Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w latach 2020/2021?

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oferuje dofinansowania przy zakupie urządzeń oraz usług, które ułatwiają życie osób niepełnosprawnych. Na co można dostać dofinansowanie z PFRON w latach 2020 / 2021? Lista form wsparcia obejmuje między innymi pomoc w likwidacji barier technicznych oraz architektonicznych. Oznacza to, że ze środków PFRON`u jakimi dysponują urzędy MOPS, MOPR i PCPR można sfinansować zakup windy schodowej w swoim miejscu zamieszkania, krzesła schodowego, platformy czy schodołazu.

Zakres wsparcia, jakie oferuje PFRON, jest szeroki i zróżnicowany. Osoby niepełnosprawne w latach 2020/2021 mogą uzyskać dofinansowanie do windy schodowej, do laptopa, prawa jazdy, protez, edukacji, rehabilitacji i wielu innych towarów oraz usług. Formy wsparcia zostały przyporządkowane odpowiednio do rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności - stopień lekki, dawniej grupa III, stopień umiarkowany, dawniej grupa II, stopień znaczny, dawniej grupa I oraz orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia.Sprawdź poniższą listę, przekonaj się, na co możesz uzyskać dofinansowanie, złóż wniosek i pozwól sobie na wyższy komfort codziennego życia.

Przyznawane przez PFRON dofinansowanie w latach 2020 / 2021 obejmuje:

 • Pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołu - choroby zakaźne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - w momencie, gdy nastąpi sytuacja kryzysowa, spowodowana chorobami zakaźnymi, w wyniku której osoby regularnie korzystające ze wsparcia placówek rehabilitacyjnych, nie mogą w nich przebywać, dofinansowanie PFRON może zostać przyznane na koszty związane z zapewnieniem tej opieki w domu. Za taką sytuację uznaje się między innymi wystąpienie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii związanych z wirusem SARS-CoV-2.
 • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu ruchu (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawanie jest na sprzęt oraz urządzenia (koszty zakupu oraz montażu), które ułatwiają prowadzenie auta przez osobę niepełnosprawną lub ułatwiają przewóz osoby niepełnosprawnej.
 • Oprzyrządowanie samochodu - dysfunkcja narządu słuchu (gr II, I) - j.w. z uwzględnieniem, iż takie oprzyrządowanie jest odpowiednio dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności - wyposażenie, technologie, sprzęty i urządzenia - także mobilne, komunikatory, tablety z odpowiednim oprogramowaniem, sygnalizatory, aplikacje. Dofinansowanie PFRON w tym przypadku nie obejmuje aparatów słuchowych.
 • Prawo jazdy (gr II, I) - dofinansowane mogą zostać koszty kursu, egzaminów i dodatkowe, związane z tym opłaty, z wyłączeniem kosztów uzyskania zaświadczeń lekarskich.
 • Sprzęt elektroniczny (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON do komputera, laptopa dla osoby niepełnosprawnej oraz/lub urządzenia, które z nim współpracują, oprogramowanie, które pozwala ograniczyć skutki niepełnosprawności, w tym także urządzenia brajlowskie.
 • Sprzęt elektroniczny - szkolenia (gr II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest w zakresie kosztów szkolenia z użytkowania sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, które zostały zakupione w ramach programu "Aktywny samorząd".
 • Sprzęt elektroniczny - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty utrzymania sprzętów elektronicznych w pozwalającym na użytkowanie stanie technicznym.
 • Wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w latach 2020 / 2021 przyznawane jest na wózek inwalidzki (oraz jego wyposażenie, również dodatkowe), który posiada napęd elektryczny i akumulatory, przeznaczony do poruszania się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.
 • Wózek inwalidzki lub skuter - serwis (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na zakup części zamiennych, akumulatorów, wyposażenia, naprawę, remont, przegląd techniczny, konserwację i renowację.
 • Proteza kończyny (gr II, I) - dofinansowanie obejmuje protezę górną oraz protezę dolną, bardzo dobrej jakości, spełniającą określone warunki.
 • Proteza kończyny - serwis (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje serwis protezy ręki lub nogi, w której wyróżnia się nowoczesne rozwiązania techniczne.
 • Skuter inwalidzki o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowanie elektryczne do wózka ręcznego (gr I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie przyznawane jest na zakup skutera cztero- lub trzykołowego, pełniącego funkcję wózka inwalidzkiego.
 • Opieka dla osoby zależnej (gr II, I) - PFRON przyznaje dofinansowanie kosztów, jakie rodzice lub opiekunowie ponoszą ze względu na opiekę nad dzieckiem korzystającym ze żłobka, przedszkola, czy innej formy tego typu opieki. Dofinansowanie ma stanowić pomoc w zapewnieniu opieki dla osoby zależnej, dzięki któremu rodzic lub opiekun utrzyma aktywność zawodową.
 • Edukacja (gr III, II, I) - dofinansowanie przyznawane jest na koszty nauki związanej z uzyskaniem wyższego wykształcenia, czy związane z przeprowadzeniem przewodu doktorskiego.
 • Turnusy rehabilitacyjne (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - PFRON udziela dofinansowania na turnusy, pozwalające na nawiązywanie kontaktów z otoczeniem, doskonalenie samodzielności czy stymulujące rozwój osobisty osób niepełnosprawnych.
 • Sprzęt rehabilitacyjny (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty zakupu sprzętów rehabilitacyjnych - przyrządów i urządzeń zaleconych przez lekarza, niepodlegających ubezpieczeniu NFZ, które mają za zadanie wesprzeć funkcjonowanie oraz rehabilitację osób niepełnosprawnych w warunkach domowych.
 • Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na przyrządy, które ułatwiają oraz pozwalają na samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, np. proteza, kula, wózek inwalidzki, wsparcie optyczne, aparat słuchowy, cewnik.
 • Likwidacja barier architektonicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie PFRON w latach 2020 / 2021 roku obejmuje likwidację utrudnień w budynkach i ich najbliższej okolicy, ze względu na które możliwość przemieszczania się osób niepełnosprawnych jest ograniczona.
 • Likwidacja barier w komunikowaniu się (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie może zostać przyznane na likwidację ograniczeń, ze względu na które osoba niepełnosprawna nie ma możliwości porozumiewania się, przekazywania informacji.
 • Likwidacja barier technicznych (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie obejmuje koszty przeznaczone na likwidację przeszkód w postaci niewystępowania lub występowania, ale niedostosowanych przedmiotów czy urządzeń, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.
 • Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika (gr III, II, I, osoby do 16 r.ż.) - dofinansowanie takich usług przewidziane jest dla osób, które potrzebują tego typu pomocy, by móc samodzielnie funkcjonować.
 • Rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (gr III, II, I) - dofinansowanie może być przyznane zarówno w przypadku, gdy samozatrudnienie będzie miało miejsce po raz pierwszy, jak przy ponownym podjęciu działalności.
 • Oprocentowanie kredytu bankowego (gr III, II, I) - PFRON może przyznać dofinansowanie spłaty odsetek kredytu zaciągniętego na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.
 • Szkolenie organizowane przez PUP (gr III, II, I) - dofinansowanie obejmuje koszty szkoleń realizowanych w celu zdobycia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Warto wiedzieć, że na zakup i montaż krzesełek schodowych można otrzymać dofinansowanie z PFRON. W tym celu trzeba się udać do miejscowego urzędu PCPR lub MOPS i tam zapytać o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Pod tym linkiem możesz znaleźć listę wszystkich urzędów PCPR w całej Polsce.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Pokonaj bariery architektoniczne z PFRON i Windy Schodowe

Na liście produktów i usług, na jakie można dostać dofinansowanie z PFRON latach 2020 / 2021 tuż obok dofinansowania do laptopa czy rozwiązań, pozwalających posiadać samochód osobie niepełnosprawnej oraz wielu innych, istotnych rozwiązań, znajduje się "Likwidacja barier architektonicznych". W ramach tej formy wsparcia osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do windy schodowej, platformy schodowej, podnośnika pionowego lub schodołazu - urządzenia te dostępne są w naszej ofercie. Pozwalają one w taki sposób dostosowywać domy czy miejsca publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych, by mogły one swobodnie pokonywać schody i wygodnie poruszać się między poziomami budynku.

Na poniższym filmie widać krzesełko schodowe zakupione w ramach dofinansowania ze środków PFRON.

KRZESŁO SCHODOWE W BLOKU | WINDA DLA SENIORA OTOLIFT MODUL AIR

Zapewniamy profesjonalne wsparcie w wyborze rozwiązań w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Doradzamy, jakie urządzenie najlepiej wybrać w danej sytuacji:

Każda z powyższych grup wind do transportu osób starszych i niepełnosprawnych zawiera co najmniej kilka modeli poszczególnych urządzeń. Różnią się one ceną, zakresem zastosowania, danymi technicznymi.

Na naszej stronie dostępne są także informacje jak uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON oraz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o dofinansowaniach z PFRON'u. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również: