Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Rewolucyjne zmiany w platformach schodowych Ascendor. Nowy system sterowania to milowy krok w przyszłość!

Od 10 lat zajmujemy się sprzedażą i montażem platform schodowych Ascendor. Dzięki naszej firmie te świetnej jakości windy przyschodowe pojawiają się w domach osób niepełnosprawnych, które szukają niezawodnych urządzeń do likwidacji barier.

W 2020 r. austriackie windy ukośne, model PLK8 i PLG7 zyskały dodatkowe atuty. Oprócz zmian w wyglądzie, które jeszcze bardziej poprawiły estetyczny wygląd urządzenia pojawiły się także innowacyjne rozwiązania techniczne. Zobacz, dlaczego nowa wersja platform schodowych od firmy Ascendor wyprzedza konkurentów o lata świetlne!

Czytając artykuł, dowiesz się:

  • jakie są zalety unikalnego sterowania mikroprocesorowego?
  • na czym polega tajemnica niezawodnego działania austriackich wind przyschodowych dla niepełnosprawnych,
  • co się stanie, gdy obciążenie platformy schodowej Ascendor przekroczy udźwig przewidziany przez producenta?
  • dlaczego windy schodowe Ascendor pozostają dłużej czyste?
  • jaka jest wysokość dotacji,
  • ile możesz zaoszczędzić,
  • co zrobić, jeśli przyznana kwota dofinansowania z PFRON jest zbyt niska?
  • jak zareagować w przypadku odmowy przyznania pomocy z PFRON dla osób niepełnosprawnych,
  • ile kosztuje platforma schodowa PLK8 firmy Ascendor (cena dla 1 i 2 kondygnacji), a ile winda ukośna PLG7?

Platforma schodowa dla wymagających w nowej odsłonie

W 2020 r. austriacki producent wind dla niepełnosprawnych firma Ascendor Lifttechnik stworzyła nową generację platform schodowych, w których zamiast sterownika PLC wykorzystał sterowanie mikroprocesorowe. Od tego czasu każda platforma schodowa Ascendor PLK8 i PLG7 zawiera rodzaj niewielkiego komputera (mikrokontrolera), który kompleksowo zarządza pracą całego urządzenia. Jego wdrożenie sprawiło, że austriackie windy platformowe do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach zyskały nowe, unikalne funkcjonalności, m.in. możliwość zatrzymywania się na przystanku pośrednim, sterowanie aplikacją w telefonie lub komunikaty głosowe.

Platforma Ascendor PLG7

Ponadto producent umożliwił dokonywanie zmian wgranego fabrycznie programu platformy przyschodowej przy pomocy karty SD. Udostępnił też użytkownikom oraz serwisantom wiele przydatnych informacji. Urządzenia nowej generacji zbierają bowiem dane dotyczące m.in. liczby przepracowanych roboczogodzin, kodów błędów oraz uruchamiania trybów awaryjnych.

To jednak nie wszystko! Oprócz szeregu funkcjonalności niedostępnych w żadnym innym urządzeniu winda przyschodowa dla niepełnosprawnych marki Ascendor uzyskała także nowoczesny i jeszcze bardziej elegancki wygląd, który można spersonalizować niemalże w dowolny sposób. Tylko spójrz, jak efektownie prezentują się najnowsze modele austriackich platform schodowych zainstalowanych przez ekipę Wind Schodowych!

Przystanek pośredni w modelu Ascendor PLG7 – nowatorski sposób na nietypowe schody

Standardowe platformy schodowe, które transportują osoby niepełnosprawne po schodach prostych, mają z reguły 2 przystanki – dolny i górny. Na dolnej stacji ramiona windy otwierają się i unoszą, a podłoga i rampy najazdowe opuszczają się, ułatwiając wjechanie wózkiem na platformę

Gdy platforma schodowa dotrze na górny przystanek, niejako zawisa nad stopniami na kńcu biegu schodowego - w taki sposób, że jej podest jezdny znajduje się praktycznie w poziomie z górnym podestem. Ramię położone po stronie górnego spocznika podnosi się, lecz drugie ramię pozostaje opuszczone, chroniąc pasażera przed upadkiem. Opuszcza się także rampa najazdowa od górnego podestu, natomiast położenie rampy dolnej nie ulega zmianie.

Platforma Ascendor PLK8

Tak było aż do wiosny 2020 r. Co stało się później? W nowych wersjach platform schodowych Ascendor pojawił się również 3 przystanek – pośredni, na którym otwiera się tylko jedna rampa najazdowa. Dzięki sterowaniu mikrokontrolerem możemy tak zaprogramować windę, aby reagowała na przystanek pośredni umieszczony niejako pośrodku schodów, a tej sytuacji górna stacja służy tylko do zaparkowania windy ukośnej.

Jak to działa w praktyce? W przypadku nietypowych klatek schodowych lub montaży zewnętrznych możemy utworzyć przystanki: dolny, pośredni oraz końcowy (górny parkingowy). Odpowiednie zaprogramowanie platformy schodowej pozwoli np. odesłać do góry tylko złożoną wcześniej windę. Dzięki temu urządzenie nie przemieści się wyżej, niż powinno, jeśli będzie się na nim znajdował pasażer na wózku inwalidzkim bądź osoba starsza z chodzikiem.

Niezawodna platforma schodowa z wydłużoną gwarancją

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań sprawiło, że windy dla niepełnosprawnych Ascendor jeszcze bardziej wyprzedziły swoich konkurentów pod względem funkcjonalności i wszechstronnego zastosowania. Pamiętajmy jednak o tym, że już przed 2020 r. wysoka jakość austriackich platform schodowych nie miała sobie równych.

Platforma Ascendor PLG7

Solidne wykonanie oraz zastosowanie wysokiej klasy materiałów (konstrukcja ze stali i aluminium) sprawiło, że urządzenia firmy Ascendor działają cicho i niezawodnie przez wiele lat. Platformy schodowe prosto- i krzywoliniowe (modele Ascendor PLG7 i PLK8) są objęte w standardzie aż 3-letnią gwarancją, podczas gdy pozostali producenci udzielają gwarancji jedynie na 2 lata. Z naszego ponad 10-letniego doświadczenia wynika, że wysoka jakość i komfort użytkowania wind przyschodowych Ascendor utrzymują się przez bardzo długi czas. Właśnie dlatego bardzo często udzielamy na te urządzenia nawet 5 lat gwarancji.

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych PLG7 na schody proste – jakość widoczna gołym okiem

Winda schodowa Ascendor zawdzięcza nowoczesny wygląd eleganckiemu wzornictwu oraz szynie jezdnej wykonanej standardowo ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie tego tworzywa pozwoliło połączyć walory estetyczne i praktyczne. Efektowna stal nierdzewna sprawia, że na szynie jezdnej (górna rura prowadnicy), która pełni też funkcję poręczy, nie widać śladów palców ani brudu. Dzięki temu łatwiej utrzymać ją w czystości, a dodatkowo można się jej przytrzymać podczas wchodzenia po schodach

Konstruktorzy nowoczesnych platform Ascendor zadbali także o komfort w pełni sprawnych użytkowników schodów. Domownicy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy piętrami, ponieważ złożona winda dla niepełnosprawnych jest bardzo cienka. Nieużywana platforma schodowa prostoliniowa ma zaledwie 25 cm grubości, a krzywoliniowa – tylko 31 cm (przy zamontowaniu szyny jezdnej do ściany). Jeśli natomiast przy schodach nie ma ściany nośnej lub pojawiają się wystające parapety czy gzymsy, wówczas montujemy szynę jezdną do tzw. słupków. Takie rozwiązanie tylko nieznacznie zwiększa ilość miejsca zajmowanego przez windę.

Intuicyjna obsługa windy przyschodowej Ascendor dla niepełnosprawnych

Austriacki producent wysokiej klasy platform schodowych w największym stopniu zatroszczył się jednak o komfort osób na wózkach inwalidzkich. To właśnie z myślą o pasażerach windy stworzył urządzenie, którym można sterować za pomocą pilota. Sterownik zdalny jest radiowy i pełni także funkcję ograniczenia dostępu. Prostota obsługi platform schodowych Ascendor zachęca do korzystania z dźwigu schodowego nawet osoby w podeszłym wieku, które nie interesują się nowymi technologiami.

Warto dodać, że sterowanie pilotem jest możliwe także po wjechaniu wózkiem inwalidzkim na platformę windy. Pasażer może wtedy wybrać sterowanie pilotem lub obsługę z poziomu panelu na urządzeniu. Takie rozwiązanie właściwie nie jest dostępne w windach schodowych innych producentów.

