Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?
Zadzwoń do nas
+48 692 44 94 74
Dzisiejsze klatki schodowe są prawdziwym utrapieniem dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Przede wszystkim tyczy się to starych bloków z wielkiej płyty, bo nawet jeśli znajduje się tam winda, to i tak parter stanowi barierę techniczną nie do przejścia.
Jak zniwelować barierę w bloku? Z jednej strony mamy wąskie schody, a z drugiej administrację budynku, sąsiadów, straż pożarną itp.
W poniższym tekście postaram się opisać taki właśnie przypadek, zdawać by się mogło, że beznadziejny - osoba starsza, a zarazem niepełnosprawna przy odrobinie naszej pomocy (byliśmy dostawcą i firmą instalującą platformę schodową) oraz przy przyjaznym podejściu administracji świetnie sobie poradziła z całym przedsięwzięciem zniwelowania bariery architektonicznej na klatce schodowej w bloku wielo-mieszkaniowym, który tak na prawdę jest 15-piętrowym wieżowcem w centrum Warszawy.
Niektórzy powiedzą lub pomyślą - no tak, w Warszawie jest łatwiej - jednak już śpieszymy ze sprostowaniem. Nie tylko w Warszawie braliśmy udział w takich projektach - w wielu miastach Polski instalowaliśmy platformy schodowe na ciasnych klatkach bloków. Wszędzie się da to zrobić - to tylko kwestia podejścia do zagadnienia.
Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...
Jak zwykle na początku jest potrzeba - to ona zmusza człowieka do działania, powoduje, że próbujemy zrobić coś pożytecznego. Osoba mająca trudności z poruszaniem się mieszka w bloku na 10 piętrze. Całe szczęście w bloku jest winda - jakże by inaczej, w końcu to wieżowiec w stolicy. Jednak i ten blok ma pewną wadę - wysoki parter, czyli 9 stopni schodów prowadzących od drzwi wejściowych do windy. Należy dodać, że dosyć wąskich schodów z bardzo niewielką ilością miejsca na dole oraz na górze.
Dopóki człowiek jest młody idąc po takich schodach pokonuje po 2-3 stopnie jednocześnie, potem już wchodzimy po jednym stopniu - natomiast po skończeniu 70-80 lat wejście po takich schodach to prawdziwy koszmar łączący się z bólem fizycznym. Co z tego, że mamy w bloku nowoczesną windę z podświetlanymi guzikami, jeżeli na dole jest kilka stopni schodów stanowiących dla osób starszych oraz niepełnosprawnych skuteczną barierę architektoniczną.
Takich bloków w całej Polsce mamy zapewne dziesiątki, jak nie setki tysięcy - tzw. "wysoki parter" był chyba kilkadziesiąt lat temu jakimś nowym trendem mody, bo stosowano go nadzwyczaj chętnie.
Zachodzi więc potrzeba zniwelowania bariery architektonicznej w bloku - na ciasnej klatce schodowej w wieżowcu. Osoba zainteresowana szuka więc na początku firmy, która posiada w swojej ofercie odpowiednie urządzenie, które mogłoby taką barierę zlikwidować.
Firma Windy Schodowe oferuje platformy schodowe Ascendor - modele PLG7 i PLK8 - są to wręcz idealne urządzenia do instalacji w blokach - pisaliśmy o tym już nieco wcześniej. W tym konkretnym przypadku potrzebna jest platforma schodowa na torze krzywoliniowym, czyli Ascendor PLK8. Chcąc przygotować ofertę dla klienta zawsze najpierw trzeba zmierzyć schody i wykonać wizję lokalną - ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń poruszających się na torze krzywoliniowym.
Okazało się, że schody są bardzo wąskie - w najwęższym miejscu mają 106 cm szerokości - niemniej jednak montaż platformy był możliwy - platformy Ascendor to naprawdę małe i bardzo zgrabne urządzenia, które nie potrzebują wiele miejsca - jest to jedna z ich wielu cech, powodujących, że są one idealne do zastosowania w blokach.
Kolejnym krokiem było złożenie wniosku o dofinansowanie do PCPR - platforma kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł, co dla każdego z nas (a szc zególnie dla osoby starszej) jest olbrzymią sumą - całe szczęści taka osoba mając pierwszą bądź drugą grupę inwalidzką może starać się o przyznanie dofinansowania ze środków PFRON. Wraz z wnioskiem złożyć należy kilka załączników oraz kosztorys na dostawę i montaż urządzenia. W tym przypadku montaż wiązał się z demontażem istniejącej poręczy. Takie ustalenia powstały podczas rozmowy z administracją, która wyraziła wstępną zgodę na zainstalowanie na schodach wejściowych platformy schodowej, jednak pod warunkiem, że po montażu urządzenia szerokość schodów nie ulegnie zmniejszeniu. Zgoda spółdzielni mieszkaniowej (która de facto jest właścicielem klatki schodowej) jest również potrzebna w PCPR. Znowu chcąc, aby spółdzielnia taką zgodę wydała osoba starająca się o dofinansowanie powinna otrzymać zgodę na to od współmieszkańców.
Ostatnim dokumentem jakie osoba starsza starająca się o montaż platformy schodowej musiała przedłożyć do administratora budynku było oświadczenie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Tutaj również niezbędne było pisemne zapewnienie firmy montującej urządzenie dźwigowe, że montaż platformy nie zawęzi drogi ewakuacyjnej. W końcu wspólnymi siłami udało się przedstawić spółdzielni listę podpisów mieszkańców oraz wszystkie dokumenty projektowe od firmy Windy Schodowe.
Po przyznaniu dofinansowania nastąpiła realizacji projektu, której uwieńczeniem był odbiór techniczny UDT platformy schodowej. Obecnie urządzenie to pomaga w pokonywaniu tych kilku stopni schodów osobom mającym trudności z poruszaniem się - niewątpliwie obecność takiej windy schodowej znacznie podniosła komfort ich życia.
Poniżej pokazujemy film z tą właśnie platformą - zapraszamy do oglądania i kontaktu z nami w sprawie podobnych problemów z barierami architektonicznymi w blokach.