Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 606 686 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Najczęściej zadawane pytania

Masz jakieś pytania dotyczące krzesełek i platform schodowych? Nie wiesz co będzie lepsze w Twoim przypadku - schodołaz czy też krzesło schodowe?

Dobrze trafiłeś - na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie wielu ciekawych tematów związanych z niwelowaniem barier architektonicznych.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie wind schodowych W ciągu kilkunastu lat istnienia naszej firmy zrealizowaśmy tysiące projektów na ternie całej Polski. Pomimo, że owe realizacje wydają się być podobne to praktycznie każde zamówienie jest nieco inne.
W tym miejscu zebraliśmy wszelkie informacje jakie mogą być przydatne dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Jeżeli nie znajdziecie Państwo poniżej odpowiedzi na pytanie, które was nurtuje w kontekście likwidowania barier architektonicznych to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą - możecie nas wypytać o dane techniczne urządzeń, kwestie związane z dofinansowaniem bądź odbiorem technicznym UDT.
Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Poniższe pytania i odpowiedzi postaraliśmy się zgrupować w poszczególne działy, aby łatwiej było Państwo wyszukać przydatne informacje.
Z uwagi na ilość informacji polecamy także używać skrótu klawiszowego "Ctrl + F" - to z pewnością przyspieszy czas szukania odpowiedzi na pytanie związane z windami schodowymi.

I. Jak zlikwidować barierę architektoniczną?

Barierą architektoniczną nazywamy wszelkie fizyczne przeszkody, które powodują ograniczenie dostępu osobom niepełnosprawnym do budynków, pomieszczeń, dróg czy chodników.
Barierą architektoniczną będą więc np. schody, wysokie krawężniki a także podjazdy o zbyt dużym kącie nachylenia.

Jednym ze sposobów likwidacji bariery architektonicznej jest montaż urządzenia, które przetransportuje osobę niepełnosprawną. Obok tradycyjnych wind szybowych na rynku istnieje szereg alternatywnych rozwiązań. Z naszej strony możemy zaproponować Państwu:

Co mogę zrobić aby zlikwidować barierę architektoniczną Obecnie w nowym budownictwie istnieje obowiązek zastosowania rozwiązań umożliwiających nieograniczony dostęp do przestrzeni osobom niepełnosprawnym. Niestety wciąż na co dzień napotykamy na przykłady, gdzie nawet kilka stopni schodów powoduje przeszkodę nie do pokonania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Popularnym rozwiązaniem w budownictwie jest stosowanie tradycyjnych wind szybowych. W przypadku budynków mających więcej niż 4 kondygnacje mamy obowiązek zaprojektowania takich wind. W budynkach istniejących często jednak takiego rozwiązania nie uwzględniono, a przestrzeń nie pozwala na zaprojektowanie takiego szybu.
W takich przypadkach poszukiwane są rozwiązania zamienne, w tym montaże urządzeń dla osób niepełnosprawnych. W zależności od możliwości technicznych oraz potrzeb przyszłego użytkownika staramy się dobrać najlepsze urządzenia, indywidualnie dla każdego przypadku.

Najlepiej zapytać bezpośrednio doradcę z naszej firmy - przejdź do działu kontakt. Wybór urządzenia zależy od wielu czynników, w tym najważniejsze są:

  • potrzeby osoby, dla której poszukujemy urządzenia
  • Podczas wyboru urządzenia warto kierować się potrzebami osoby, która będzie w przyszłości z niego miała korzystać. Ogólnie możemy wskazać dwa przypadki:

    • osoba ma trudności z poruszaniem się, ale nie porusza się stale na wózku inwalidzkim,
    • osoba niepełnosprawna porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim.

    Różnica ta powoduje, że o ile w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się krzesełko schodowe stanowi zazwyczaj wystarczające rozwiązanie (dzięki niemu możemy pokonać schody bez wysiłku), natomiast dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim jest jedynie półśrodkiem - trzeba się przesiąść z wózka na krzesełko, może być potrzebna asysta drugiej osoby - opiekuna)

  • możliwości i warunki techniczne miejsca montażu urządzenia
  • Wiele zależy od tego, gdzie chcemy zamontować urządzenie. Jeśli mamy do zaadaptowania schody możemy wybrać krzesełko schodowe lub platformę. Jeśli natomiast chcemy zlikwidować różnicę wysokości terenu (np. podest) - wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się montaż podnośnika pionowego. Czasem zdarza się również, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup schodołaza, którego nie trzeba na stałe montować w jednym miejscu.

  • wielkość funduszu, który możemy przeznaczyć na zakup urządzenia
  • Ceny urządzeń dla osób niepełnosprawnych są bardzo różne - niektóre modele krzesełek schodowych kosztują kilka tysięcy złotych, większe urządzenia jak podnośniki czy platformy schodowe mogą wiązać się z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W pierwszej kolejności zachęcamy do kontaktu z nami - może to być wiadomość mailowa, telefon czy wysłanie zapytania przez dostępny formularz kontaktowy:

Nasi doradcy codziennie udzielają odpowiedzi i pomocy w zakresie wyboru urządzenia likwidującego barierę architektoniczną. Podczas pierwszego kontaktu ważne jest podanie kilku kluczowych informacji:

  • krótki opis sytuacji (dla kogo potrzebne jest urządzenie, opis miejsca przyszłego montażu - czy jest to budynek wielorodzinny/dom prywatny, czy urządzenie ma poruszać się na schodach, czy ma być zamontowane na zewnątrz/wewnątrz budynku),
  • miejscowość (gdzie znajduje się budynek, w którym chcielibyście Państwo zamontować urządzenie

Jak wygląda procedura sporządzania oferty?

Po otrzymaniu przez Państwa zapytania zwykle staramy się ustalić szczegóły miejsca montażu tak, by jak najlepiej przygotować wycenę urządzenia. Nasze pytania dotyczą zarówno miejsca montażu jak i osoby, dla której urządzenie będzie przeznaczone. Taki wywiad skutkuje sporządzeniem kosztorysu, który przesyłamy Państwu drogą mailową lub też pocztą tradycyjną wedle potrzeby.

  1. Na początku zwykle prosimy o przesłanie kilku zdjęć, rysunków schodów/miejsca montażu urządzenia. Wówczas proponujemy możliwe rozwiązania i staramy się doprecyzować szczegóły tak, by wykonana przez nas kalkulacja była możliwie najbardziej precyzyjna.
  2. Nie mam możliwości zrobienia i przesłania zdjęć miejsca montażu
  3. Po otrzymaniu materiałów wykonujemy kalkulację i przygotowujemy ofertę na zakup wybranego urządzenia dla osób niepełnosprawnych. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jaki typ urządzenia Państwa interesuje:
    • w przypadku krzesełka schodowego na szynie prostej wystarczy kilka zdjęć i prosty pomiar aby dokładnie oszacować koszt projektu, taka wycena jest w zasadzie ostatecznym kosztem; po jej akceptacji i podpisaniu umowy możemy umówić termin montażu krzesełka,
    • jeśli potrzebne jest urządzenie poruszające się po torze krzywoliniowym - wstępną wycenę przygotowujemy tak jak w przypadku krzesełka na torze prostym, jednak zanim dojdzie do realizacji i zamówienia urządzenia u producenta niezbędna jest nasza wizyta u Państwa, w celu sporządzenia dokładnego pomiaru schodów i ewentualnej weryfikacji kosztorysu;
  4. Po akceptacji przez Państwa naszej oferty i warunków montażu sporządzamy dokument wiążący (umowę, zlecenie montażu) - a po jego podpisaniu rozpoczynamy procedurę realizacji projektu.

Oferta, którą przygotowujemy dla Państwa jest dokumentem informacyjnym, który wykonujemy oczywiście nieodpłatnie. Oprócz kosztów, zawiera ona szereg informacji o wycenionym urządzeniu. Dzięki temu mogą Państwo zapoznać się z oferowanym urządzeniem. Wówczas, gdy zarówno rozwiązanie jak i cena są dla Państwa satysfakcjonujące możemy przystąpić do dalszych działań.

Dopiero akceptacja oferty wiąże się z rozpoczęciem realizacji projektu. Dla nas jest to sygnał, że jesteście Państwo zdecydowani i możemy podjąć dalsze działania. Sporządzamy wówczas umowę lub zlecenie montażu - jego podpisanie świadczy o gotowości do finalizacji usługi.

Nasza firma realizuje projekty na terenie całego kraju. Staramy się optymalizować koszta związane z dostawąe4 urządzenia, tak więc częstym zabiegiem jest łączenie kilku tematów, które mamy do realizacji w danym regionie Polski. Jesteśmy elastyczni i za każdym razem staramy się sprostać Państwa potrzebom w zakresie świadczonych usług.

Wizytę w terenie składamy zazwyczaj po akceptacji przez Państwa oferty. W przypadku krzesełek poruszających się po torze prostym, często wystarczają nam informacje przesłane przez Państwa - szynę jezdną docinamy na miejscu, potrzebujemy więc orientacyjne znać jej długość. Natomiast wszystkie projekty urządzeń na torze krzywoliniowym wymagają naszej wizyty i dokładnego pomiaru w terenie przed złożeniem zamówienia w fabryce. Podobnie jest w przypadku podnośników pionowych.

Co w przypadku, gdy nie mam możliwości zrobienia zdjęć/rysunków miejsca montażu?

Jeśli nie macie Państwo możliwości wykonania zdjęć, a szczegółowy wywiad jest niewystarczający do wykonania wstępnej oferty - możemy umówić wizytę na miejscu. Ze względu na dużą liczbę zapytań staramy się jednak unikać takich sytuacji. Wówczas staramy się przyjechać do Państwa w terminie dogodnym dla obu stron.

Wizytę w terenie składamy zawsze gdy, mamy pewność że są Państwo zainteresowani zakupem urządzenia. Zależy nam wówczas, by dane rozwiązanie jak najlepiej spełniało Państwa oczekiwania. Ze względu na nasze ogromne doświadczenie, wstępna wycena (przed wizytą) rzadko różni się od ostatecznej. Zawsze staramy się wysłuchać Państwa potrzeb i w miarę możliwości technicznych wybrać najlepszy wariant, który wyceniamy i Państwu proponujemy

Okres serwisowania zależy od zaleceń producenta oraz rodzaju urządzenia. W przypadku krzesełek schodowych okres serwisowania wynosi 6 miesięcy (w przypadku montaży w domach prywatnych zalecamy serwis min. co 12 miesięcy). Platformy schodowe również powinny być serwisowane średnio co 6 miesięcy, natomiast producent podnośnika pionowego Kali B zaleca konserwację urządzenia co 30 dni.

Oczywiście nasza firma zajmuje się usługą serwisu, na Państwa życzenie możemy nawiązać stałą współpracę w tym zakresie. Regularna konserwacja urządzenia zapewnia jego bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat, a także wydłuża żywotność urządzenia

II. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie - urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Krzesełka schodowe

Krzesełka schodowe są urządzeniami dedykowanymi głównie osobom, które mają problemy z poruszaniem się, ale nie korzystają na stałe z wózków inwalidzkich. Urządzenia te transportują po schodach osobę w pozycji siedzącej - nie ma więc możliwości przewiezienia wózka inwalidzkiego.

Jeśli jednak osobie niepełnosprawnej towarzyszy opiekun - wówczas krzesełko jak najbardziej stanowi dobre rozwiązanie w zakresie likwidacji bariery architektonicznej. Znamy przypadki, kiedy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich samodzielnie korzystają z krzesełka, trzymając wózek inwalidzki podczas jazdy krzesełkiem.

Krzesełka schodowe pozwalają na bezwysiłkowe pokonanie schodów przez osoby mające trudności z poruszaniem się. Przy wyborze tego typu urządzenia istotny wpływ ma również miejsce montażu. W domach prywatnych często mamy dość wąskie schody, na których nie ma możliwości zainstalowania innego urządzenia. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest właśnie krzesełko schodowe. W zależności od kształtu schodów krzesełka schodowe dzielimy na dwa główne typy:

  • krzesełka poruszające się po torze prostym, np.
  • /oferta/krzesla-schodowe/krzeselka-schodowe-acorn-superglide

    Krzesełka schodowe na szynie prostej montujemy na schodach mających stopnie w jednej linii. Urządzenia te głównie przeznaczone są do instalacji wewnątrz budynku, jednak w ofercie posiadamy model Acorn, który może zostać zamontowany również na zewnątrz budynku. Tego typu krzesełka możemy zastosować również na schodach, gdzie pierwsze (lub ostatnie) dwa-trzy stopnie są zabiegowe - pod warunkiem, że osoba korzystająca z krzesełka jest na tyle sprawna, by samodzielnie pokonać schody nie objęte zasięgiem krzesełka schodowego.

  • krzesełka poruszające się po torze krzywoliniowym, np.
  • /oferta/krzesla-schodowe/krzeselka-schodowe-na-torze-krzywoliniowym/

    Krzesełka schodowe na szynie krzywoliniowej są urządzeniami bardziej skomplikowanymi. W tym wypadku kształt toru jezdnego jest indywidualnie dopasowywany do schodów. Dlatego też niezbędne jest wykonanie dokładnego pomiaru przez osobę z naszej strony. Krzesełka schodowe krzywoliniowe mogą pokonywać kilka kondygnacji, dzięki zakrętom szyny jezdnej, a także mają możliwość poruszania się po odcinku poziomym.

Abyśmy mogli przygotować ofertę cenową na krzesełko schodowe, potrzebujemy uzyskać odpowiedź na poniższe pytania:

  • czy schody są proste, zabiegowe czy może kręcone?
  • jaka jest długość schodów zmierzona od krawędzi najwyższego stopnia do podłogi na dole?
  • czy bezpośrednio przed schodami nie ma drzwi lub innej przeszkody?
  • z jakiego materiału są wykonane schody?
  • w jakiej miejscowości miałby odbyć się montaż krzesełka schodowego?
  • po której stronie schodów ( patrząc w ich górę) należałoby zamontować krzesło?

Zawsze mile widziane są zdjęcia i rysunki schodów - pozwala nam to na dostrzeżenie ewentualnych ograniczeń, ale również wskazanie najlepszego rozwiązania (np. strony montażu krzesełka)

Wybór krzesełka schodowego przede wszystkim zależy od kształtu schodów. Jeśli mamy jeden bieg - wówczas sprawdzi się krzesełko na torze prostym. W ofercie posiadamy kilka modeli takich urządzeń - na podstawie przesłanych przez Państwa materiałów staramy się doradzić najlepsze rozwiązanie. W przypadku schodów kręconych, z zabiegiem czy spocznikiem - stosujemy krzesełka krzywoliniowe. Tutaj również staramy się wskazać najlepszy model dostosowany do danego typu schodów.

Oczywiście wiemy również, że - oprócz ceny - estetyka często jest również ważnym dla Państwa kryterium. Dlatego też przy wskazywaniu różnic w modelach podajemy informację o możliwości zmiany wyglądu danego urządzenia oraz dołączamy kilka zdjęć poglądowych

Oczywiście - mamy na koncie wiele takich realizacji. Montaż na klatce schodowej najczęściej wymaga jednak zgody administracji (Jak uzyskać zgodę administracji?).

Urządzenie dla osób niepełnosprawnych zamontowane na klatce schodowej nie powinno znacząco zawężać schodów - jest to kwestia przepisów przeciwpożarowych. Krzesełka schodowe w bloku czy kamienicy montujemy wówczas, gdy budynek nie jest wyposażony w windę lub schody są zbyt wąskie, by możliwy był montaż platformy schodowej. W przypadku konieczności uzyskania dużego zasięgu (drugie, trzecie piętro) koszt realizacji projektu odgrywa również istotną rolę. Krzesełka schodowe są o wiele tańszym rozwiązaniem niż platformy schodowe. Należy pamiętać jednak, że krzesełka schodowe mają określoną maksymalną długość toru jezdnego - jest to ok. 25-30 m. Jest to istotna informacja w przypadkach, gdy potrzebujemy pokonać krzesełkiem więcej niż 3 kondygnacje budynku.

Jak uzyskać zgodę administracji?

Po złożeniu zapytania przygotowujemy dla Państwa ofertę na zakup urządzenia. Do oferty możemy również dołączyć rysunki z głównymi wymiarami, które pozwalają na oszacowanie zmiany szerokości użytkowej schodów. Takie dokumenty zazwyczaj wystarczają do uzyskania decyzji administracji.

Krzesełka schodowe posiadają przyciski sterujące znajdujące się w jednym z podłokietników. Możliwe jest również sterowanie krzesełkiem za pomocą pilota.

Krzesełka schodowe poruszają się na szynie jezdnej standardowo zamontowanej do stopni schodów. Niektóre z modeli mają również możliwość montażu bezpośrednio do ściany. Urządzenia mają wbudowane akumulatory, które bezpośrednio zasilają silnik znajdujący się w wagoniku jezdnym. Dzięki przyciskom sterującym w podłokietniku lub pilotowi wprawiamy krzesełko w ruch - urządzenie może poruszać się do góry lub na dół, wystarczy intuicyjnie wcisnąć przycisk do jazdy w pożądanym kierunku (lub skierować joystick w odpowiednią stronę)

Krzesełka schodowe to urządzenia zasilane akumulatorowo, na stałe podłączone do instalacji elektrycznej. Na końcach szyny znajdują się tzw. punkty ładowania - krzesełko podczas spoczynku odprowadzane jest na dół lub na górę toru jezdnego, a jego akumulatory są ładowane. Stąd istotnym jest, aby w pobliżu zakończenia szyny jezdnej znajdowało się gniazdo elektryczne - do ok. 1 m od ostatniego stopnia schodów, na wysokości 15-30 cm.

Z szyny jezdnej krzesełka poprowadzony jest przewód zasilający (w rzeczywistości zasilacz krzesełka przypomina standardowy zasilacz do laptopa), który podłącza się do gniazda elektrycznego (ewentualnie do skrzynki elektrycznej w przypadku montażu w miejscu publicznym). Ważne jest, by krzesełko miało stałe podłączenie do prądu! Urządzenie cechuje się niewielkim poborem mocy, a nieprzerwane zasilanie wydłuża żywotność akumulatorów. Brak zasilania może doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatorów i konieczności ich wymiany na nowe

Krzesełka schodowe nie są pozycją na stałe figurującą w naszej ofercie. Czasem jednak mamy możliwość zaoferowania Państwu używanego modelu Acorn Superglide: /oferta/krzesla-schodowe/krzeselka-schodowe-acorn-superglide ​ lub krzesełka Acorn A180: /oferta/krzesla-schodowe/krzeselko-schodowe-krzywoliniowe-Acorn-A180 Zależy to jednak od tego, czy w danym czasie posiadamy w magazynie potrzebny egzemplarz. Krzesełka te produkowane są w fabryce z określoną stroną montażu (lewa lub prawa strona schodów). Inne modele - ze względu na indywidualny proces produkcji i dopasowanie do kształtu schodów - nie są dostępne w wersji używanej.

Wstępny kosztorys zawsze (bądź w olbrzymiej większości przypadków) wykonujemy na podstawie materiałów jakie mamy od klienta - zdjęcia, opis, pomiary. Jeżeli dany projekt jest blisko nas lub mamy możliwość złożenia wizyty niejako przy okazji (inny montaż, pomiar lub serwis), to sami wykonujemy wstępne pomiary i zdjęcia.

Po wstępnej akceptacji naszej oferty umawiamy się na spotkanie, na którym mierzymy schody już bardzo dokładnie. Przesyłamy także szablon umowy - raczej zawsze robimy umowę kupna/sprzedaży która określa nasze zobowiązania wobec klienta i odwrotnie. Po naszym pomiarze producent urządzenia potrzebuje około tygodnia, aby przygotować projekt wykonawczy, na podstawie którego (po zatwierdzeniu) jest produkowane urządzenie.

W trakcie przygotowywania projektu przez producenta my ustalamy warunki umowy z klientem - z reguły pobieramy niewielką zaliczkę - od 10 do 30 procent. Po akceptacji projektu (zawsze omawiamy go z klientem) podpisujemy umowę i zlecamy produkcję urządzenia, która z reguły trwa około 3 tygodni. Następnie urządzenie jest wysyłane kurierem do naszej firmy a my zajmujemy się instalacją windy - trwa to zazwyczaj nie dłużej niż jeden dzień roboczy. Płatność za urządzenie następuje w formie przelewu w ciągu 14 dni od zakończenia montażu.

Maksymalny udźwig krzesełka schodowego zależy od modelu urządzenia:

  • krzesełka schodowe poruszające się po torze prostym mają maksymalny udźwig wynoszący 125-130 kg,
  • zaś krzesełka schodowe poruszające się po torze krzywoliniowym od 120 do 130 kg z możliwością jego zwiększenia nawet do 150 kg.

Krzesełka schodowe standardowo mają szynę jezdną montowaną do stopni schodów. Szyna jezdna musi być nieco odsunięta od ściany - całkowita szerokość liczona od ściany do zewnętrznej krawędzi toru jezdnego wynosi ok. 20-25 cm w zależności od wybranego modelu. Krzesełko schodowe po złożeniu (składane są podłokietniki, siedzisko oraz podnóżek) zajmuje około 30 cm szerokości

Platformy schodowe

Platformy schodowe to urządzenia głównie przeznaczone dla osób niepełnosprawnychporuszających się na wózkach inwalidzkich. Możemy zamontować je zarówno na schodach wewnątrzjak i na zewnątrz budynku. W zależności od kształtu schodów rozróżniamy platformy poruszającesię po torze prostym lub platformy poruszające się po torze krzywoliniowym.

Platformy schodowe możemy zamontować zarówno na słupkach samonośnych, jak i bezpośrednio dościany. Wszystko zależy od technicznych możliwości miejsca montażu. Tor jezdny platformyschodowej może również służyć jako poręcz przyschodowa - natomiast montaż platformy do jużistniejącej poręczy nie jest możliwy ze względów bezpieczeństwa konstrukcji.Platformy schodowe to idealne rozwiązanie w przypadku likwidacji bariery architektonicznej wmiejscach publicznych, a także w budownictwie wielorodzinnym.

Witam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie się ofertą naszej firmy.

Platformy schodowe są z reguły urządzeniami, które są produkowane pod zamówienie - podkonkretne schody. W zależności od wielu parametrów koszty związane z dostawą imontażem takiego urządzenia mogą być różne.

Abyśmy mogli przygotować ofertę na platformę schodową do transportu osóbniepełnosprawnych potrzebujemy wiedzieć:

  • jaka jest długość schodów od noska do noska - od krawędzi najwyższego stopnia dokrawędzi najniższego stopnia - w zamian można podać liczbę i wymiary stopn
  • czy obok schodów jest ściana nośn
  • ile jest miejsca przed schodami na dole
  • w jakiej miejscowości będzie montaż
  • czy montaż jest w środku, czy też na zewnątrz budynku
  • jaka jest szerokość schodów

Bardzo przydatne będą także zdjęcia schodów lub rzut (projekt). Proszę również podaćtelefon kontaktowy

Niestety nie na każdych schodach możliwy jest montaż platformy schodowej. Najczęstszeograniczenia wynikają przede wszystkim z:

  • szerokości schodów: minimalna szerokość schodów, na których można zamontowaćplatformę to 100 cm przy montażu toru do ściany oraz 107 cm przy montażu na słupkachsamonośnych
  • ilość miejsca przed pierwszym stopniem: minimalna odległość od pierwszego stopnia doprzeciwległej przeszkody (np. ściany, drzwi) to ok.135-140 cm - zależy to jednak m.in. odrozmiaru platformy schodowej.

W przypadku platform schodowych poruszających się po torze krzywoliniowym ważna jest takżeszerokość duszy (odległość w linii między biegami schodów) a także szerokość spocznika.

Platforma schodowa parkuje dokładnie nad ostatnim stopniem schodów - rampa najazdowaopuszcza się i wówczas możliwe jest bezpieczny zjazd z platformy. Nie potrzeba więc wiele miejscaza schodami, by możliwy był montaż platformy schodowej. Ważne jest jedynie, aby osobaporuszająca się na wózku inwalidzkim mogła bezproblemowo zjechać z rampy najazdowejurządzenia.

Platformy schodowe - podobnie jak krzesełka - mają wbudowane akumulatory. Akumulatoryładowane są z sieci (230 V) poprzez punkty ładowania umieszczone w szynie jezdnej, przeważnie napoczątku i końcu toru, a także w miejscach, gdzie platforma ma się dodatkowo zatrzymywać (tzw.przystanki pośrednie). Potrzebny jest więc przewód trójżyłowy (3x2,5 mm) lub zwykłe gniazdoelektryczne (w przypadku modelu Ascendor). Ważne, by miejsce zasilania znajdowało się w bliskiejodległości od początku/końca szyny jezdnej (do ok 3,0 m)

Standardowy maksymalny udźwig oferowanych przez nas platform schodowych to 225 kg (platformyAscendor) lub 250 kg (platformy Extrema Logic). Platformy producenta Ascendor mają dodatkowomożliwość zwiększenia udźwigu aż do 300 kg.Z platform schodowych mogą bez problemu korzystać osoby poruszające się na wózkachelektrycznych.

Podnośniki pionowe

Podnośniki pionowe - w odróżnieniu od krzesełek oraz platform schodowych - montowane są obokschodów lub innej bariery architektonicznej. Tego typu urządzenia mają zastosowanie wprzypadku, gdy obok schodów mamy dostateczną ilość miejsca do instalacji lub barierąarchitektoniczną jest np. podest. Podnośniki często montujemy również przy balkonachznajdujących się na wysokim parterze lub pierwszym piętrze

Przy niewielkich wysokościach podnoszenia (do 83 cm) świetnym rozwiązaniem będzie wybórniewielkiego podnośnika LiftBoy:

Jeśli jednak mamy większą różnicę między dolnym a górnym przystankiem - wówczas możemyzastosować podnośnik Kali B:

Maksymalna wysokość podnoszenia tego modelu to 299 cm - urządzenie nie jest obudowane szybem,stąd to ograniczenie wynikające bezpośrednio z Zapisów Prawa Budowlanego.

Aby przygotować ofertę na zakup podnośnika pionowego, potrzebujemy znać wysokość podnoszenia, czyli różnicę poziomów między dolnym a górnym przystankiem oraz czybędzie to wersja kątowa czy też przelotowa (chodzi tu o usytuowanie wjazdów naurządzenie).Bardzo przydatne będą zdjęcia, rzuty oraz rysunki.Na cenę wpływa także - w już nieco mniejszym stopniu - sposób zasilania oraz wiele innychdetali.
Nie, w naszej ofercie posiadamy podnośniki, które nie wymagają instalacji w szybie. Dlatego teżmaksymalna wysokość podnoszenia wynosi 299 cm (zgodnie z zapisem Prawa Budowlanego)
Oczywiście, że tak. Zarówno podnośnik Kali B jak i LiftBoy są urządzeniami dostosowanymi do pracyna zewnątrz budynku. Ważne jest jednak, by podać tę informację podczas omawiania szczegółówmiejsca montażu już na początku rozmowy.
Podnośnik pionowy LiftBoy zasilany jest z sieci 230 V - wystarczy więc, jeśli w pobliżu miejscamontażu mamy zwykłe gniazdo elektryczne.
Podnośnik pionowy Kali B standardowo potrzebuje zasilania 3-fazowego (380 V). Istnieje jednakmożliwość podłączenia go do zwykłego zasilania (230 V) po zastosowaniu falownika, który jestdostępny jako opcja dodatkowa do wyposażenia urządzenia

Podnośnik pionowy LiftBoy występuje w dwóch wersjach, zależnych od wysokości podnoszenia:

  • typ I (do 595 mm): ​118 x 81 cm
  • typ II (do 830 mm): 150 x 89 cm

Na rozmiar podnośników pionowych Kali B wpływa usytuowanie wejść na platformę - wersje kątowesą większe (wynika to z konieczności manewrowania wózkiem inwalidzkim na platformie:

  • wersja przelotowa: 900 x 1400 mm (wymiary zewnętrzne: 1340 x 1550 mm)
  • wersja kątowa: 1100 x 1400 mm (wymiary zewnętrzne: 1540 x 1550 mm)

Wymiary podszybia powinny być min. 3 cm większe niż podane wymiary zewnętrzne podnośnika.

Podnośnik pionowy Kali B wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża nieodkształcalnego, którezapewni stabilne posadowienie urządzenia. W związku z tym zaleca się wykonanie płytyfundamentowej - na Państwa prośbę możemy przesłać przykładowe wykonanie płytyfundamentowej według zaleceń producentaPodnośnik pionowy LiftBoy jest urządzeniem zdecydowanie mniejszym i lżejszym, dlatego też możezostać zainstalowany nawet na zwykłej kostce brukowej.

Schodołazy

Gdzie uzyskać wsparcie finansowe na zakup urządzenia dla osób niepełnosprawnych?

Główną instytucją wspierającą likwidację barier architektonicznych w Polsce jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - ​ https://www.pfron.org.pl/

Warto również pamiętać, że o pomoc w dofinansowaniu można zwrócić się zupełnie niezależnie do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (PCPR, MOPS), które to również posiadają środki na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć w dowolnym terminie, jednak należy pamiętać, że nie uzyskamy zwrotu kosztów poniesionych na likwidację barier przed datą podpisania umowy. Wsparcie finansowe oferują także liczne fundacje, z których funduszy często korzystają podopieczni danych organizacji.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania ze środków PFRON, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z jedną z poniższych instytucji znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania:

Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych może wynieść do 80% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r. wyniosło 4580,20 zł, więc maksymalna wartość dofinansowania to 68 703,0 zł. Pozostałe koszta wnioskujący zobligowany jest do poniesienia ze środków własnych.

Jeżeli wnioskodawca składa wniosek o powtórnie dofinansowanie, nie może on dotyczyć tych samych urządzeń, robót i czynności, których zakup, montaż lub wykonanie były poprzednio objęte dofinansowaniem. Może to uczynić dopiero po upływie 3 lat.

O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby fizyczne (w tym małoletnie), które spełniają następujące warunki:

  • posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (bądź też równoważne z nim), lub w przypadku dzieci i młodzieży w wieku do lat 16 orzeczenie o niepełnosprawności,
  • rodzaj ich niepełnosprawności wymaga likwidacji barier architektonicznych i jest potwierdzony (jeżeli nie jest określony w orzeczeniu) aktualnym, ważnym 3 miesiące od daty wystawienia zaświadczeniem lekarskim,
  • posiadają stałe zameldowanie w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych,
  • posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego jeśli taka zgoda jest potrzebna

Poniżej znajduje się lista dokumentów, które należy dołączyć do składanego wniosku:

  • Kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, w przypadku dzieci do lat 16 - orzeczenie o niepełnosprawności,
  • Kopie orzeczeń o niepełnosprawności osób niepełnosprawnych mieszkających wspólnie z wnioskodawcą,
  • Oświadczenie o wysokości dochodów osoby niepełnosprawnej lub rodzica (opiekuna) dziecka niepełnosprawnego o średnich miesięcznych dochodach (pomniejszonych o obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób) obliczonych z okresu ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym składany jest wniosek,
  • Kserokopia dokumentu stanowiącego opiekę prawną nad podopiecznym dotyczy opiekunów prawnych,
  • Aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności wnioskodawcy, jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie jest określony w orzeczeniu,
  • Udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (własność, umowa najmu),
  • Zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
  • Kopia decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego w przypadku jego pobierana,
  • Kopia decyzji o przyznaniu świadczeń pomocy społecznej, jeśli takie występują,
  • Dokumenty potwierdzające finansowanie zadania z innych źródeł w przypadku, gdy takie występują.

W przypadku pojawienia się braków formalnych w dokumentach, komisja ma obowiązek poinformować o tym wnioskodawcę w ciągu maksymalnie 10 dni. Wnioskodawca jest wtedy zobowiązany do ich uzupełnienia w ciągu 30 dni.

Niestety nie - dofinansowanie ze środków PFRON nie obowiązuje na zasadzie refundacji kosztów poniesionych w związku z zakupem urządzenia do likwidacji bariery architektonicznej. Najpierw więc należy uzyskać pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie.

Jeśli otrzymacie Państwo negatywną decyzję w sprawie dofinansowania zakupu urządzenia dla osób niepełnosprawnych, warto taki wniosek złożyć ponownie. Często zdarza się, że druga decyzja komisji jest już pozytywna ( Sprawdź kryteria przyznawania dofinansowania ze środków PFRON ).

Przy przyznawaniu środków brany jest pod uwagę całkowity koszt sprzętu, jak również sytuacja osoby niepełnosprawnej: warunki i standard życia, średnie przychody, stopień i rodzaj niepełnosprawności; sytuacja zawodową . Osoby aktywne zawodowo, w tym uczęszczające do szkoły mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania. Preferencyjnie traktowane są również osoby, które nie korzystały wcześniej ze środków Funduszu. Jeśli w lokalu mieszka kilka osób niepełnosprawnych, punktacja ulega podsumowaniu. Duży wpływ na decyzję o przyznaniu środków ma opis komisji, która umawia się na wywiad w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o środki. Istotną rolę odgrywa również opinia lekarska.

Przy rozpatrywaniu wniosków na likwidację barier Komisja bierze pod uwagę następujące dane wnioskodawcy:

  • stopień niepełnosprawności
  • czy wnioskodawca porusza się na wózku inwalidzkim
  • czy wnioskodawca bez kończyn górnych lub z dysfunkcją kończyn górnych uniemożliwiającą wykonywanie podstawowych czynności
  • czy wnioskodawca jest osobą niewidomą
  • czy wnioskodawca jest osobą samotną - 5 pkt.
  • czy w gospodarstwie domowym jest więcej niż 1 osoba niepełnosprawna
  • czy wnioskodawca dotychczas nie korzystał z dofinansowania do likwidacji bariery o którą się ubiega
  • punkty za dochód wg tabeli określonej w “KRYTERIACH DOFINANSOWAŃ ZE ŚRODKÓW PFRON NA ROK X W ZAKRESIE REHABILITACJI SPOŁECZNEJ”

W początkowym etapie sprawdzany jest wniosek, czy zawiera wszystkie wymagane załączniki. Jeśli pojawią się braki w złożonej dokumentacji, centrum w terminie 10 dni od złożenia wniosku informuje Wnioskodawcę o występujących we wniosku uchybieniach. Należy wtedy w ciągu 30 dni należy uzupełnić wszelkie braki formalne. Następnie dokonuje się wizji lokalnej, w celu weryfikacji informacji zawartych we wniosku. Podanie przez wnioskodawcę informacji niezgodnych z prawdą, bez względu na to, czego dotyczą nieprawidłowości, eliminuje wniosek z dalszego rozpatrywania.

Ocena Wnioskodawcy dokonywana jest na skali punktowej, na bazie wyżej wymienionych kryteriów. Następnie szereguje wnioski wg uzyskanej punktacji –od najwyższej do najniższej.

Po przeprowadzeniu wywiadu sprawdza się wiarygodność pozostałych informacji podanych we wniosku. Jeśli wniosek uzyska wysoką punktację i komisja rozważa przydział środków, w drugim etapie weryfikuje się zaproponowane przez wnioskodawcę rozwiązanie od strony technicznej, w oparciu o dokonaną wcześniej wizję lokalną.

Tak, krzesełka schodowe zaliczane są do metody likwidacji bariery architektonicznej, a więc mogą być przedmiotem wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON.

Tak, platformy schodowe zaliczane są do metody likwidacji bariery architektonicznej, a więc mogą być przedmiotem wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON.

Tak, podnośniki pionowe zaliczane są do metody likwidacji bariery architektonicznej, a więc mogą być przedmiotem wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON.

Tak, schodołazy zaliczane są do metody likwidacji bariery architektonicznej, a więc mogą być przedmiotem wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON.

Rejestracja urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu z dnia 7 grudnia 2012 r (z późn. zm.) urządzenia dla osób niepełnosprawnych służące likwidacji bariery architektonicznej podlegają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego i zakwalifikowane są do kategorii UTB - Urządzenia Transportu Bliskiego.

Każda osoba będąca w posiadaniu urządzenia dla osób niepełnosprawnych ma więc obowiązek jego rejestracji. W praktyce jednak można nie zgłosić posiadania urządzenia w Urzędzie w sytuacji, gdy zainstalowane jest ono wyłącznie na użytek prywatny.

Rejestracja urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego odbywa się w 4 zasadniczych krokach:

1 - WNIOSEK
W celu zarejestrowania urządzenia technicznego należy złożyć do Oddziału UDT wniosek o przeprowadzenie badania/zmianę danych urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu/eksploatującego. Do wniosku należy dołączyć dwa komplety dokumentacji urządzenia (w języku polskim) dla każdego ze zgłaszanych urządzeń.

2 - WERYFIKACJA WNIOSKU
Właściwy Oddział UDT rozpatrzy złożony wniosek wraz z dokumentacją techniczną urządzenia. Po uzupełnieniu ewentualnych braków,Inspektor UDT przystąpi do badania odbiorczego. W celu przeprowadzenia badania,Inspektor UDT uzgodni ze zgłaszającym termin i miejsce badania oraz poda wymagania odnośnie sposobu jego przygotowania.

3 - BADANIE ODBIORCZE
Celem badania jest potwierdzenie,że urządzenie może być przekazane do bezpiecznej eksploatacji. Badanie odbiorcze jest wykonywane przez Inspektora UDT w obecności eksploatującego urządzenie techniczne.

4 - DECYZJA
Pozytywny wynik badania pozwoli Inspektorowi UDT na wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację urządzenia. Na podstawie wydanej decyzji zostanie założona księga rewizyjna urządzenia - sposób jej dostarczenia zostanie uzgodniony.

Pozytywna decyzja badania urządzenia ważna jest przez okres 2 lat liczony od dnia wydania decyzji. Po upływie tego okresu należy przeprowadzić badanie okresowe urządzenia - zwykle Urząd Dozoru Technicznego wystosowuje w odpowiednim czasie pismo przypominające o kończącym się terminie poprzedniego badania technicznego.

Większość dokumentów do odbioru technicznego otrzymają Państwo od nas (opis techniczny, protokół montażu, protokół prób przeciążeniowych, deklaracja CE [atest], projekt wykonawczy, instrukcja obsługi) - we własnym zakresie należy zorganizować tylko protokół elektryczny wraz ze schematem jednokreskowym zasilania oraz protokół budowlany. Są to dokumenty stricte związane z miejscem montażu.

Dokumenty powinny być podpisane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami - protokół budowlany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, a elektryczny przez osobą mającą uprawnienia elektryczne D i E.

Wniosek do odbioru powinien podpisać ktoś ze strony właściciela urządzenia - dokument ten również otrzymacie Państwo od nas. Dokumenty do UDT trzeba przygotować w dwóch kopiach i dostarczyć osobiście lub pocztą. Opłata za odbiór wynosi około 300-500 zł.

Urząd Dozoru Technicznego ma ustawowo 30 dni na przeprowadzenie badania od momentu przyjęcia i akceptacji wniosku.

Do urządzeń, które powinny zostać zarejestrowane przez Urząd Dozoru Technicznego zalicza się:

  • krzesełka schodowe na szynie prostej oraz krzywoliniowej,
  • platformy schodowe na torze prostym lub krzywoliniowym,
  • podnośniki pionowe.

Schodołazy nie podlegają obowiązkowi rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego.