Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?
Zadzwoń do nas
+48 692 44 94 74
Bariery architektoniczne to utrudnienia, które uniemożliwiają osobom starszym lub niepełnosprawnym swobodne poruszanie się. Zaliczają się do nich schody, krawężniki, wysokie progi, wąskie drzwi, łazienki niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Likwidacja barier architektonicznych ma ogromny wpływ na komfort i jakość życia osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Jako firma Windy Schodowe zajmujemy się niwelowaniem barier w postaci schodów. Pomagamy w wyborze odpowiedniego urządzenia i prowadzimy klienta przez cały proces składania zamówienia, pomiarów, aż do montażu i serwisowania. W tym artykule opisaliśmy cztery najpopularniejsze urządzenia do likwidacji barier.
Zdajemy sobie sprawę, że nasz klient nie ma rozeznania w możliwościach likwidacji barier architektonicznych. Nasza rola polega na rozpoznaniu jego potrzeb, a następnie na dobraniu odpowiedniego rozwiązania. Nasze porady i sugestie opieramy na naszym wieloletnim doświadczeniu. Mamy za sobą montaż setek urządzeń do likwidacji barier. Aby doradzić wybór właściwego urządzenia musimy porozmawiać z klientem i lepiej zrozumieć jego sytuację.
Zapytamy między innymi o to, gdzie jest bariera architektoniczna. Jeśli schody są na klatce schodowej w bloku, należy zawsze uzyskać zgodę administracji na montaż urządzenia. W domach prywatnych ma żadnych ograniczeń. Potrzebujemy też informacji o tym, ile osób będzie korzystać z urządzenia. Kluczowa jest również wiedza o tym, czy osoba potrzebująca pomocy porusza się na wózku inwalidzkim. Jeśli chodzi samodzielnie, a problemem jest tylko pokonanie schodów, proponujemy inne rozwiązania. Warto też, abyśmy wiedzieli, czy osoba mieszka na co dzień sama, czy korzysta z pomocy opiekuna. Istotnym czynnikiem są też finanse.
Platforma schodowa, czyli podnośnik pionowy, likwiduje barierę architektoniczną w pełni i transportuje osobę niepełnosprawną razem z wózkiem. Warto niestety wiedzieć, że w domach prywatnych najczęściej nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować platformę schodową. Wymagana minimalna szerokość schodów to 110 cm na schodach o biegu prostym i aż 130 cm na schodach zabiegowych, trzeba też pamiętać o dostępnych 130 cm przed pierwszym stopniem na dole. Z doświadczenia wiemy, że schody w domach prywatnych lub w blokach nie mają zazwyczaj takich wymiarów.
Krzesełko schodowe, czyli winda schodowa, to najczęściej proponowane przez nas rozwiązanie do likwidacji barier architektonicznych. Sprawdza się doskonale w domach, ponieważ po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Warto jednak pamiętać, że winda schodowa nie transportuje osób niepełnosprawnych razem z wózkiem inwalidzkim. Wystarczy jednak, że osoba poruszająca się na wózku ma w domu opiekuna, który pomoże jej przesiąść się na krzesełko. Z kolei seniorom, którzy nie mają większych problemów z chodzeniem na jednym poziomie, krzesełko pomoże samodzielnie pokonać schody.
Kolejne urządzenie do likwidacji barier architektonicznych to schodołaz. Polecamy je w sytuacjach, gdy problemem są np. wąskie schody w bloku. Schodołazy nadają się na wąskie schody, gdy administracja bloku nie wyraziła zgody na montaż platformy schodowej. W przypadku schodołazów potrzebna jest też pomoc opiekuna. Niestety, schodołazy nie sprawdzą się w przypadku bardzo zabiegowych schodów. Również, gdy dwie osoby starsze wymagają pomocy w pokonaniu schodów, schodołaz nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Podnośnik pionowy, inaczej dźwig, możemy zamontować na zewnątrz budynku. Urządzenia to przyda się, gdy trzeba pomóc dostać się na wysoki parter lub pierwsze piętro, do 3 m. To rozwiązanie jest dużo droższe od wcześniejszych. Widać zatem, że każde z zaprezentowanych urządzeń do likwidacji barier architektonicznych wyróżnia się innymi cechami i sprawdza się w innych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest dla nas rozpoznanie potrzeb klienta. Tylko w ten sposób możemy doradzić wybór odpowiedniego urządzenia.
Urządzenia do likwidacji barier architektonicznych objęte są dofinansowaniem z funduszu PFRON. Więcej o wsparciu finansowym dowiesz się z naszego artykułu. Jako firma Windy Schodowe przygotujemy kosztorys, na podstawie którego można ubiegać się o dofinansowanie.
Jak już wspomnieliśmy, zajmujemy się nie tylko samym montażem, ale też doradzamy, które urządzenie wybrać. Bierzemy pod uwagę warunki mieszkaniowe naszych klientów oraz ich możliwości finansowe. Przez lata pracy stworzyliśmy pokaźną bazę materiałów - zdjęć, nagrań wideo i broszur informacyjnych. Nasz klient znajdzie w nich wszystkie niezbędne informacje. Dobre relacje z klientami umożliwiają nam też organizację spotkań na żywo, aby zademonstrować działanie danego urządzenia. Tu można obejrzeć mapę naszych realizacji. Zapraszamy do kontaktu.
Czytaj nasze artykuły i poznawaj nowoczesne sposoby likwidacji barier!
Masz pytania? Chętnie Ci pomożemy!
Zadzwoń: +48 692 44 94 74 , +48 606 686 002 , +48 787 986 002
lub wyślij wiadomość na adres: windy.schodowe.biuro@gmail.com