Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?
Zadzwoń do nas
+48 692 44 94 74
Jeszcze kilkanaście lat temu osoby niepełnosprawne i starsze rezygnowały z normalnego trybu życia z powodu trudności w pokonywaniu barier architektonicznych. Na szczęście te czasy już minęły. Niemal co roku montujemy nowe wersje wind dla niepełnosprawnych, które odmieniają życie tysięcy Polaków. Dzisiaj pokażemy Ci aktualne zestawienie wind, które pomogą Ci odzyskać swobodę poruszania się po domu lub bezpiecznego wychodzenia na podwórko bądź do pracy lub szkoły.
Poświęć około 15 minut na przeczytanie artykułu i poznaj:
Wyobraź sobie, że pomimo stanu zdrowia lub wieku możesz w każdej chwili samodzielnie wyjść do sklepu, pracy lub na spotkanie. Nawet wtedy, gdy mieszkasz na 4 piętrze w bloku bez windy.
Nic nie powstrzymuje Cię przed swobodnym korzystaniem z łazienki na piętrze Twojego domu. Żadne schody nie przeszkadzają Ci już w czerpaniu radości z rodzinnych obiadów oraz wspólnego grillowania w ogrodzie. Bo właśnie za takimi chwilami tęsknisz najbardziej, odkąd ból nóg lub niepełnosprawność uwięziły Cię w Twoim pokoju, prawda?
Od kiedy na rynku pojawiły się nowoczesne windy dla osób niepełnosprawnych, nie musisz już odkładać swoich marzeń na półkę. Nie trać więc ani chwili więcej i sprawdź, jakie rodzaje urządzeń do likwidacji barier architektonicznych możemy zamontować w Twoim domu.
Dźwigi dla niepełnosprawnych należą do rodziny wind osobowych, czyli urządzeń, które znajdują się w każdym biurowcu lub wieżowcu. Windy osobowe najczęściej poruszają się w pionie i służą do przewożenia ludzi pomiędzy piętrami. Ze względu na swoje przeznaczenie przemieszczają się szybciej niż windy przeznaczone do przewozu osób starszych i niepełnosprawnych.
Innym typem urządzeń z tej grupy są dźwigi towarowe, które ułatwiają transportowanie towarów m.in. na terenie hoteli, restauracji, stołówek oraz wielu innych przedsiębiorstw.
Małe windy towarowe służą także użytkownikom prywatnym. Urządzenia wykonane na bazie krzesełek schodowych i przerobione przez firmę Windy Schodowe przewożą ciężkie przedmioty do piwnic i garaży. Niektóre z nich dodatkowo przystosowane zostay do bezpiecznego transportowania psów, które nie mogą już samodzielnie schodzić po schodach.
Nietypowym przykładem domowego dźwigu jest winda dla psa. Wybierają ją właściciele schorowanych czworonogów, które nie mogą pokonać schodów, aby wyjść na spacer.
Dźwigi przeznaczone dla osób starszych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej działają w inny sposób niż tradycyjne windy osobowe. Wyjaśnijmy to na przykładzie 2 kluczowych różnic.
1.Krótkie naciśnięcie przycisku nie uruchomi dźwigu dla osób niepełnosprawnych.
Jeśli więc chcesz pokonać barierę architektoniczną, naciśnij przycisk startu i nie puszczaj go przed dotarciem do celu. Zamierzasz wjechać krzesełkiem schodowym na 4 piętro w bloku? W takim razie pamiętaj, żeby przez cały czas naciskać przycisk umieszczony na podłokietniku lub pilocie zdalnego sterowania. Takie działanie wind dla osób niepełnosprawnych wynika z przepisów określonych w Dyrektywie Maszynowej 2006/42/WE.
2.Winda dla niepełnosprawnych porusza się wolniej od tradycyjnego dźwigu.
Urządzenia takie jak podnośniki pionowe, platformy schodowe czy windy dla seniorów mogą poruszać się z maksymalną prędkością 0,15 m/s. W praktyce często działają jeszcze wolniej – zazwyczaj z prędkością 0,10 m/s. Dla porównania tradycyjna winda osobowa przewozi pasażerów z prędkością wynoszącą przynajmniej 2 m/s lub wyższą.
Windy schodowe i podnośniki dla niepełnosprawnych mają dodatkowe funkcjonalności, które zwiększają bezpieczeństwo osób na wózkach inwalidzkich. Automatycznie składany podest czy funkcja łagodnego startu i hamowania to tylko niektóre z nich.
Wszystkie dźwigi dla osób niepełnosprawnych podlegają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Obowiązek zgłoszenia windy do UDT spoczywa na jej właścicielu.
Rejestracja platformy schodowej, krzesła dla seniora lub podnośnika pionowego pociąga za sobą dodatkowe działania. Jeszcze przed jej dokonaniem będziesz musiał zebrać komplet dokumentów zawierający m.in.:
Samo skompletowanie części dokumentów będzie od Ciebie wymagało poniesienia kosztów. Podobnie jak uzyskanie odbioru UDT, który wiąże się z wydatkiem rzędu od 300 do 500 zł. Badanie techniczne windy dla niepełnosprawnych jest ważne przez 2 lata. Po upływie tego terminu trzeba je powtórzyć.
Jako przyszły właściciel urządzenia do transportu osób pamiętaj także o regularnym serwisowaniu windy. Krzesełka i platformy schodowe przeznaczone do użytku prywatnego należy serwisować zazwyczaj raz na rok.
Koszt wizyty serwisanta z firmy Windy Schodowe wynosi obecnie 200-250 zł. Jeśli okaże się, że Twoja winda wymaga naprawy, cena serwisu zwiększy się o wydatki związane z wymianą części zamiennych.
Dźwigi dla osób z niepełnosprawnościami dzielimy na windy schodowe i podnośniki pionowe. Na czym polega różnica pomiędzy tymi urządzeniami?
Windy schodowe, czyli krzesełka schodowe i platformy dla niepełnosprawnych, montujemy zawsze w ciągu biegu schodowego.
Służą one do transportowania:
Windy pionowe, a więc dźwigi, które poruszają się wyłącznie w pionie (na linii góra-dół). Podnośniki pionowe powstały z myślą o niwelowaniu różnicy pomiędzy poziomami w postaci progu, wysokiego podestu lub schodów.
Windy pionowe mogą bezpiecznie przewozić:
Zaletą krzesełek dla seniorów i platform dla niepełnosprawnych jest mała ilość miejsca potrzebnego do montażu. Dzięki temu windy schodowe likwidują bariery architektoniczne w obiektach, w których brakuje powierzchni niezbędnej do założenia tradycyjnego dźwigu. Montujemy je w domach jednorodzinnych, kamienicach, blokach, obiektach komercyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielomieszkaniowych.
Założenie krzesełka lub platformy przyschodowej jest znacznie tańsze od zainstalowania windy osobowej. Nie wymaga przeprowadzania remontu i pozwala raz na zawsze usunąć przeszkody, które utrudniają Ci poruszanie się w domu.
Korzystanie z wind schodowych jest intuicyjne i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy nacisnąć przycisk lub użyć pilota zdalnego sterowania. Prosta obsługa sprawia, że z wind schodowych mogą korzystać osoby o różnym stopniu niepełnosprawności oraz seniorzy w zaawansowanym wieku.
Większość wind schodowych działa w oparciu o tzw. napęd zębatkowy i jest zasilana akumulatorowo. Urządzenia te nie pobierają więc prądu bezpośrednio z sieci, lecz z baterii. Mimo to dźwigi dla niepełnosprawnych wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego, do którego należy wpiąć ładowarkę.
Zaletą zasilania akumulatorowego jest zachowanie wszystkich funkcjonalności krzesełka schodowego i platformy podczas awarii lub przerw w dostawie prądu.
Wadę stanowi natomiast konieczność doładowania baterii po kilku przejazdach urządzenia. Oznacza to, że krzesełka schodowe i platformy dla niepełnosprawnych nie mogą działać w sposób ciągły. Jest to istotne m.in.: dla szpitali, szkół czy teatrów, w których z windy schodowej codziennie korzysta duża liczba osób.
Urządzenia, które przemieszczają się po szynie jezdnej biegnącej tuż nad stopniami dzielimy na:
krzesełka schodowe – niewielkie windy dla seniorów, które pozwalają na samodzielne pokonywanie schodów w wygodnej pozycji siedzącej. Krzesła do transportowania chorych po schodach zajmują mało miejsca i mają szerokie zastosowanie.
Korzystają z nich:
platformy schodowe – komfortowe i estetycznie wykonane windy przeznaczone do transportowania po schodach osób na wózkach inwalidzkich. Osoba niepełnosprawna może samodzielnie wjechać wózkiem na platformę urządzenia, a następnie wyjechać na dole lub górze schodów.
Z platform schodowych korzystają także:
Zarówno krzesła ruchome na schody, jak i platformy przyschodowe mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Aby uchronić zewnętrzny dźwig przed wilgocią, przekażemy Ci specjalny pokrowiec na windę.
Urządzenia przeznaczone do użytku zewnętrznego zachowują sprawność przez cały rok – możesz z nich korzystać także jesienią i zimą.
Tak. Krzesła i platformy przyschodowe poruszają się w ciągu biegu schodowego, dlatego kształt schodów decyduje o rodzaju toru jezdnego.
Na podstawie tego kryterium wyróżniamy 2 rodzaje wind schodowych:
Tor jezdny urządzenia krzywoliniowego jest najczęściej produkowany na zamówienie - pod kształt i wymiar konkretnych schodów. Szyna windy, którą przystosowano do pokonywania schodów prostych jest natomiast uniwersalna. Przed zamontowaniem windy prostoliniowej, docinamy jedynie jej tor do długości schodów i ustawiamy odpowiedni kąt nachylenia.
Uniwersalność szyn jezdnych krzesełek i platform prostoliniowych wpływa na niższą cenę tych urządzeń.
Z kształtem schodów i rodzajem windy schodowej wiążą się także ograniczenia dotyczące maksymalnej długości toru jezdnego. W przypadku krzesełek schodowych prostych wynosi ona 8-10 m, a dla fotelików krzywoliniowych – ok. 30 m. Maksymalna długość szyny jezdnej w platformie dla niepełnosprawnych zależy natomiast od modelu windy i może wynosić ok. 30-40 m.
Istotna różnica dotyczy udźwigu wind dla osób niepełnosprawnych. Mała winda krzesełkowa dla seniora poradzi sobie z obciążeniem wynoszącym ok. 120-130 kg. Z kolei udźwig platformy schodowej, którą przystosowano do bezpiecznego transportowania osób na wózkach inwalidzkich, sięga nawet 225-300 kg. Specyfika zastosowania platformy dla niepełnosprawnych wpływa też na rozmiary urządzenia, które są znacznie większe od kompaktowego krzesełka schodowego.
2.Sposób sterowania
Obsługa wszystkich wind schodowych jest bardzo łatwa. Aby kierować krzesełkiem schodowym, użyj joysticka zlokalizowanego w podłokietniku lub pilota zdalnego sterowania. A jeśli chcesz skorzystać z platformy przyschodowej, uruchom bezprzewodową kasetę przywoławczą albo naciśnij przycisk na pilocie radiowym lub panelu sterowania.
3.Wymagania związane z montażem
Przed założeniem krzesełka schodowego zawsze uwzględniamy rekomendowaną przez producenta szerokość schodów oraz kąt ich nachylenia. Niewielkie wymagania techniczne sprawiają, że możemy zamontować małą windę dla seniora na niemal każdych schodach.
