Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 606 686 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Szybka i tania likwidacja barier

Samobieżne krzesełko przyschodowe to najszybszy i najtańszy sposób na likwidację bariery architektonicznej w domu. Jeżeli uważasz, że krzesełko schodowe na torze krzywolinowym jest zbyt drogie pomyśl o zakupie dwóch krzeseł na szynie prostej.

W naszym kraju bardzo często spotyka się schody dwubiegowe ze spocznikiem - szczególnie w starszych domach jednorodzinnych. Taki rodzaj schodów jest złożony z dwóch prostych odcinków (biegów) rozdzielonych płaską częścią nazywaną spocznikiem (niekiedy półpiętrem, podestem).

Schody te są często dosyć wąskie, a wymiary spocznika nieduże, przez co likwidacja bariery architektinicznej w takim przypadku wydaje się nie być sprawą prostą i szybką.

Najczęściej montaż platformy przyschodowej na takich schodach w ogóle nie wchodzi w rachubę, ponieważ szerokość schodów, a także wymiary spocznika uniemożliwiają zainstalowanie tego typu dźwigu osobowego pozwalającego na transport osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Oczywiście zawsze lub prawie zawsze istnieje możliwość zainstalowania pionowej platformy na zewnątrz budynku (windy dla niepełnosprawnych), jednakże koszty takich rozwiązań są bardzo duże i bardzo często nie stać na to osobę prywatną.

Krzesełko schodowe lekiem na całe zło?

W takiej sytuacji jaką opisujemy powyżej można poważnie wziąć pod uwagę instalację schodowego krzesełka samobieżnego - musimy jednakże pamiętać, że taki rodzaj windy schodowej nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim i decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy mieć pewność, że osoba niepełnosprawna nie będzie miała problemu z przesiądnięciem się z wózka na krzesełko schodowe.

Idealna sytuacja wystepuje wówczas kiedy osoba starsza lub niepełnosprawna, dla której montuje się krzesełko przyschodowe posiada opiekuna. Innym, równie dobrym rozwiązaniem może być zakup podnośnika ściennego wraz z krzesełkiem jako kompletny zestaw do transferu osoby niepełnosprawnej.

Polecane artykuły

Prezent na dzień Babci

Prezent na dzień Babci

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...

Czytaj dalej

Ponieważ w opisywanym tutaj przypadku mamy do czynienia ze schodami dwubiegowymi, naturalnym wydaje się, że jedyną opcją jest zakup i montaż krzesełka przyschodowego na torze krzywoliniowym. Po szybkiej analizie polskiego rynku urządzeń dźwigowych okazuje się, że krzesełka schodowe krzywoliniowe są dosyć drogie - najczęściej wynika to z cen, które dyktują zagraniczni producenci tych urządzeń. Jednakże na cenę końcową wpływa także marża polskiego sprzedwacy, która z reguły jest znaczna. Znam przypadki z opowiadań naszych klientów, że cena końcowa krzesełkowej windy krzywoliniowej była 2-3 krotnie wyższa niż powinna być.

Tańsze rozwiązania na schody dwubiegowe.

Co więc należy zrobić w tej sytuacji? Co począć w sytuacji kiedy mamy w naszym domu dwubiegowe schody ze spocznikiem i nie chcemy wydawać dużej kwoty na zakup krzesła przyschodowego, które będzie się poruszać po szynie krzywoliniowej? Otóż powinni Państwo wiedzieć, że na takich schodach można zainstalować dwa krzesełka na szynie prostej, które są dostępne w ofercie naszej firmy w bardzo przystępnych cenach. Taka konfiguracja jest z reguły co najmniej 2-krotnie (a nawet więcej) tańsza niż zakup krzesła schodowego krzywoliniowego.

Jakie zalety wiążą się z zakupem dwóch krzesełek dźwigowych na szynie prostej?

Otóż po pierwsze cena, która jest znacząco mniejsza w porównaniu do innych urządzeń służących do niwelacji bariery architektonicznej. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tego wyboru jest możliwość późniejszej odsprzedaży krzesełek, kiedy staną się one niepotrzebne lub kiedy będziemy mogli pozwolić sobie na zakup wygodniejszego rozawiązania - np. windy pionowej. Ciężko byłoby nam odsprzedać krzesło krzywolinowe, ponieważ jest ono z reguły wyprodukowane na zamówienie i pasuje tylko do jednych schodów. Krzesło na szynie prostej można zamontować na niemalże każdych schodach (mamy tutaj na myśli schody proste o praktycznie dowolnej długości, kącie nachylenia od 25 do 55 stopni oraz szerokości co najmniej 70 cm). Ostatnim czynnikiem powodującym, że nasi klienci chętnie kupują dwa krzesła schodowe na szynie prostej zamiast jednego krzywoliniowego to czas oczekiwania - otóż krzesełka prostoliniowe mamy dostępne praktycznie od ręki. Należy również pamiętać, że niekiedy posiadamy w ofercie urządzenia używane (również krzesełka schodowe na szynie prostej) - na używane krzesła schodowe dajemy Państwu roczną gwarancję, którą możemy przedłużyć o kolejny rok za dopłatą 500 zł. W krzesełku tym zawsze wymieniamy na nowe akumulatory zasilające silnik napędzający oraz często dodajemy całkowicie nowe siedzisko. Możemy także rozważyć płatność za realizację takiego projektu w kilku częściach.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie prezentujemy zdjęcia z naszych montaży - znajdą tam Panstwo również fotografie pokazujące opisane powyżej rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym zdjęciom stwierdzą Państwu, iż warto rozważyć przedstawiony w tym artykule sposób likwidacji bariery architektonicznej w domu.