Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 698 132 056

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Zalety podnośnika pionowego

Czy znasz najważniejsze zalety podnośnika pionowego? Te małe windy umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami pokonywanie barier architektonicznych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest to doskonała alternatywa dla platformy schodowej, która ze względu na montaż w ciągu biegu schodowego zajmuje miejsce na schodach i zawęża szerokość schodów. Jednak zarówno windy schodowe, jak i podnośniki pionowe są sposobem na to, by na powrót stać się częścią społeczeństwa – samodzielną w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Poznaj najważniejsze zalety podnośnika pionowego z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami oraz ich najbliższych.

Co to jest podnośnik pionowy?

Zanim dowiesz się, jakie są zalety podnośnika pionowego, warto zrozumieć, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych są to urządzenia z napędem elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym umożliwiające transport osób poruszających się na wózkach inwalidzkich pomiędzy kondygnacjami budynku. Urządzenia te sprawdzają się wszędzie tam, gdzie schody są zbyt wąskie, by zamontować platformę przyschodową, poruszającą się wzdłuż biegów schodowych. Podnośnik pionowy natomiast montowany jest obok biegu schodowego (przy tarasie lub podeście) i porusza się pionowo w górę lub w dół – wyglądem przypomina windę. Na rynku dostępne są urządzenia niskiego i wysokiego podnoszenia, które podnoszą osobę z niepełnosprawnością na wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów.

Jak działa podnośnik pionowy dla osób z niepełnosprawnościami?

W zależności od modelu maksymalne obciążenie podnośnika pionowego wynosi od 170-180 kg (model LiftBoy, typ 1 lub winda Stiltz DUO) do 386 kg (Kali B). Oferujemy również mniejsze podnośniki o udźwigu do 140 kg, które montujemy bezpośrednio do ściany. Urządzenia tego typu poruszają się w górę i w dół – w przypadku modelu Kali B maksymalna wysokość podnoszenia wynosi niemal 3 metry. Aby uruchomić podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych, niezbędny jest pilot lub inny sterownik. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej podnośniki są zasilane z napięcia sieciowego. WIększość urządzeń znajdujących się w naszej ofercie zasilana jest z napięcia jednofazowego 230 V.

Jakie są zalety podnośnika pionowego?

Wiesz już, jak działa podnośnik pionowy, ale dlaczego warto zamówić to urządzenie? Powodów jest kilka, ale zdecydowanie najważniejszym jest inny sposób montażu niż w przypadku platformy schodowej. Z tego względu podnośnik pionowy sprawdzi się, gdy:

  • schody są zbyt wąskie,
  • klatka schodowa jest zbyt ciasna,
  • brakuje miejsca pod montaż platformy schodowej,
  • urządzenie ma służyć do częstego transportu większej liczby osób lub potrzebny jest jednorazowy transport osoby niepełnosprawnej na wózku wraz z opiekunem.

Zastanawiasz się, jakie są pozostałe zalety podnośnika pionowego? Przewagą tego urządzenia jak udźwig, co umożliwia transport więcej osób niż jedna (w przypadku modelu Kali B są to aż trzy osoby). Podnośniki zwykle zasilane są bezpośrednio z sieci, co oznacza w zasadzie nieprzerwaną pracę windy. Niewątpliwą zaletą podnośnika pionowego jest możliwość montażu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. W przypadku modelu LiftBoy nie ma konieczności wykonania wylewki betonowej, a więc można go umiejscowić nawet na kostce brukowej lub posadzce. Podnośnik jest również bezpiecznym rozwiązaniem dla osoby transportowanej – poszczególne modele są wyposażone w przycisk zatrzymania awaryjnego bądź w ręczny zjazd awaryjny. Jednocześnie podnośnik pionowy jest prostszy w montażu od typowej windy osobowej, co pozwala obniżyć koszty inwestycji. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że prędkość przemieszczania się podnośnika pionowego będzie niższa niż windy osobowej w bloku.

Podsumowanie

Dla osób z niepełnosprawnościami najważniejsze jest skuteczne usuwanie barier architektonicznych. Najważniejsze zalety podnośnika pionowego, a więc sposób montażu oraz udźwig, umożliwiają transport osób na wózkach inwalidzkich tam, gdzie niemożliwy jest montaż platformy schodowej. Dzięki temu bariera architektoniczna przestaje być wyzwaniem, a Ty nie musisz się zastanawiać, dlaczego warto zamówić to urządzenie. Montaż podnośnika pionowego dla niepełnosprawnych jest możliwy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, co sprawia, że jest to uniwersalne rozwiązanie. Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami, dlatego jako doświadczona firma zapewniamy pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia. Pamiętaj, że oferujemy również inne rozwiązania, w tym krzesła schodowe, które likwidują bariery architektoniczne w domach naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu!