Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Windy dla osób niepełnosprawnych. Rodzaje, ceny i zastosowanie urządzeń, które sprawią, że znów poczujesz się bezpiecznie w swoim domu

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby niepełnosprawne i starsze rezygnowały z normalnego trybu życia z powodu trudności w pokonywaniu barier architektonicznych. Na szczęście te czasy już minęły. Niemal co roku montujemy nowe wersje wind dla niepełnosprawnych, które odmieniają życie tysięcy Polaków. Dzisiaj pokażemy Ci aktualne zestawienie wind, które pomogą Ci odzyskać swobodę poruszania się po domu lub bezpiecznego wychodzenia na podwórko bądź do pracy lub szkoły.

Poświęć około 15 minut na przeczytanie artykułu i poznaj:

 • najważniejsze rodzaje wind;
 • unikalne cechy, które wyróżniają windy dla osób niepełnosprawnych;
 • praktyczne informacje związane z odbiorem windy przez UDT;
 • koszty objęcia dźwigu dozorem UDT;
 • rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych;
 • cechy odróżniające windy schodowe i pionowe;
 • różnice pomiędzy krzesłami schodowymi i platformami dla niepełnosprawnych;
 • ceny wind schodowych i wskazówki, jak obniżyć koszty montażu;
 • wszystkie rodzaje wind pionowych;
 • praktyczne informacje o schodołazach;
 • ceny mobilnych transporterów;
 • cenne wskazówki dotyczące użytkowania i serwisu wind.

Winda dla niepełnosprawnych – urządzenie, które zmienia wszystko

Winda dla osób niepełnosprawnych Wyobraź sobie, że pomimo stanu zdrowia lub wieku możesz w każdej chwili samodzielnie wyjść do sklepu, pracy lub na spotkanie. Nawet wtedy, gdy mieszkasz na 4 piętrze w bloku bez windy.

Nic nie powstrzymuje Cię przed swobodnym korzystaniem z łazienki na piętrze Twojego domu. Żadne schody nie przeszkadzają Ci już w czerpaniu radości z rodzinnych obiadów oraz wspólnego grillowania w ogrodzie. Bo właśnie za takimi chwilami tęsknisz najbardziej, odkąd ból nóg lub niepełnosprawność uwięziły Cię w Twoim pokoju, prawda?

Od kiedy na rynku pojawiły się nowoczesne windy dla osób niepełnosprawnych, nie musisz już odkładać swoich marzeń na półkę. Nie trać więc ani chwili więcej i sprawdź, jakie rodzaje urządzeń do likwidacji barier architektonicznych możemy zamontować w Twoim domu.

Jak dzielimy windy?

Dźwigi dla niepełnosprawnych należą do rodziny wind osobowych, czyli urządzeń, które znajdują się w każdym biurowcu lub wieżowcu. Windy osobowe najczęściej poruszają się w pionie i służą do przewożenia ludzi pomiędzy piętrami. Ze względu na swoje przeznaczenie przemieszczają się szybciej niż windy przeznaczone do przewozu osób starszych i niepełnosprawnych.

Innym typem urządzeń z tej grupy są dźwigi towarowe, które ułatwiają transportowanie towarów m.in. na terenie hoteli, restauracji, stołówek oraz wielu innych przedsiębiorstw.

Małe windy towarowe służą także użytkownikom prywatnym. Urządzenia wykonane na bazie krzesełek schodowych i przerobione przez firmę Windy Schodowe przewożą ciężkie przedmioty do piwnic i garaży. Niektóre z nich dodatkowo przystosowane zostay do bezpiecznego transportowania psów, które nie mogą już samodzielnie schodzić po schodach.

Ikona żarówkaNietypowym przykładem domowego dźwigu jest winda dla psa. Wybierają ją właściciele schorowanych czworonogów, które nie mogą pokonać schodów, aby wyjść na spacer.

Co wyróżnia windy dla osób niepełnosprawnych?