Do założenia platformy schodowej niezbędne jest wolne miejsce przed schodami (od 130 do 170 cm). Jego wielkość zależy od kąta nachylenia schodów i rozmiarów windy schodowej.
Tor jezdny platformy montujemy do ściany, ale tylko pod warunkiem, że jest to ściana nośna. W przeciwnym razie możemy zamontować szynę jezdną jedynie na słupkach samonośnych, co niestety przekłada się na wyższe koszty instalacji windy oraz nieco bardziej zawęża szerokość schodów.
Istnieje jeszcze warunek dotyczący korzystania ze standardowego najazdu bocznego na platformę urządzenia. Aby było to możliwe, przed schodami powinno znajdować się ok. 250 cm wolnej przestrzeni.
Po omówieniu specyfiki wind schodowych, przejdźmy do drugiej kategorii urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, czyli podnośników pionowych. Do tej grupy zaliczamy m.in.:
Podnośniki pionowe dzielimy ze względu na:
Cena zakupu i montażu urządzenia do likwidacji barier zależy m.in. od rodzaju oraz wysokości przeszkody. Istotną rolę odgrywają także „opcje dodatkowe” związane z funkcjonalnościami oraz estetyką dźwigu.
Na cenę wind schodowych wpływa kształt i umiejscowienie schodów (wewnątrz lub na zewnątrz budynku) oraz kąt nachylenia stopni. Z kolei dla stworzenia wyceny wind pionowych kluczowa będzie wysokość unoszenia platformy.
Tak duża liczba zmiennych sprawia, że w przypadku wind dla niepełnosprawnych nie posługujemy się cenami katalogowymi. Na podstawie rozmów i zebranych danych tworzymy bezpłatnie indywidualne kosztorysy, w których uwzględniamy różne możliwości obniżenia kosztów.
Ile więc kosztują windy dla osób niepełnosprawnych? Zobaczmy, jak wyglądają ceny dźwigów ze wszystkich półek cenowych.
Ceny wind schodowych i podnośników pionowych zaczynają się od następujących kwot:
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz kupić windę dla osób niepełnosprawnych taniej niż myślisz.
Dotacja z PFRON – dofinansowanie 2021 obniży Twoje koszty nawet o 95%!
Dofinansowanie do budowy windy ze środków PFRON może uzyskać osoba niepełnosprawna, która chce zlikwidować bariery architektoniczne w swoim miejscu zamieszkania. Dotacja PCPR zmniejszy koszty zainstalowania krzesełka schodowego, platformy przyschodowej, podnośnika pionowego, lub windy domowej Stiltz średnio o 65%-85%, czasami nawet o 95%! W ramach dofinansowania PFRON możesz także kupić taniej schodołaz. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak uzyskać dodatkowy zastrzyk gotówki na niwelowanie barier architektonicznych w Twoim domu.
Zakup używanej windy schodowej
Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie PFRON, wybierz używaną windę dla seniora. W naszej ofercie znajdziesz krzesełka schodowe prostoliniowe z rynku wtórnego, na które dajemy od 6 do 12 miesięcy gwarancji. Firma Windy Schodowe, której właścicielem jest Rafała Kurzyna sprzedaje tylko krzesła schodowe w dobrym lub w bardzo dobrym stanie, które wcześniej były serwisowane. Zyskujesz więc gwarancję bezpieczeństwa i sprawności windy, którą kupisz w niemal 2 razy niższej cenie. Wybierz tę opcję, jeśli chcesz zaoszczędzić ok. 5-6 tys. zł.
2 tanie windy proste zamiast 1 krzesła schodowego na schody kręte
Koszt założenia krzesła schodowego krzywoliniowego dla osoby starszej może przekroczyć 30 tys. zł. I to tylko w przypadku bariery architektonicznej o wysokości jednego piętra. Istnieje jednak prosty sposób na zmniejszenie wydatków – jest nim założenie 2 tanich krzesełek HomeGlide zamiast 1 windy schodowej krzywoliniowej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność przesiadania się z jednego krzesełka na drugie. Jego niewątpliwą zaletą są jednak oszczędności, które w przypadku jednej kondygnacji mogą wynosić nawet ok. 13-14 tys. zł.
