Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 606 686 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Jak działa schodołaz – najważniejsze informacje

Dla osób z niepełnosprawnościami możliwość swobodnego poruszania się jest priorytetem – schodołaz to urządzenie skutecznie likwidujące bariery architektoniczne, jakimi są schody, dzięki czemu zwiększa się dostęp do przestrzeni publicznej, bez którego trudno mówić o włączeniu osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych do społeczeństwa. Dzisiejszy wpis poświęcamy wyjaśnieniu, co to jest schodołaz, jak działa oraz jakie są największe zalety tego rozwiązania.

Schodołaz – co to jest?

Schodołaz jest urządzeniem mobilnym, które umożliwia korzystanie ze schodów osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom starszym. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania na stałe windy schodowej innego rodzaju – jednocześnie schodołazy należą do jednych z najtańszych sposobów likwidacji barier architektonicznych. Specjalna konstrukcja, przy wsparciu drugiej osoby sterującej panelem urządzenia, pozwala osobie starszej lub z niepełnosprawnością pokonywać kolejne stopnie schodów.

Schodołazy należą do grupy urządzeń umożliwiających bezpieczny transport pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami – wśród nich znajdują się również windy schodowe, podnośniki, platformy oraz krzesełka schodowe. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, schodołazy charakteryzuje mobilność, co oznacza, że nie wymagają montażu na stałe oraz są łatwe w transporcie. W zależności od modelu, urządzenia tego typu ważą od 25 do nawet 60 kilogramów, natomiast udźwig wynosi od 120 do 160 kilogramów.

Rodzaje schodołazów

Na rynku dostępne są dwa rodzaje schodołazów, które różnią się między innymi konstrukcją oraz wagą – jednym z nich jest schodołaz kroczący, drugim schodołaz gąsienicowy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, które urządzenie wybrać, przeczytaj, czym charakteryzują się oba transportery.

Schodołaz kroczący

Schodołazy kroczące najlepiej sprawdzą się w przypadku schodów węższych i bardziej stromych – działają na zasadzie „kroków”, które wykonywane są przez specjalnie opracowany zestaw kółek. Urządzenie jest wyposażone w napęd elektryczny zasilany akumulatorem, który wymaga regularnego ładowania (w zestawie dostępna jest ładowarka). Schodołaz kroczący posiada siedzisko, na którym siada osoba starsza lub z niepełnosprawnością – dla bezpieczeństwa przypinana jest pasem. Lekko przechylone urządzenie obsługuje druga osoba, która musi być w pełni sprawna, ponieważ nawet około 30% obciążenia znajduje się w jej rękach. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się zatem w przypadku mieszkania, w którym znajdują się np. dwie osoby starsze opiekujące się sobą.

Zalety: mobilność, łatwy transport, stosunkowo niewielka waga (25-35 kg), szybki montaż, kompaktowa konstrukcja

Wady: niezbędna pomoc drugiej osoby o dużej sprawności

Schodołaz gąsienicowy

Schodołazy gąsienicowe cieszą się większą popularnością – w przeciwieństwie do schodołazów kroczących nie wymagają używania siły. Urządzenia tego typu przeznaczone są do transportu osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jednak najczęściej wymagają osobnego zakupu wózka. Standardowa konstrukcja schodołazów umożliwia podpięcie wózków szpitalnych, ale dostępne są również schodołazy z mniejszymi i większymi rampami, które są w stanie obsłużyć praktycznie każdy wózek inwalidzki. Wyposażone są w napęd elektryczny zasilany akumulatorem i działają na zasadzie podobnej do czołgów czy wozów opancerzonych – gąsienice o odpowiedniej długości obracają się, wjeżdżając po schodach. Schodołazy gąsienicowe wymagają schodów o kącie nachylenia nieprzekraczającym 35 stopni. Niezbędna jest również odpowiednia ilość miejsca, umożliwiająca swobodne zawracanie. Z tego względu doskonale sprawdzają się w szpitalach oraz instytucjach publicznych takich jak szkoły, przedszkola czy urzędy.

Zalety: brak konieczności użycia siły, przystosowanie do wózków inwalidzkich, mobilność, łatwy transport

Wady: większa waga niż w przypadku schodołazów kroczących, odpowiednia przestrzeń do skręcania na schodach

Ile kosztuje schodołaz?

Schodołazy należą do tańszych urządzeń medycznych umożliwiających transport po schodach nawet do kilku pięter. Dla przykładu – schodołaz kroczący to koszt mniej więcej 15 tysięcy złotych, tymczasem zakup krzesełka schodowego na drugie piętro w bloku wiąże się z kosztem w granicach 40 tysięcy złotych. Platforma schodowa krzywoliniowa to z kolei dwukrotnie wyższa cena niż w przypadku krzesełka schodowego, a jednocześnie wymaga montażu na stałe. Z tego względu schodołazy są doskonałym rozwiązaniem, jeżeli:

  • nie ma możliwości zainstalowania sprzętu na stałe,
  • dysponujesz ograniczonym budżetem, ale chcesz stworzyć osobie starszej lub z niepełnosprawnością komfortowe warunki,
  • potrzebujesz urządzenia mobilnego, które sprawdzi się w różnych miejscach.

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość uzyskania dofinansowania z PFRON-u na schodołaz kroczący lub gąsienicowy– prawidłowo wypełniony wniosek należy przekazać do lokalnego MOPS-u lub PCPR-u. Teoretycznie można uzyskać nawet 95% wsparcia finansowego, natomiast w praktyce dofinansowanie zwykle wynosi 80% poniesionych kosztów. Wybierając firmę Windy Schodowe, możesz dodatkowo liczyć na możliwość przetestowania schodołazu, co pozwoli uniknąć nietrafionego zakupu.

Schodołaz – sposób na pokonanie barier architektonicznych

Jak działa schodołaz gąsienicowy? Liftkar PTR

W przeciwieństwie do platformy schodowej krzywoliniowej, schodołazy nie wymagają dozoru technicznego, stając się doskonałą alternatywą dla montowanych na stałe urządzeń likwidujących bariery architektoniczne. Niezbędny jest jedynie coroczny serwis, który wykonuje firma Windy Schodowe oraz regularne czyszczenie mechanizmów jezdnych zapewniających bezpieczny transport. Schodołazy są najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku, które minimalizuje ryzyko wykluczenia społecznego ze względu na obecne w przestrzeni publicznej bariery architektoniczne. Warto jednak wybrać maksymalnie dopasowany model – nasz personel zapewnia nie tylko dobór urządzenia do indywidualnych potrzeb, ale również szkolenie z obsługi schodołazu.