Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

PFRON – dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Często spotykanymi przykładami barier architektonicznych są schody, progi w domu, brak podjazdu lub łazienka niedostosowana do potrzeb osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Zlikwidowanie tych przeszkód wymaga poniesienia wysokich kosztów, na które nie stać wielu niepełnosprawnych osób. W takich sytuacjach warto zgłosić się po dofinansowanie z PFRON.

Kto może uzyskać dofinansowanie dla niepełnosprawnych?.

Głównym warunkiem otrzymania dotacji na likwidację barier jest status osoby niepełnosprawnej – może nią być dorosły lub małoletni. Jeżeli więc zależy Ci na uzyskaniu dotacji PFRON, pamiętaj o konieczności wyrobienia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub równoważnego orzeczenia. W niektórych przypadkach możesz też zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi konieczność zlikwidowania barier architektonicznych.

Aby uzyskać dofinansowanie z PFRON dla niepełnosprawnych, musisz mieszkać na stałe w budynku, w którym występują bariery utrudniające Ci swobodne poruszanie się. Powinieneś również wykazać, że jesteś właścicielem tego obiektu lub uzyskałeś zgodę jego właściciela np. na zamontowanie krzesełka schodowego, platformy czy podnośnika pionowego.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON?

Sposób wydatkowania środków przeznaczonych na dotację wynika z samej idei udzielania dofinansowania z PFRON. Jego głównym celem jest bowiem zwiększenie aktywności zawodowej i życiowej osób niepełnosprawnych oraz poprawienie jakości ich życia poprzez skuteczne niwelowanie przeszkód architektonicznych, technicznych i barier w komunikowaniu się.

W praktyce dofinansowanie PFRON przysługuje np. na zakup: krzesełka i platformy przyschodowej, schodołazu czy podnośnika pionowego lub rehabilitacyjnego. Za środki uzyskane w ramach dotacji możesz także wybudować pochylnię, dostosować łazienkę do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub kupić wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Zanim złożysz wniosek, sprawdź w urzędzie odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania szczegóły zakresu przyznawania świadczeń dla niepełnosprawnych.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Jaka jest wysokość dofinansowania PFRON?

Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów inwestycji, której celem jest likwidacja barier. Oznacza to więc, że dzięki dofinansowaniu z PFRON zakup i montaż windy schodowej może zostać niemal w całości pokryty ze źródeł zewnętrznych. W praktyce jednak wysokość dofinansowania jest różna i zależy od wytycznych panujących w konkretnym urzędzie. Wartość najczęściej przyznawanych dotacji PFRON wynosi od 60% do 85% kosztów inwestycji. Pamiętaj o tym, że w wielu urzędach istotna jest kolejność zgłoszeń, dlatego warto złożyć wniosek o finansowe wsparcie na początku roku.

Środki z PFRON – dofinansowanie krok po kroku

Jeżeli chcesz starać się o dotację, w pierwszej kolejności wybierz urządzenie, które pozwoli Ci zlikwidować bariery architektoniczne lub techniczne. Następnie skontaktuj się z firmą RAV-NET Rafał Kurzyna, właścicielem marki Windy Schodowe, aby dopytać o szczegóły związane z możliwościami montażu danego urządzenia dźwigowego. Prześlij też SMS-em (+48 692 44 94 74) lub e-mailem (info@windy-schodowe.pl) zdjęcia progu bądź schodów, które utrudniają Ci swobodne poruszanie się. Na ich podstawie przygotujemy wstępną wycenę zakupu i montażu windy domowej.

Do przygotowania bezpłatnego kosztorysu potrzebujemy 3-4 fotografie Twoich schodów w następujących ujęciach:

  • z góry na dół,

  • z dołu do góry,

  • z odległości umożliwiającej pokazanie, ile wolnej przestrzeni znajduje się przed schodami.

Dokładny instruktaż pomiaru schodów pod montaż krzesełka schodowego możesz znaleźć tutaj.

Dofinansowanie budowy windy w bloku

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, pobierz z naszej strony bezpłatne pliki z windami dla niepełnosprawnych dwg. Dzięki nim Twoja spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zobaczy wszystkie szczegóły techniczne związane z montażem urządzenia w Twoim miejscu zamieszkania. Następnie uzyskaj zgodę administratora budynku na założenie krzesełka schodowego lub innej windy dla niepełnosprawnych. Przed otrzymaniem akceptacji możesz jeszcze zostać poproszony o zebranie opinii Twoich sąsiadów na temat montażu urządzenia w Waszym bloku.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie z PRFON?

Aby uzyskać finansowe wsparcie, dołącz kosztorys od Wind Schodowych do wniosku o dotację i złóż dokumentację do placówki pomocowej odpowiedniej do Twojego miejsca zamieszkania. Może to być Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Znajdź dane kontaktowe do Twojej placówki, korzystając z przygotowanego przez nas ogólnopolskiego Wykazu Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Kliknij tutaj, aby pobrać go w formacie PDF.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach finansowania zakupu i montażu wind dla niepełnosprawnych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami! :

  • Infolinia 1: +48 692 44 94 74
  • Infolinia 2: +48 698 132 056
  • Infolinia 3: +48 606 686 002