Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Dofinansowanie PFRON 2019, czyli jak pomóc naszej babci i dziadkowi w zakupie windy schodowej

Wielkimi krokami zbliża się święto Babci i Dziadka: osób, które zawsze służą dobrą radą oraz wyciągają do nas pomocną dłoń. Te dni to świetna okazja, aby pomóc naszym dziadkom w kwestiach formalnych związanych z dofinansowaniem do zakupu windy schodowej. Niestety często osoby starsze nie wiedzą w jaki sposób umiejętnie zająć się takimi kwestiami.

W te wyjątkowe dni obdarzamy naszą babcię i dziadka szczególnym szacunkiem i miłością. 21 oraz 22 stycznia to świetna okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pomoc. Warto przyjrzeć się ich problemom - z wiekiem motoryka seniorów zaczyna słabnąć i pojawiają się problemy w codziennym życiu, np. takie jak samodzielne pokonywanie schodów. Poznaj krzesełka schodowe i pomóż swoim bliskim pokonać bariery!

Początek roku to również świetna okazja, aby postarać się o dofinansowanie do zakupu windy dla seniorów. Dofinansowanie z PFRON można otrzymać na likwidację barier architektonicznych oraz barier technicznych.

Te pierwsze bariery wiążą się przede wszystkim z trudnościami związanymi z pokonywaniem schodów i to własnie tym tematem zajmiemy się poniżej.

Trudności w pokonywaniu schodów u seniorów

Seniorzy w pewnym wieku bardzo często skarżą się na ograniczenia ruchowe uniemożliwiające dźwiganie, wykonywanie skomplikowanych czynności czy poruszanie się po schodach we własnym domu lub bloku. Jak możemy się domyślić, te trudności mogą przysporzyć wielu kłopotów, a nawet potrafią uniemożliwić wyjście z domu lub przemieszczanie się na jego wyższe partie. Pokonanie nawet kilku stopni, niekiedy całkowicie blokuje wydostanie się na zewnątrz, robiąc z domu więzienie. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu i jest nim instalacja krzesełka schodowego dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Warto wiedzieć, że na zakup i montaż krzesełek schodowych można otrzymać dofinansowanie z PFRON. W tym celu trzeba się udać do miejscowego PCPR lub MOPS i tam zapytać o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Na naszych stronach wielokrotnie pisaliśmy o dofinansowaniu z PFRON - aby otrzymać więcej informacji zapraszamy na tę stronę.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Kto i na jaki cel może otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Powyższe pytanie jest chyba jednym z najczęściej nam zadawanych. Warto wiedzieć, że przede wszystkim, aby móc starać się o taką pomoc ze środków PFRON należy mieć grupę inwalidzką - pierwszą lub drugą.

Wypełniając wniosek pobrany w miejscowym urzędzie na pewno natrafimy na pole "koszty" - cenę danego rodzaju windy schodowej wraz z dostawą i montażem uzyskają Państwo od nas - zawsze prosimy w tym celu wysłać krótkie zapytanie z opisem sytuacji i kilkoma zdjęciami schodów.

W olbrzymiej większości przypadków, tam gdzie niwelujemy barierę architektoniczną krzesełka schodowe sprawdzają się znakomicie, dlatego w daleszej części artykułu skupimy się właśnie na tym urządzeniu.

Czym są krzesełka schodowe dla osób starszych?

Krzesełka schodowe to urządzenia zaprojektowane z myślą o łatwym i komfortowym pokonywaniu schodów w domach oraz blokach. Windy schodowe są bardzo łatwe w użytkowaniu, sterowanie odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub joysticka wbudowanego w podłokietnik krzesełka. Płynnie i powoli poruszają się wzdłuż schodów, dzięki czemu są bezpieczne. Dodatkowo posiadają pasy bezpieczeństwa oraz czujniki, alarmujące o pojawieniu się przeszkody na schodach. Krzesełka schodowe dla osób starszych to idealny prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, dzięki którym seniorzy odzyskają swobodę i niezależność we własnym domu. Producenci krzesełek dbają również o kwestie estetyczne urządzeń, tak aby można było je dopasować do wnętrza. Windy schodowe występują w wersji prostej – na schody proste oraz krzywoliniowej do schodów krętych i bardziej wymagających.

Jeżeli chcesz zapoznać się z różnymi modelami krzesełek schodowych to zapraszamy do przeczytania artykułu, który porównuje różne modele tych wind schodowych.

Gdzie można zamontować krzesełko schodowe?

Montaż krzesełka schodowego możliwy jest w domach jednorodzinnych, budynkach wielomieszkaniowych jak i miejscach publicznych - generalnie można stwierdzić, że krzesełka schodowe da się zamontować prawie wszędzie. Tak jak wspomnieliśmy, rodzaje wind krzesełkowych możemy podzielić na krzesełka: krzywoliniowe do montażu na schodach krzywych, krętych, o zmiennym kącie nachylenia oraz na krzesełka proste do montażu na schodach prostych. Na każdy powyższy rodzaj krzesła dźwigowego można otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.

Szyna, na której porusza się krzesełko może być przymocowane do stopni schodów (każdego rodzaju) lub do ściany. Co ważne, instalacja windy schodowej nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, a samym montażem windy zajmują się przeszkoleni specjaliści.

Zakup krzesełka schodowego

W zależności od modelu krzesełka schodowego oraz jego przeznaczenia (schody proste lub krzywoliniowe) cena urządzenia wacha się od 8 000 do nawet ponad 30 000 zł. Istnieje jednak rozwiązanie finansowania takiego urządzenia, jakim jest dofinansowanie ze środków PFRON. O dofinansowanie należy zapytać w ośrodkach pomocy (PCPR, MOPR, MOPS) w najbliższej okolicy zamieszkania Dziadka i Babci oraz pomóc im w wypełnieniu wniosku i załatwieniu formalności. Najlepszym momentem na złożenie wniosku jest początek roku, gdyż w styczniu zasilane są środki na dofinansowania.

W celu uzyskania większej ilości szczegółów na temat krzesełek schodowych, zapraszamy do kontaktu:

  • Infolinia 1: +48 692 44 94 74
  • Infolinia 2: +48 698 132 056
  • Infolinia 3: +48 606 686 002