Winda dla osób niepełnosprawnych Dźwigi przeznaczone dla osób starszych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej działają w inny sposób niż tradycyjne windy osobowe. Wyjaśnijmy to na przykładzie 2 kluczowych różnic.

1.Krótkie naciśnięcie przycisku nie uruchomi dźwigu dla osób niepełnosprawnych.

Jeśli więc chcesz pokonać barierę architektoniczną, naciśnij przycisk startu i nie puszczaj go przed dotarciem do celu. Zamierzasz wjechać krzesełkiem schodowym na 4 piętro w bloku? W takim razie pamiętaj, żeby przez cały czas naciskać przycisk umieszczony na podłokietniku lub pilocie zdalnego sterowania. Takie działanie wind dla osób niepełnosprawnych wynika z przepisów określonych w Dyrektywie Maszynowej 2006/42/WE.

2.Winda dla niepełnosprawnych porusza się wolniej od tradycyjnego dźwigu.

Urządzenia takie jak podnośniki pionowe, platformy schodowe czy windy dla seniorów mogą poruszać się z maksymalną prędkością 0,15 m/s. W praktyce często działają jeszcze wolniej – zazwyczaj z prędkością 0,10 m/s. Dla porównania tradycyjna winda osobowa przewozi pasażerów z prędkością wynoszącą przynajmniej 2 m/s lub wyższą.

Ikona żarówkaWindy schodowe i podnośniki dla niepełnosprawnych mają dodatkowe funkcjonalności, które zwiększają bezpieczeństwo osób na wózkach inwalidzkich. Automatycznie składany podest czy funkcja łagodnego startu i hamowania to tylko niektóre z nich.

Odbiór windy przez UDT – co trzeba o nim wiedzieć?

Wszystkie dźwigi dla osób niepełnosprawnych podlegają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Obowiązek zgłoszenia windy do UDT spoczywa na jej właścicielu.

Rejestracja platformy schodowej, krzesła dla seniora lub podnośnika pionowego pociąga za sobą dodatkowe działania. Jeszcze przed jej dokonaniem będziesz musiał zebrać komplet dokumentów zawierający m.in.:

 • wniosek o odbiór windy,
 • protokół budowlany,
 • protokół elektryczny,
 • skany uprawnień elektryka oraz osoby podpisanej na protokole budowlanym,
 • dokumentację związaną z danym urządzeniem.

Ile kosztuje objęcie windy dozorem UDT?

Samo skompletowanie części dokumentów będzie od Ciebie wymagało poniesienia kosztów. Podobnie jak uzyskanie odbioru UDT, który wiąże się z wydatkiem rzędu od 300 do 500 zł. Badanie techniczne windy dla niepełnosprawnych jest ważne przez 2 lata. Po upływie tego terminu trzeba je powtórzyć.

Jako przyszły właściciel urządzenia do transportu osób pamiętaj także o regularnym serwisowaniu windy. Krzesełka i platformy schodowe przeznaczone do użytku prywatnego należy serwisować zazwyczaj raz na rok.

Ikona żarówkaKoszt wizyty serwisanta z firmy Windy Schodowe wynosi obecnie 200-250 zł. Jeśli okaże się, że Twoja winda wymaga naprawy, cena serwisu zwiększy się o wydatki związane z wymianą części zamiennych.

Jakie są rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych?

Dźwigi dla osób z niepełnosprawnościami dzielimy na windy schodowe i podnośniki pionowe. Na czym polega różnica pomiędzy tymi urządzeniami?

 • Windy schodowe, czyli krzesełka schodowe i platformy dla niepełnosprawnych, montujemy zawsze w ciągu biegu schodowego.

  Służą one do transportowania:

  • osób na wózkach inwalidzkich (platformy schodowe firm Ascendor i Extrema),
  • seniorów w pozycji siedzącej (krzesła schodowe firm Acorn, Otolift i Access BDD).
 • Windy pionowe, a więc dźwigi, które poruszają się wyłącznie w pionie (na linii góra-dół). Podnośniki pionowe powstały z myślą o niwelowaniu różnicy pomiędzy poziomami w postaci progu, wysokiego podestu lub schodów.

  Windy pionowe mogą bezpiecznie przewozić:

  • osoby na wózkach inwalidzkich (podnośniki dla niepełnosprawnych Kali A, Kali B i LiftBoy, winda TRIO, Motala),
  • osoby schorowane i starsze, które korzystają z chodzików lub lasek (Stiltz DUO, Stiltz TRIO),
Winda domowa Stiltz DUO

Windy schodowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Zaletą krzesełek dla seniorów i platform dla niepełnosprawnych jest mała ilość miejsca potrzebnego do montażu. Dzięki temu windy schodowe likwidują bariery architektoniczne w obiektach, w których brakuje powierzchni niezbędnej do założenia tradycyjnego dźwigu. Montujemy je w domach jednorodzinnych, kamienicach, blokach, obiektach komercyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielomieszkaniowych.

Ikona żarówkaZałożenie krzesełka lub platformy przyschodowej jest znacznie tańsze od zainstalowania windy osobowej. Nie wymaga przeprowadzania remontu i pozwala raz na zawsze usunąć przeszkody, które utrudniają Ci poruszanie się w domu.

Korzystanie z wind schodowych jest intuicyjne i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy nacisnąć przycisk lub użyć pilota zdalnego sterowania. Prosta obsługa sprawia, że z wind schodowych mogą korzystać osoby o różnym stopniu niepełnosprawności oraz seniorzy w zaawansowanym wieku.

Zasilanie wind schodowych w praktyce

Większość wind schodowych działa w oparciu o tzw. napęd zębatkowy i jest zasilana akumulatorowo. Urządzenia te nie pobierają więc prądu bezpośrednio z sieci, lecz z baterii. Mimo to dźwigi dla niepełnosprawnych wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego, do którego należy wpiąć ładowarkę.

Ikona żarówkaZaletą zasilania akumulatorowego jest zachowanie wszystkich funkcjonalności krzesełka schodowego i platformy podczas awarii lub przerw w dostawie prądu.

Wadę stanowi natomiast konieczność doładowania baterii po kilku przejazdach urządzenia. Oznacza to, że krzesełka schodowe i platformy dla niepełnosprawnych nie mogą działać w sposób ciągły. Jest to istotne m.in.: dla szpitali, szkół czy teatrów, w których z windy schodowej codziennie korzysta duża liczba osób.

Jak dzielimy windy schodowe?

Urządzenia, które przemieszczają się po szynie jezdnej biegnącej tuż nad stopniami dzielimy na:

 • krzesełka schodowe – niewielkie windy dla seniorów, które pozwalają na samodzielne pokonywanie schodów w wygodnej pozycji siedzącej. Krzesła do transportowania chorych po schodach zajmują mało miejsca i mają szerokie zastosowanie.

  Korzystają z nich:

  • osoby starsze, które mają trudności z pokonywaniem schodów w domu jednorodzinnym lub bloku,
  • rodzice niepełnosprawnych dzieci,
  • osoby niepełnosprawne, które z przyczyn technicznych lub finansowych nie mają do dyspozycji platformy przyschodowej. Takie rozwiązanie wymaga silnych rąk, na których osoba niepełnosprawna przeniesie ciężar ciała z wózka inwalidzkiego na siedzisko krzesła schodowego.
 • platformy schodowekomfortowe i estetycznie wykonane windy przeznaczone do transportowania po schodach osób na wózkach inwalidzkich. Osoba niepełnosprawna może samodzielnie wjechać wózkiem na platformę urządzenia, a następnie wyjechać na dole lub górze schodów.

  Z platform schodowych korzystają także:

  • osoby starsze – jest to możliwe po zamontowaniu rozkładanego siedziska na platformie,
  • rodzice z dziećmi w wózkach,
  • osoby przewożące walizki lub ciężkie przedmioty (to zastosowanie platformy schodowej sprawdza się przede wszystkim w przestrzeni publicznej).

Zarówno krzesła ruchome na schody, jak i platformy przyschodowe mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Aby uchronić zewnętrzny dźwig przed wilgocią, przekażemy Ci specjalny pokrowiec na windę.

Ikona żarówkaUrządzenia przeznaczone do użytku zewnętrznego zachowują sprawność przez cały rok – możesz z nich korzystać także jesienią i zimą.

Czy kształt schodów wpływa na wybór windy schodowej?

Tak. Krzesła i platformy przyschodowe poruszają się w ciągu biegu schodowego, dlatego kształt schodów decyduje o rodzaju toru jezdnego.

Na podstawie tego kryterium wyróżniamy 2 rodzaje wind schodowych:

 • prostoliniowe – poruszają się po prostym torze jezdnym (jednobiegowym),
 • krzywoliniowe – poruszają się po nieprostym torze jezdnym (mogą to być np. schody zabiegowe, dwubiegowe, wielobiegowe lub kręte).

Tor jezdny urządzenia krzywoliniowego jest najczęściej produkowany na zamówienie - pod kształt i wymiar konkretnych schodów. Szyna windy, którą przystosowano do pokonywania schodów prostych jest natomiast uniwersalna. Przed zamontowaniem windy prostoliniowej, docinamy jedynie jej tor do długości schodów i ustawiamy odpowiedni kąt nachylenia.

Ikona żarówkaUniwersalność szyn jezdnych krzesełek i platform prostoliniowych wpływa na niższą cenę tych urządzeń.

Z kształtem schodów i rodzajem windy schodowej wiążą się także ograniczenia dotyczące maksymalnej długości toru jezdnego. W przypadku krzesełek schodowych prostych wynosi ona 8-10 m, a dla fotelików krzywoliniowych – ok. 30 m. Maksymalna długość szyny jezdnej w platformie dla niepełnosprawnych zależy natomiast od modelu windy i może wynosić ok. 30-40 m.

3 dodatkowe różnice pomiędzy krzesłem dla seniora a platformą schodową

Winda dla osób niepełnosprawnych 1.Udźwig

Istotna różnica dotyczy udźwigu wind dla osób niepełnosprawnych. Mała winda krzesełkowa dla seniora poradzi sobie z obciążeniem wynoszącym ok. 120-130 kg. Z kolei udźwig platformy schodowej, którą przystosowano do bezpiecznego transportowania osób na wózkach inwalidzkich, sięga nawet 225-300 kg. Specyfika zastosowania platformy dla niepełnosprawnych wpływa też na rozmiary urządzenia, które są znacznie większe od kompaktowego krzesełka schodowego.

2.Sposób sterowania

Obsługa wszystkich wind schodowych jest bardzo łatwa. Aby kierować krzesełkiem schodowym, użyj joysticka zlokalizowanego w podłokietniku lub pilota zdalnego sterowania. A jeśli chcesz skorzystać z platformy przyschodowej, uruchom bezprzewodową kasetę przywoławczą albo naciśnij przycisk na pilocie radiowym lub panelu sterowania.

3.Wymagania związane z montażem

Przed założeniem krzesełka schodowego zawsze uwzględniamy rekomendowaną przez producenta szerokość schodów oraz kąt ich nachylenia. Niewielkie wymagania techniczne sprawiają, że możemy zamontować małą windę dla seniora na niemal każdych schodach.

Ikona żarówkaDo założenia platformy schodowej niezbędne jest wolne miejsce przed schodami (od 130 do 170 cm). Jego wielkość zależy od kąta nachylenia schodów i rozmiarów windy schodowej.

Tor jezdny platformy montujemy do ściany, ale tylko pod warunkiem, że jest to ściana nośna. W przeciwnym razie możemy zamontować szynę jezdną jedynie na słupkach samonośnych, co niestety przekłada się na wyższe koszty instalacji windy oraz nieco bardziej zawęża szerokość schodów.

Istnieje jeszcze warunek dotyczący korzystania ze standardowego najazdu bocznego na platformę urządzenia. Aby było to możliwe, przed schodami powinno znajdować się ok. 250 cm wolnej przestrzeni.

Jak dzielimy windy pionowe?

Po omówieniu specyfiki wind schodowych, przejdźmy do drugiej kategorii urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, czyli podnośników pionowych. Do tej grupy zaliczamy m.in.:

 • podnośnik pionowy Kali A,
 • podnośnik pionowy Kali B,
 • mały podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych LiftBoy,
 • windę domową Stiltz DUO,
 • windę dla niepełnosprawnych Stiltz TRIO.

Podnośniki pionowe dzielimy ze względu na:

 • maksymalną wysokość podnoszenia:
  • poniżej 1 m (mała platforma podnośnikowa LiftBoy);
  • do 3 m (podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych Kali B);
  • powyżej 3 m (podnośnik pionowy Kali A, windy domowe Stiltz DUO i TRIO);
 • możliwość przewożenia osoby na wózku inwalidzkim:
  • do transportowania osób niepełnosprawnych razem z opiekunem służą windy Kali A i B, LiftBoy oraz winda TRIO;
 • liczbę pasażerów:
  • osoba niepełnosprawna i opiekun (np. LiftBoy, Kali B, Stiltz TRIO);
  • 2 osoby stojące (windy na poddasze Stiltz DUO i TRIO);
  • 3 osoby stojące (Stiltz TRIO, Kali B);
 • rodzaj napędu:
  • linowy (np. windy firmy Stiltz);
  • śrubowy (np. winda dla niepełnosprawnych Kali B);
  • hydrauliczny;
  • łańcuchowy;
  • pneumatyczny;
 • zasilanie (najczęściej bezpośrednio z sieci):
  • jednofazowo – przez falownik, któremu zawdzięczamy funkcje łagodnego startu i zakończenia przejazdu;
  • trójfazowo – z tzw. siły, czyli napięcia 400 V;
 • udźwig:
  • niski (winda DUO dla 2 osób - 170 kg);
  • średni (winda TRIO – 250 kg, LiftBoy – 300 kg);
  • wysoki (Kali B – 385 kg, winda w szybie Kali A – 400 kg);
 • wielkość
  • mały podnośnik pionowy (np. LiftBoy – wymiary platformy: 150 cm x 89 cm lub 118 cm x 81 cm);
  • duży podnośnik pionowy (np. Kali B – wymiary platformy: 900 mm x 1400 mm);
  • pełnowymiarowa winda dla osób niepełnosprawnych (Kali A – 1000 mm x 1400 mm);
 • sposób montażu:
  • tylko wewnętrzny: windy domowe Stiltz;
  • wewnętrzny i zewnętrzny: podnośniki pionowe Kali oraz LiftBoy;
  • z podszybiem: Kali A, Kali B;
  • bez podszybia: LiftBoy, Stiltz DUO i TRIO, Kali B (podnośnik Kali B może być zamontowany z podszybiem lub bez).

Ile kosztują windy schodowe i pionowe?

Ikona żarówkaCena zakupu i montażu urządzenia do likwidacji barier zależy m.in. od rodzaju oraz wysokości przeszkody. Istotną rolę odgrywają także „opcje dodatkowe” związane z funkcjonalnościami oraz estetyką dźwigu.

Na cenę wind schodowych wpływa kształt i umiejscowienie schodów (wewnątrz lub na zewnątrz budynku) oraz kąt nachylenia stopni. Z kolei dla stworzenia wyceny wind pionowych kluczowa będzie wysokość unoszenia platformy.

Tak duża liczba zmiennych sprawia, że w przypadku wind dla niepełnosprawnych nie posługujemy się cenami katalogowymi. Na podstawie rozmów i zebranych danych tworzymy bezpłatnie indywidualne kosztorysy, w których uwzględniamy różne możliwości obniżenia kosztów.

Ile więc kosztują windy dla osób niepełnosprawnych? Zobaczmy, jak wyglądają ceny dźwigów ze wszystkich półek cenowych.

Ceny wind schodowych i podnośników pionowych zaczynają się od następujących kwot:

 • najniższe:
  • krzesełka schodowe prostoliniowe:
   • wewnątrz budynku – ok. 10 tys. zł,
   • zewnętrzne – ok. 12-13 tys. zł,
  • krzesełka schodowe krzywoliniowe – ponad 20 tys. zł,
  • platformy schodowe prostoliniowe – ponad 25-35 tys. zł,
  • podnośniki pionowe o wysokości podnoszenia do 1 m – cena poniżej 30 tys. zł,
 • średnie
  • krzesła schodowe krzywoliniowe (od 2 do 4 kondygnacji budynku) – od 50 tys. zł do ponad 70 tys. zł,
  • platformy schodowe krzywoliniowe – ponad 50 tys. zł,
  • podnośniki pionowe o wysokości podnoszenia do 3 m – ponad 30-40 tys. zł,
 • najwyższe:
  • windy do domu o wysokości podnoszenia powyżej 3 m (np. Kali A, Stiltz DUO) – ponad 50 tys. zł, a najczęściej powyżej 60-70 tys. zł.

Jak zmniejszyć cenę windy schodowej?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz kupić windę dla osób niepełnosprawnych taniej niż myślisz.

 • Dotacja z PFRON – dofinansowanie 2021 obniży Twoje koszty nawet o 95%!

  Dofinansowanie do budowy windy ze środków PFRON może uzyskać osoba niepełnosprawna, która chce zlikwidować bariery architektoniczne w swoim miejscu zamieszkania. Dotacja PCPR zmniejszy koszty zainstalowania krzesełka schodowego, platformy przyschodowej, podnośnika pionowego, lub windy domowej Stiltz średnio o 65%-85%, czasami nawet o 95%! W ramach dofinansowania PFRON możesz także kupić taniej schodołaz. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak uzyskać dodatkowy zastrzyk gotówki na niwelowanie barier architektonicznych w Twoim domu.

 • Zakup używanej windy schodowej

  Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie PFRON, wybierz używaną windę dla seniora. W naszej ofercie znajdziesz krzesełka schodowe prostoliniowe z rynku wtórnego, na które dajemy od 6 do 12 miesięcy gwarancji. Firma Windy Schodowe, której właścicielem jest Rafała Kurzyna sprzedaje tylko krzesła schodowe w dobrym lub w bardzo dobrym stanie, które wcześniej były serwisowane. Zyskujesz więc gwarancję bezpieczeństwa i sprawności windy, którą kupisz w niemal 2 razy niższej cenie. Wybierz tę opcję, jeśli chcesz zaoszczędzić ok. 5-6 tys. zł.

 • 2 tanie windy proste zamiast 1 krzesła schodowego na schody kręte

  Koszt założenia krzesła schodowego krzywoliniowego dla osoby starszej może przekroczyć 30 tys. zł. I to tylko w przypadku bariery architektonicznej o wysokości jednego piętra. Istnieje jednak prosty sposób na zmniejszenie wydatków – jest nim założenie 2 tanich krzesełek HomeGlide zamiast 1 windy schodowej krzywoliniowej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność przesiadania się z jednego krzesełka na drugie. Jego niewątpliwą zaletą są jednak oszczędności, które w przypadku jednej kondygnacji mogą wynosić nawet ok. 13-14 tys. zł.

Znamy także inne sposoby likwidacji uporczywych barier architektonicznych w niższej cenie. Przykładem jednego z nich jest zakup schodołaza, który może zastąpić podnośnik pionowy lub platformę dla niepełnosprawnych. Niekiedy w grę wchodzi także wynajem urządzenia.

Schodołaz – mobilna alternatywa dla windy?

Zarówno windy schodowe, jak i podnośniki pionowe trwale usuwają bariery architektoniczne, lecz ich minusem jest konieczność montażu. Instalacja przestanie być jednak problemem, jeśli wybierzesz schodołaz. Jest to urządzenie przeznaczone do bezpiecznego transportowania osoby na wózku inwalidzkim po schodach przez opiekuna.

Ikona żarówkaSchodołaz nie jest windą, lecz mobilnym transporterem, dlatego sprawdza się w miejscach, w których nie można założyć dźwigu dla niepełnosprawnych - na przykład z powodu warunków technicznych w budynku lub braku zgody spółdzielni mieszkaniowej na montaż windy.

Możesz z niego korzystać w domu, w bloku i w przestrzeni publicznej – wszędzie tam, gdzie chcesz. Część osób niepełnosprawnych kupuje schodołaz pomimo tego, że w ich miejscu zamieszkania jest już dostępna winda. Posiadanie mobilnego transportera daje bowiem jeszcze większą niezależność. I to nie tylko w domu, ale także na wakacjach.

Złożenie schodołaza zajmuje tylko chwilę i pozwala schować go w bagażniku samochodu osobowego. Dzięki temu możesz zabrać mobilny transporter w podróż i bez przeszkód odwiedzać miejsca mniej przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Ile kosztuje schodołaz?

Winda dla osób niepełnosprawnych Zakup nowego schodołaza gąsienicowego to wydatek rzędu 14-15 tys. zł. Sterowanie tym urządzeniem jest łatwiejsze niż operowanie schodołazem kroczącym, ponieważ nie wymaga od opiekuna użycia siły. Schodołaz gąsienicowy nie generuje też wstrząsów, przez co jest bardziej komfortowy dla osoby niepełnosprawnej.

Transporter kroczący jest za to lżejszy i ma szersze zastosowanie. Możesz z niego korzystać również na stromych i wąskich schodach z ciasnymi spocznikami. Cena używanego schodołaza kroczącego wynosi ok. 8-9 tys. zł.

Koszt zakupu będzie jednak niższy, jeśli uda Ci się uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych. Warto dodać, że schodołaz nie podlega pod nadzór UDT, dlatego jego eksploatacja jest tańsza niż w przypadku windy schodowej lub podnośnika.

Ikona żarówkaNie chcesz kupować mobilnego transportera? Skorzystaj z naszej wypożyczalni schodołazów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak to zrobić.

Szukasz solidnej windy dla osób niepełnosprawnych? Dobrze trafiłeś!

Winda dla osób niepełnosprawnych Zaproponujemy Ci coś więcej niż skuteczne urządzenie do likwidacji barier architektonicznych. Dzięki fachowemu doradztwu i wysokiej jakości oferowanych przez nas wind, łatwiej odzyskasz swobodę w poruszaniu się po własnym domu. A wydłużone okresy gwarancji na wybrane platformy schodowe zapewnią Ci błogi spokój przez wiele lat korzystania z dźwigu.

To nie wszystko! Klienci firmy Windy Schodowe, będącej własnością Rafała Kurzyny otrzymują także krótkie terminy montażu, korzystne warunki serwisowania i pomoc w przeprowadzaniu odbiorów UDT. Nie bez znaczenia są również niskie ceny oraz praktyczne wskazówki w zakresie możliwości zmniejszenia kosztów instalacji windy.

Jeśli więc lubisz mieć święty spokój, porozmawiaj z nami o urządzeniach niwelujących bariery, które można zamontować w Twoim domu. Skontaktuj się z nami i odbierz bezpłatny kosztorys z indywidualną wyceną, który może być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie z PFRON-u.