Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Czym różni się krzesłko Otolift TWO i Modul AIR?!

Jednym z wątków częściej poruszanych przez naszych klientów są różnice między krzesełkiem Otolift TWO oraz modelem Otolift Modul Air. Model pierwszy znajduje się w ofercie firmy Windy Schodowe od początku współpracy z holenderskim producentem, a więc od 2010 roku. Model Otolift Modul AIR dołączył do asortymentu w 2016 roku, a więc jest to rozwiązanie nowsze. Oba krzesełka to urządzenia montowane na szynie krzywoliniowej, natomiast różnice między nimi są na tyle istotne, że postanowiliśmy je szczegółowo opisać. Przekonaj się, które krzesełko będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem – model Otolift TWO, czy model Otolift Modul AIR.

Otolift – holenderski producent urządzeń niwelujących bariery architektoniczne

Otolift jest holenderską firmą, która już od ponad 40 lat zajmuje się produkcją krzesełek schodowych ułatwiających transport osób z niepełnosprawnościami. Choć z dzisiejszej perspektywy pierwsze urządzenia nie budzą zachwytu, to obecnie producent tworzy jedne z nowocześniejszych krzesełek schodowych w skali europejskiej. Z firmą współpracujemy od 2010 roku i od tego czasu przeszliśmy szereg szkoleń, dzięki którym posiadamy wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące samych urządzeń oraz ich profesjonalnego montażu i serwisu. W związku z tym jesteśmy w stanie precyzyjnie wskazać różnice i podobieństwa w poszczególnych modelach. Dzisiaj interesują nas krzesełko schodowe Otolift TWO oraz krzesełko schodowe Otolift Modul AIR.

Czym charakteryzuje się krzesełko schodowe Otolift TWO?

Model Otolift TWO jest obecny w naszej ofercie od początku współpracy z holenderskim producentem, dlatego mamy za sobą przynajmniej kilkaset zamontowanych urządzeń na terenie całego kraju. Najważniejszą informacją dla klienta jest to, że krzesełko schodowe TWO jest produkowane na zamówienie, a więc pod konkretne schody. Wymaga to wykonania dokładnego pomiaru klatki schodowej, wykonania wielu zdjęć i filmów oraz stworzenia rysunku 2D (rzut z góry), za co odpowiada nasza firma. Przygotowane materiały trafiają do producenta, który w ciągu kilku następnych dni opracowuje projekt krzesełka, natomiast profilowanie toru jezdnego krzesełka oraz produkcja trwa kilka tygodni. Oznacza to dłuższy czas oczekiwania na krzesełko schodowe Otolift TWO. Co jeszcze warto wiedzieć o tym modelu?

 • Szyna jezdna jest mocowana do stopni schodów, ale możliwy jest również montaż do ściany, co oferuje niewielu producentów na rynku.
 • Szyna składa się z elementów o długości 1,5-2 metrów, które łączymy na miejscu montażu.
 • Istnieje możliwość montażu krzesełka Otolift TWO na zewnątrz budynku.
 • Udźwig wynosi 130 kg, ale z doświadczenia wiemy, że model ten jest w stanie poradzić sobie z nieco większym obciążeniem.
 • Doskonale sprawdza się na klatkach schodowych w blokach (dociera nawet na czwarte piętro) oraz w miejscach użyteczności publicznej.
 • Istnieje możliwość wyposażenia modelu Otolift TWO w elektroniczną blokadę dostępu, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie i jest funkcją rzadko dostępną w innych modelach.

Tutaj sprawdzisz, jak wygląda dokumentacja techniczno-ruchowa modelu Otolift TWO.