Znamy także inne sposoby likwidacji uporczywych barier architektonicznych w niższej cenie. Przykładem jednego z nich jest zakup schodołaza, który może zastąpić podnośnik pionowy lub platformę dla niepełnosprawnych. Niekiedy w grę wchodzi także wynajem urządzenia.
Zarówno windy schodowe, jak i podnośniki pionowe trwale usuwają bariery architektoniczne, lecz ich minusem jest konieczność montażu. Instalacja przestanie być jednak problemem, jeśli wybierzesz schodołaz. Jest to urządzenie przeznaczone do bezpiecznego transportowania osoby na wózku inwalidzkim po schodach przez opiekuna.
Schodołaz nie jest windą, lecz mobilnym transporterem, dlatego sprawdza się w miejscach, w których nie można założyć dźwigu dla niepełnosprawnych - na przykład z powodu warunków technicznych w budynku lub braku zgody spółdzielni mieszkaniowej na montaż windy.
Możesz z niego korzystać w domu, w bloku i w przestrzeni publicznej – wszędzie tam, gdzie chcesz. Część osób niepełnosprawnych kupuje schodołaz pomimo tego, że w ich miejscu zamieszkania jest już dostępna winda. Posiadanie mobilnego transportera daje bowiem jeszcze większą niezależność. I to nie tylko w domu, ale także na wakacjach.
Złożenie schodołaza zajmuje tylko chwilę i pozwala schować go w bagażniku samochodu osobowego. Dzięki temu możesz zabrać mobilny transporter w podróż i bez przeszkód odwiedzać miejsca mniej przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Zakup nowego schodołaza gąsienicowego to wydatek rzędu 14-15 tys. zł. Sterowanie tym urządzeniem jest łatwiejsze niż operowanie schodołazem kroczącym, ponieważ nie wymaga od opiekuna użycia siły. Schodołaz gąsienicowy nie generuje też wstrząsów, przez co jest bardziej komfortowy dla osoby niepełnosprawnej.
Transporter kroczący jest za to lżejszy i ma szersze zastosowanie. Możesz z niego korzystać również na stromych i wąskich schodach z ciasnymi spocznikami. Cena używanego schodołaza kroczącego wynosi ok. 8-9 tys. zł.
Koszt zakupu będzie jednak niższy, jeśli uda Ci się uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych. Warto dodać, że schodołaz nie podlega pod nadzór UDT, dlatego jego eksploatacja jest tańsza niż w przypadku windy schodowej lub podnośnika.
Nie chcesz kupować mobilnego transportera? Skorzystaj z naszej wypożyczalni schodołazów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak to zrobić.
Zaproponujemy Ci coś więcej niż skuteczne urządzenie do likwidacji barier architektonicznych. Dzięki fachowemu doradztwu i wysokiej jakości oferowanych przez nas wind, łatwiej odzyskasz swobodę w poruszaniu się po własnym domu. A wydłużone okresy gwarancji na wybrane platformy schodowe zapewnią Ci błogi spokój przez wiele lat korzystania z dźwigu.
To nie wszystko! Klienci firmy Windy Schodowe, będącej własnością Rafała Kurzyny otrzymują także krótkie terminy montażu, korzystne warunki serwisowania i pomoc w przeprowadzaniu odbiorów UDT. Nie bez znaczenia są również niskie ceny oraz praktyczne wskazówki w zakresie możliwości zmniejszenia kosztów instalacji windy.
Jeśli więc lubisz mieć święty spokój, porozmawiaj z nami o urządzeniach niwelujących bariery, które można zamontować w Twoim domu. Skontaktuj się z nami i odbierz bezpłatny kosztorys z indywidualną wyceną, który może być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie z PFRON-u.