Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Urządzenia do likwidacji barier

Jakie urządzenie będzie najlepsze do likwidacji bariery architektonicznej w konkretnym przypadku? Na to pytanie odpowie Państwu poniższy artykuł.

Analizując zapytania, jakie kierują do nas nasi klienci zauważyliśmy, iż często zdają sobie sprawę z istnienia bariery architektonicznej, jednak nie wiedzą czego tak naprawdę oczekują od urządzenia oraz, co jest im dokładnie potrzebne. Wychodząc naprzeciw ich wątpliwościom postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, który mamy nadzieję pomoże Państwu sprecyzować swoje potrzeby, a dzięki temu my będziemy mogli szybciej stworzyć dla Państwa idealną ofertę.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Na samym początku należy się zastanowić, kto będzie użytkownikiem urządzenia – komu dane urządzenie ma pomóc w pokonywaniu barier architektonicznych. Jeżeli jest to osoba starsza, lub niepełnosprawna, ale nieporuszająca się na wózku inwalidzkim, warto rozważyć użycie krzesła schodowego. Jest to oferta bardzo atrakcyjna cenowo, a dodatkowo mamy w swojej ofercie krzesełka używane, których cena jest szczególnie korzystna. Jeżeli rozważamy zakup krzesła schodowego musimy sobie zdawać sprawę z kilu szczegółów:

  • Po pierwsze, krzesła schodowe można montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku oraz zarówno po lewej, jak i prawej stronie schodów. Na urządzenie to (niezależnie od strony montażu) potrzebne są schody o szerokości minimum 60cm. Jednak należy podkreślić, iż w momencie, gdy krzesełko nie jest używane jego siedzisko może być złożone i wówczas zajmuje tylko 25 cm, dzięki czemu nie przeszkadza w ich normalnym użytkowaniu.
  • Drugą istotną kwestią w przypadku krzesła schodowego jest kąt nachylenia schodów. W standardowej wersji nie może być on mniejszy niż 25° oraz większy niż 55°, jednak na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie sprowadzić dla Państwa krzesło, które może być zamontowane na schodach o kącie nachylenia nawet do 75°.
  • Kolejnym czynnikiem jest długość schodów. Standardowa cena krzesełka zawiera szynę o długości do 4,1m. Oczywiście istnieje możliwość skracania, bądź wydłużania szyny, jednak ma to już wpływ na cenę urządzenia.
  • Oprócz długości schodów istotną informacją - która ma również wpływ na jego cenę – jest kwestia, czy schody mają bieg prosty, czy też łamany. Krzesełka na schody o biegu łamanym są produkowane indywidualnie dla każdych schodów. W związku z tym są idealnie dopasowane niezależnie od złożoności ich biegu.
  • Na koniec rozważań na temat krzeseł schodowych należy pamiętać, iż maksymalny udźwig tego urządzenia wynosi 130kg.

Co jednak w przypadku, gdy pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych potrzebna jest osobie poruszającej się na wózku? Wówczas możemy zaproponować kilka innych rozwiązań. Pierwszym z nich jest platforma schodowa, którą tak samo jak krzesło schodowe można montować wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jednak ze względu na to, iż urządzenie to jest przystosowane do przewożenia osób na wózku inwalidzkim, ma większe wymagania techniczne.

Po pierwsze na potrzeby platformy w wersji standardowej schody muszą mieć szerokość minimum 120cm. Jednak na specjalne zamówienie możemy sprowadzić dla Państwa platformę, którą można zamontować na schodach już o szerokości 90cm. Przy rozważaniu tego urządzenia musimy brać pod uwagę, czy przed schodami jest odpowiednio dużo miejsca, by platforma mogła się zatrzymać (na to potrzeba min. 120 cm) oraz potrzebne jest miejsce by wózek mógł podjechać i spokojnie wjechać na platformę (to jest ok. 130cm).

W przypadku, gdy przed platformą nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zmieścił się wózek inwalidzki można zastosować tak zwany najazd boczny. Oczywiście platforma może być zamontowana zarówno na schodach prostoliniowych, jak i krzywoliniowych, jednak ważne jest by kąt nachylenia schodów mieścił się w przedziale między 15° a 45° w przypadku schodów o biegu prostym, natomiast między 0° a 60° w przypadku schodów krzywoliniowych lub ze zmiennym kątem nachylenia.

Po drugie ze względu na większą wagę samego urządzenia oraz wagę osoby niepełnosprawnej na wózku, platforma musi być montowana do ściany nośnej. Oczywiście za dodatkową opłatą jest możliwość zakupienia specjalnych słupów samonośnych, które umożliwiają montaż toru jezdnego platformy bezpośrednio do schodów.

Na zakończenie należy podkreślić, iż główny wpływ na ostateczną cenę platformy przyschodowej mają długość schodów oraz w przypadku schodów krzywoliniowych ilość zakrętów.

W przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie platformy schodowej warto wówczas pomyśleć o montażu podnośnika pionowego. Urządzenie to można montować niezależnie od szerokości, jak i kąta nachylenia schodów, ponieważ jest ono montowane niezależnie od nich.

Podnośniki pionowe są świetną alternatywą dla najazdów i mogą być montowane zarówno na szybie samonośnym jak i w szybie murowanym. Należy pamiętać, że jego cena jest zależna od wysokości podnoszenia, a ta może wynosić maksymalnie 3m - dla podnośników bez szybu (tzw. podnośniki o małej wysokości podnoszenia).

Główny nacisk przy projektowaniu tego urządzenia kładziony był na jego wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne. W związku z tym urządzenie to idealnie nadaje się do montowania na zewnątrz budynków. Podnośniki mogą mieć różny napęd, a co za tym idzie mogą wymagać podszybia (napęd hydrauliczny) lub nie (napęd śrubowy).

Co jednak w przypadku, gdy mamy wąskie schody, albo urządzenie ma być wykorzystywane okazjonalnie? W takim przypadku warto rozważyć zakup schodołaza.

Głównym czynnikiem różniącym to urządzenie od wymienionych wcześniej jest to, iż do jego obsługi potrzebna jest pomoc osoby trzeciej. Oczywiście nie wymaga to by osoba ta "wciągała do góry" osobę na wózku, gdyż schodołaz posiada własny napęd oraz gąsienice zapewniające świetną przyczepność do podłoża. Dzięki temu dodatkowa osoba jest potrzebna jedynie do stabilizacji i nadania toru ruchu urządzenia.

Urządzenie to może być używane na schodach o szerokości min. 82cm i przy kącie nachylenia do 35°. Warto również pamiętać, iż w przypadku schodów krzywoliniowych potrzebny jest spocznik, który umożliwi swobodne przekręcenie schodołaza wraz z osobą na wózku - potrzebny jest do tego spocznik o minimalnych wymiarach 1m x 1m.

Na zakończenie tego artykułu podajemy listę pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w celu sprecyzowania swoich potrzeb:

  • Kto będzie użytkownikiem urządzenia (czy osoba ta porusza się na wózku inwalidzkim)?
  • Jakie schody ma pokonywać dane urządzenie – jak szerokie są schody, jaki mają bieg (prosty, czy łamany – czy posiadają zakręty) oraz jaki mają kąt nachylenia?
  • Jak często będzie dane urządzenie wykorzystywane (sporadycznie, czy codziennie)?
  • Czy osoba niepełnosprawna może liczyć przy użytkowaniu danego urządzenia na pomoc osób trzecich?

Korzystając z okazji pragniemy poinformować, iż w przypadku zapytań ofertowych bardzo pomocny dla nas jest schemat schodów (w dziale download na naszej witrynie znajduje się opis, jak poprawnie zmierzyć schody), oraz kilka zdjęć poglądowych.

Mamy nadzieję, że artykuł ten okazał się dla Państwa pomocny. Oczywiście w razie wszelkich pytań służymy pomocą i prosimy o kontakt emailowy, bądź telefoniczny.