaki cel i w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie w MOPS, MOPR lub PCPR kliknij i zobacz film:

Jak otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON na zakup windy schodowej?

Przyznawane przez PFRON dofinansowanie w 2023 roku obejmuje:

 • Pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołu - choroby zakaźne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - w momencie, gdy nastąpi sytuacja kryzysowa, spowodowana chorobami zakaźnymi, w wyniku której osoby regularnie korzystające ze wsparcia placówek rehabilitacyjnych, nie mogą w nich przebywać, dofinansowanie PFRON może zostać przyznane na koszty związane z zapewnieniem tej opieki w domu. Za taką sytuację uznaje się między innymi wystąpienie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii związanych z wirusem SARS-CoV-2.
 • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu ruchu (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawanie jest na sprzęt oraz urządzenia (koszty zakupu oraz montażu), które ułatwiają prowadzenie auta przez osobę niepełnosprawną lub ułatwiają przewóz osoby niepełnosprawnej.
 • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu słuchu (gr II, I) - j.w. z uwzględnieniem, iż takie oprzyrządowanie jest odpowiednio dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności - wyposażenie, technologie, sprzęty i urządzenia - także mobilne, komunikatory, tablety z odpowiednim oprogramowaniem, sygnalizatory, aplikacje. Dofinansowanie PFRON w tym przypadku nie obejmuje aparatów słuchowych.
 • Prawo jazdy (gr II, I) - dofinansowane mogą zostać koszty kursu, egzaminów i dodatkowe, związane z tym opłaty, z wyłączeniem kosztów uzyskania zaświadczeń lekarskich.
 • Sprzęt elektroniczny (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje komputer stacjonarny lub laptop dla osoby niepełnosprawnej oraz/lub urządzenia, które z nim współpracują, oprogramowanie, które pozwala ograniczyć skutki niepełnosprawności, w tym także urządzenia brajlowskie.
 • Sprzęt elektroniczny - szkolenia (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest w zakresie kosztów szkolenia z użytkowania sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, które zostały zakupione w ramach programu "Aktywny samorząd".
 • Sprzęt elektroniczny - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty utrzymania sprzętów elektronicznych w pozwalającym na użytkowanie stanie technicznym.
 • Wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w roku 2023 przyznawane jest na wózek inwalidzki (oraz jego wyposażenie, również dodatkowe), który posiada napęd elektryczny i akumulatory, przeznaczony do poruszania się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.
 • Wózek inwalidzki lub skuter - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na zakup części zamiennych, akumulatorów, wyposażenia, naprawę, remont, przegląd techniczny, konserwację i renowację.
 • Proteza kończyny (gr II, I) - dofinansowanie obejmuje protezę górną oraz protezę dolną, bardzo dobrej jakości, spełniającą określone warunki.
 • Proteza kończyny - serwis (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje serwis protezy ręki lub nogi, w której wyróżnia się nowoczesne rozwiązania techniczne.
 • Skuter inwalidzki o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowanie elektryczne do wózka ręcznego (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest na zakup skutera cztero- lub trzykołowego, pełniącego funkcję wózka inwalidzkiego.
 • Opieka dla osoby zależnej (gr II, I) - PFRON przyznaje dofinansowanie kosztów, jakie rodzice lub opiekunowie ponoszą ze względu na opiekę nad dzieckiem korzystającym ze żłobka, przedszkola, czy innej formy tego typu opieki. Dofinansowanie ma stanowić pomoc w zapewnieniu opieki dla osoby zależnej, dzięki któremu rodzic lub opiekun utrzyma aktywność zawodową.
 • Edukacja (gr III, II, I) - dofinansowanie przyznawane jest na koszty nauki związanej z uzyskaniem wyższego wykształcenia, czy związane z przeprowadzeniem przewodu doktorskiego.
 • Turnusy rehabilitacyjne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - PFRON udziela dofinansowania na turnusy, pozwalające na nawiązywanie kontaktów z otoczeniem, doskonalenie samodzielności czy stymulujące rozwój osobisty osób niepełnosprawnych.
 • Sprzęt rehabilitacyjny (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty zakupu sprzętów rehabilitacyjnych - przyrządów i urządzeń zaleconych przez lekarza, niepodlegających ubezpieczeniu NFZ, które mają za zadanie wesprzeć funkcjonowanie oraz rehabilitację osób niepełnosprawnych w warunkach domowych.
 • Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na przyrządy, które ułatwiają oraz pozwalają na samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, np. proteza, kula, wózek inwalidzki, wsparcie optyczne, aparat słuchowy, cewnik.