Krzesełko schodowe Otolift Modul AIR – najważniejsze informacje

Model, który posiadamy w ofercie od 2016 roku – od samego początku zyskał zaufanie naszych klientów. Dlaczego? Krzesełko schodowe Otolift Modul AIR to gwarancja bardzo cichej pracy przy jednoczesnym komfortowym użytkowaniu. Ze względu na inny system napędowy niż w modelu TWO urządzenie porusza się nieco wolniej, ale jednocześnie oferując większy poziom komfortu. Bardzo ważną cechą krzesła Modul AIR jest niesamowicie krótki czas realizacji. Oznacza to, że jeżeli wszystkie procedury związane z wykonaniem krzesełka idą sprawnie (takie jak pomiar), czas oczekiwania wyniesie nawet kilkanaście dni. Wynika to z tego, że szyna jezdna w modelu Otolift Modul AIR powstaje z krótkich i masowo produkowanych elementów, co przyspiesza realizację zlecenia. Umożliwia to również wprowadzenie krzesełka na rynek wtórny, jeżeli z jakiegoś powodu konieczna będzie sprzedaż urządzenia. Do pozostałych zalet tego modelu zaliczamy:

 • oddzielny silnik poziomujący siedzisko, który umożliwia montaż krzesełka nawet, jeżeli schody są wyjątkowo wąskie lub strome oraz dysponujesz niewielką ilością miejsca przy schodach,
 • mechanizm jazdy tyłem bądź po skosie (tzw. reverse driving), który umożliwia komfortową jazdę, jeśli schody są wąskie i kolana osoby transportowanej nie mieszczą się w standardowej pozycji,
 • łatwiejszy dostęp do akumulatorów,
 • automatycznie składany podnóżek w standardzie,
 • możliwość montażu szyny jezdnej do ściany nośnej obok schodów.

Tutaj zapoznasz się ze szczegółową dokumentacją techniczno-ruchową dotyczącą modelu Otolift Modul AIR.

Otolift Modul AIR a Otolift TWO – podobieństwa i najważniejsza różnica

Krzesełko schodowe Otolift Modul AIR i model Otolift TWO wykazują wiele podobieństw – w obu przypadkach:

 • silnik prądu stałego zasilany jest z akumulatorów,
 • istnieje możliwość montażu prowadnicy krzesełka do ściany (przy czym główne obciążenie nadal znajduje się na stopniach),
 • szyna jezdna podparta jest nóżkami, które mocowane są bezpośrednio na stopniach schodów,
 • montaż przebiega podobnie,
 • podobna jest ilość miejsca zajmowanego na schodach,
 • istnieją dwa sposoby sterowania – za pomocą pilota zdalnego sterowania lub przycisku znajdującego się na podłokietniku (prawym lub lewym).

Co więcej, oba modele są dostępne w podobnym przedziale cenowym i posiadają 3-letnią gwarancję. Podstawową różnicą jest natomiast kształt szyny jezdnej – model Otolift TWO porusza się po szynie jezdnej zbudowanej z dwóch rur o średnicy ok. 40 mm, a krzesełko Modul AIR posiada szynę jezdną zbudowaną z jednej, grubszej rury o średnicy 60 mm.

Podsumowanie

Mamy za sobą 10 lat współpracy z holenderskim producentem krzesełek schodowych Otolift – moment wprowadzenia do oferty drugiego modelu sprawił, że klienci coraz częściej pytali nas o różnice między urządzeniem TWO i Modul AIR. Bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy technicznej, którą posiadamy, omówiliśmy najważniejsze cechy obu urządzeń oraz podobieństwa między nimi. Model Otolift TWO polecamy do montażu w blokach oraz instytucjach publicznych – jest to też konstrukcja solidniejsza i bardziej wytrzymała na obciążenie. Z kolei Otolift Modul AIR doskonale sprawdzi się, jeżeli dysponujesz bardzo wąskimi lub stromymi schodami bądź też posiadasz np. ogrzewanie podłogowe. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest krótszy czas realizacji zamówienia, ponieważ poszczególne elementy krzesełka są produkowane masowo.

Dla osób zainteresowanych tym, jak wygląda krzesełko schodowe w praktyce, przygotowaliśmy również specjalne nagrania pokazujące zarówno model Otolift TWO, jak i model Otolift Modul AIR. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu!