Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Wózek inwalidzki, a schody – jak je pokonać?

Osoby, które nie mają żadnych niepełnosprawności, nie zdają sobie nawet sprawy ile razy w ciągu jednego dnia muszą pokonać schody – po prostu nie zwracają na to uwagi. Schody napotykamy w szkole, w pracy na zakupach,a także oczywiście w domu czy w bloku.

Osoby niepełnosprawne, zmuszone poruszać się na wózku inwalidzkim, mają duży problem, by dostać się do miejsc, do których prowadzą schody. Mimo wzrastającej świadomości społeczeństwa w temacie trudności, jakie mają osoby niepełnosprawne, wciąż wiele budynków – nawet publicznych, nie posiada specjalnych podjazdów, czy udogodnień na schodach, które umożliwiłyby osobie niepełnosprawnej pokonanie ich.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej
Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Istnieją jednak windy do domu, oraz pewne rodzaje transporterów dla osób niepełnosprawnych, które, mogą pomóc takim osobom w odzyskaniu niezależności – choćby w pewnym stopniu. To jaki transporter, czy podnośnik dźwigowy wybrać, odnośnie pokonywania schodów winien też zależeć od nawyków danej osoby – czy porusza się ona głównie w obrębie domostwa, czy też lubi przebywać na przykład w ogrodzie przydomowym, a może taka osoba uczestniczy w życiu społecznym lub lubi wychodzić na dalsze spacery. Windy do domu, lub do domu i na zewnątrz, dostępne w naszym kraju, to między innymi:

Schodołaz – to jeden z najtańszych transporterów. Schodołaz jest wyposażony w wózek inwalidzki, lub można do niego dopiąć wózek, na którym porusza się osoba niepełnosprawna. Schodołaz to urządzenie, które umożliwia opiekunowi osoby niepełnosprawnej bezpieczny transport w górę i w dół schodów. Schodołaz ma wiele zalet – poza niską ceną jest to urządzenie mobilne, a zatem można go zastosować zarówno w domu, jak i na zewnątrz – nie jest to urządzenie, które musi być stale podpięte do jednych schodów. Możliwy jest również zakup takiego urządzenia w stanie używanym – cena będzie jeszcze korzystniejsza. Schodołazy to urządzenia budowane z najwyższą starannością w trosce o bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych. Nie trzeba zatem obawiać się, że używane urządzenie szybko się zepsuje. Urządzenia takie służą naprawdę długo – oczywiście konieczny jest także regularny przegląd.

Bardzo popularne jest urządzenie dźwigowe o nazwie krzesełko schodowe. Krzesełka schodowe odznaczają się również atrakcyjną ceną, choć już nieco wyższą od schodołazów. Krzesełko, to urządzenie, które na stałe montuje się do schodów, na szynie krzywoliniowej lub prostoliniowej – w zależności od schodów. Krzesełko na szynie krzywoliniowej montuje się na schodach o nietypowych kształtach, kręconych, a także na schodach kilkupoziomowych. Koszt takiego krzesełka jest wyższy, nie jest też raczej możliwe sprzedanie go ponownie, jednakże takie krzesełko znacznie usprawnia korzystanie ze schodów osobie niepełnosprawnej. Ewentualnie przy schodach dwupoziomowych, można zastanowić się nad zakupem dwóch krzesełek montowanych na szynie prostoliniowej – i tak koszt prawdopodobnie będzie niższy, niż zakup krzesełka krzywoliniowego. Należy jednak zastanowić jak przetransportować osobę niepełnosprawną z krzesełka na krzesełko na półpiętrze.

Krzesełko schodowe działa automatycznie, nie potrzebuje ingerencji kolejnej osoby. Jego udźwig to 150 kilogramów. Krzesełko na szynie prostoliniowej można nabyć w wersji używanej, natomiast krzesełka na szynie krzywoliniowej są robione pod zamówienie.

Podnośniki dźwigowe

W kategorii: windy do domu podnośniki dźwigowe są niestety najdroższymi urządzeniami. Jednakże, pozwalają osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim, na naprawdę pełną niezależność, przynajmniej w poruszaniu się po schodach domowych. Podnośniki dźwigowe również montowane są do schodów na stałe. Można zamontować podnośnik na schodach zewnętrznych, tak by osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie w każdej chwili wyjść do ogrodu. Do wszelkiego rodzaju urządzeń dla niepełnosprawnych, można postarać się o dofinansowanie. W razie wątpliwości co do wyboru konkretnego urządzenia zachęcamy do kontaktu z nami – pomożemy ci wybrać najlepsze urządzenie spełniające swe funkcje w danych okolicznościach.