Kontakt z doradcą odnośnie likiwdacji barier architektonicznych ze środków PFRON

Jeżeli masz pytania odnośnie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych ze środków PFRON skontaktuj się z naszym specjalistą w tym zakresie.
Każdego dnia pomagamy wielu osobom chcącym uzyskać takie dofinansowanie w MOPS. MOPR lub PCPR. Podpowiemy Ci na jakie szczegóły zwrócić uwagę oraz od czego zacząć cały proces. Wyjaśnimy gdzie i jakie dokumenty należy złożyć oraz jakie zgody uzyskać.
W skali roku realizujemy setki projektów dofinansowanych z PeFRON'u, dzięki temu posiadamy praktyczną wiedzę w tym zakresie. Jeżeli natomiast najpierw chciałbyś zapoznać się z tym samodzielnie to zapraszamy na stronę dofinansowanie z PFRON dla osób niepełnosprawnych - tutaj znajdziesz kompleksową informację odnośnie tego zagadnienia.
 • Likwidacja barier architektonicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w latach 2020 / 2021 roku obejmuje likwidację utrudnień w budynkach i ich najbliższej okolicy, ze względu na które możliwość przemieszczania się osób niepełnosprawnych jest ograniczona.
 • Likwidacja barier w komunikowaniu się (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na likwidację ograniczeń, ze względu na które osoba niepełnosprawna nie ma możliwości porozumiewania się, przekazywania informacji.
 • Likwidacja barier technicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty przeznaczone na likwidację przeszkód w postaci niewystępowania lub występowania, ale niedostosowanych przedmiotów czy urządzeń, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.
 • Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie takich usług przewidziane jest dla osób, które potrzebują tego typu pomocy, by móc samodzielnie funkcjonować.
 • Rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (gr III, II, I) - dofinansowanie może być przyznane zarówno w przypadku, gdy samozatrudnienie będzie miało miejsce po raz pierwszy, jak przy ponownym podjęciu działalności.
 • Oprocentowanie kredytu bankowego (gr III, II, I) - PFRON może przyznać dofinansowanie spłaty odsetek kredytu zaciągniętego na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.
 • Szkolenie organizowane przez PUP (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje koszty szkoleń realizowanych w celu zdobycia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Warto wiedzieć, że na zakup i montaż krzesełek schodowych można otrzymać dofinansowanie z PFRON. W tym celu trzeba się udać do miejscowego PCPR lub MOPS i tam zapytać o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Pokonaj bariery architektoniczne z PFRON i Windy Schodowe

Na liście produktów i usług, na jakie można dostać dofinansowanie z PFRON w 2023 roku, tuż obok dofinansowania do laptopa czy rozwiązań, pozwalających posiadać samochód osobie niepełnosprawnej oraz wielu innych, istotnych rozwiązań, znajduje się "Likwidacja barier architektonicznych". W ramach tej formy wsparcia osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do windy schodowej, platformy schodowej, podnośnika pionowego lub schodołazu - urządzenia te dostępne są w naszej ofercie. Pozwalają one w taki sposób dostosowywać domy czy miejsca publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych, by mogły one swobodnie pokonywać schody i wygodnie poruszać się między poziomami budynku.

Zapewniamy profesjonalne wsparcie w wyborze rozwiązań w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, doradzamy, jakie wybrać urządzenie:

oraz jaki model. Na naszej stronie dostępne są także informacje jak uzyskać dofinansowanie PFRON oraz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o dofinansowaniach PFRON. Zapraszamy do kontaktu!

W celu uzyskania większej ilości szczegółów na temat dofinansowania ze środków PFRON do zakupu krzesełek schodowych, zapraszamy do kontaktu:

 • Infolinia 1: +48 692 44 94 74
 • Infolinia 2: +48 698 132 056
 • Infolinia 3: +48 606 686 002