Ascendor - platformy schodowe do zadań specjalnych

Platforma Ascendor PLG7

Windy z logo austriackiej firmy są zasilane prądem stałym pobieranym z akumulatorów. Liczba baterii zależy m.in. od tego, jak długa i stroma jest szyna jezdna dźwigu. Standardowo zakładamy w platformach schodowych od 2 do 4 akumulatorów żelowych o napięciu 12 V i pojemności od 7 do 9 Ah. Czasami jest ich jednak więcej, czego przykładem może być winda zamontowana w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie.

Jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez niepełnosprawnych przedszkolaków oraz uczniów szkół integracyjnych. Gdy przyjeżdża grupa kilkunastu dzieci na wózkach inwalidzkich, które chcą obejrzeć ten sam spektakl, platforma krzywoliniowa Ascendor PLK8 musi wykonać kilkanaście kursów z rzędu. Aby więc uniknąć przestojów i umożliwić wszystkim dzieciom obejrzenie przedstawienia, umieściliśmy w tej windzie aż 8 wydajnych akumulatorów.

Jaki udźwig mają platformy schodowe Ascendor PLK8 i PLG7?

Maksymalne obciążenie obydwu modeli wynosi standardowo 225 kg. Opcjonalnie jest też dostępny wariant dźwigu schodowego wyposażony w czujnik przeciążenia, którym można przewozić ciężar sięgający nawet 300 kg. Po przekroczeniu wagi 300 kg, czujnik sygnalizuje, że winda została przeładowana. Standardowy wariant platformy dla osób niepełnosprawnych nie wykrywa wprawdzie przeciążenia windy, lecz został fabrycznie przystosowany do przewożenia maks. 300 kg. Producent wyszedł bowiem z założenia, że osoba, która zdecydowała się na udźwig wynoszący 225 kg, nie obciąży przez pomyłkę windy ciężarem sięgającym 300 kg.


Jak wygląda montaż platformy schodowej?  | Platforma schodowa Ascendor PLG7

Jesteś ciekaw jak wygląda montaż platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych? Obejrzyj film z montażu windy schodowej na torze prostym Ascendor PLG7.

Komfortowa winda dla osób niepełnosprawnych? Nie tylko!

W przeciwieństwie do wielu innych wind schodowych, platforma schodowa PLG7 i PLK8 transportują też towary. Producent wind zadeklarował w instrukcji obsługi, że mogą pod nadzorem człowieka przewozić towary stojące stabilnie na platformie i nieprzekraczające powierzchni podestu jezdnego. Dzięki temu austriackie windy dla niepełnosprawnych są obecnie z powodzeniem wykorzystywane również w szpitalach, stołówkach czy kuchniach. Coraz częściej stosujemy je także na pochylniach w blokach do transportu chociażby pojemników ze śmieciami.

Model PLG7 kontra platforma schodowa PLK8 firmy Ascendor – ceny urządzeń

Platforma Ascendor PLK8

Koszty zakupu i montażu windy schodowej na szynie prostej PLG7 są mniejsze od wydatków związanych z założeniem krzywoliniowej platformy schodowej PLK8. Cena windy prostoliniowej zależy od wielu czynników, m.in. długości schodów, sposobu montażu szyny jezdnej oraz wybranych opcji. Wśród płatnych dodatków warto wymienić np. rozkładane siedzisko, najazd frontowy na dole lub dodatkowy przystanek. Ile zatem kosztuje platforma schodowa prostoliniowa Ascendor PLG7? Możemy przyjąć, że całkowity koszt związany z jej założeniem wynosi ok. 40 tys. zł. Z nieco większymi wydatkami wiąże się zamontowanie platformy schodowej na szynie krzywej Ascendor PLK8. W przypadku likwidacji barier w obrębie 1 kondygnacji wyniosą one 70-80 tys. zł. A jeśli w budynku są 2 piętra, to koszty zakupu i montażu windy przekroczą 90 tys. zł.

Na rynku istnieją oczywiście tańsze urządzenia do likwidacji barier architektonicznych, lecz wiele z nich przestaje działać już po upływie zaledwie 2 lat. Dlatego przy zakupie windy dla niepełnosprawnych nie warto kierować się wyłącznie ceną urządzenia, ale także jego jakością, renomą producenta oraz dostępnością serwisu. Tym bardziej, że jako osoba niepełnosprawna możesz obniżyć koszty budowy windy, jeśli skorzystasz z dofinansowania ze środków PFRON.

Natomiast w sytuacji kiedy nadal cena jest głównym i decydującym czynnikiem powiedz nam o tym – znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

Platformy schodowe Ascendor – windy, których nie znajdziesz w żadnym magazynie

Austriacki producent nigdy nie udostępnia gotowych wind PLG7 na schody proste. Są one produkowane na zamówienie – tak samo, jak platformy schodowe krzywoliniowe Ascendor model PLK8. Zanim winda trafi do produkcji, wykonujemy profesjonalny pomiar schodów, tworzymy rysunek i projekt, a następnie składamy indywidualne zamówienie. Od tego momentu aż do chwili założenia windy w domu osoby niepełnosprawnej mija zwykle od 4 do 8 tygodni.

Platforma Ascendor PLK8

Profesjonalne pomiary, prawidłowo wykonany montaż oraz solidna opieka serwisowa to część tajemnicy niezawodnego działania austriackich urządzeń. Dzięki wieloletniej współpracy z firmą Ascendor oraz wielu szkoleniom jakie odbyliśmy w Austrii wiemy wszystko o produkowanych przez nią windach schodowych i z czystym sumieniem polecamy je naszym klientom. Duże doświadczenie naszej firmy w połączeniu z wysoką jakością austriackich dźwigów ukośnych służących do bezpiecznego transportu osób po schodach to gwarancja wieloletniego i komfortowego użytkowania nowoczesnej platformy schodowej.

Nie trać czasu! Już dziś porozmawiaj z nami o innowacyjnych windach platormowych, które ułatwią Ci samodzielne wychodzenie do pracy, na uczelnię lub do lekarza. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


FAQ

Czym wyróżniają się nowe wersje platform schodowych Ascendor?

Wiosną 2020 r. austriacki producent zmienił wygląd oraz sposób sterowania windami przyschodowymi dla niepełnosprawnych. Zamiast sterownika PLC zastosował nowoczesne sterowanie mikroprocesorowe, z którego nie korzysta żaden inny producent wind schodowych. Wykorzystanie mikrokontrolera umożliwiło wprowadzenie wielu zupełnie nowych opcji, m.in. przystanku pośredniego czy możliwości zmiany programu przy pomocy karty SD. W nowych wersjach platform schodowych Ascendor pojawiają się też dodatkowe czujniki oraz udoskonalenia pozwalające na zbieranie szeregu informacji dot. błędów, uruchomień awaryjnych lub liczby roboczogodzin.

Jaki jest maksymalny udźwig platform schodowych Ascendor PLK8 i PLG7?

W wersji standardowej maksymalne obciążenie platform dla niepełnosprawnych wynosi 225 kg. Można je jednak zwiększyć do 300 kg. W obydwu przypadkach producent platform Ascendor założył, że winda pozostanie sprawna nawet po przekroczeniu maksymalnego udźwigu o 10%.

Jaki okres gwarancji mają platformy schodowe Ascendor?

Austriackie windy przyschodowe dla niepełnosprawnych są standardowo objęte 3-letnią gwarancją (inni producenci skracają ten okres do 2 lat). Rewelacyjna jakość platform schodowych firmy Ascendor sprawia jednak, że często sprzedajemy je w oparciu o 5-letnią gwarancję.

Ile kosztują platformy przyschodowe Ascendor?

Cena platformy schodowej Ascendor PLG7, która porusza się po szynie prostej, rozpoczyna się od 40 tys. zł. Z kolei zakup i montaż platformy schodowej krzywoliniowej Ascendor PLK8 to koszty rzędu min. 70 tys. zł (dotyczą one jednej kondygnacji). Założenie windy na dwóch kondygnacjach wiąże się natomiast z wydatkiem przekraczającym 90 tys. zł. Sposobem na obniżenie ceny windy jest uzyskanie dofinansowania dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON. Warto przeznaczyć dotację właśnie na zakup platformy schodowej firmy Ascendor. Dzięki temu zyskasz wysokiej klasy urządzenie, które pozostanie sprawne na długo po wygaśnięciu gwarancji.