Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Podaruj Babci krzesełko schodowe, czyli winda dla Seniora

Winda schodowa w postaci krzesełka schodowego może okazać się najlepszym, co możesz podarować bliskiemu Ci Seniorowi w dniu jego Święta.

Podaruj Babci krzesełko schodowe, czyli winda dla seniora

"Peselu nie oszukasz" - jak to mawiał klasyk. Faktem jest, że nasi drodzy seniorzy w pewnym momencie swojego życia zaczynają skarżyć się na ograniczenia ruchowe oraz inne dolegliwości. Sporym wyzwaniem lub nawet dużym problemem może okazać się wykonywanie prostych z pozoru czynności, podnoszenie cięższych przedmiotów lub swobodne i bezpieczne poruszanie się po własnym domu, w szczególności jeżeli w tym domu występują schody.

Poczuj się bezpiecznie we własnym domu

Każdy z nas zapewne wie, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa w miejscu, w którym mieszkamy. Bariery architektoniczne w postaci schodów mogą uwięzić osobę starszą na jednej kondygnacji bądź uniemożliwić wydostanie się na zewnątrz - do ogrodu lub na zakupy.
Przez takie sytuacje osoby starsze nie są w stanie samodzielnie wydostać się z własnego domu czy mieszkania. Trudności z pokonywaniem schodów czynią nas więźniami we własnych domach.
Możemy jednak skutecznie zaradzić takiej sytuacji. Rozwiązaniem może być urządzenie służące do bezpiecznego transportu osoby starszej lub niepełnosprawnej po schodach potocznie nazywane krzesełkiem schodowym.

Krzesełko schodowe - najlepszy prezent dla Babci i Dziadka

Każdego roku, w końcówce stycznia - 21 i 22 obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto nieco wcześniej pomyśleć o funkcjonalnym prezencie dla naszych seniorów, którzy mają problemy w poruszaniu się po schodach, tym bardziej, że w tych dniach można dodatkowo skorzystać z promocji na zakup i montaż krzesełka schodowego.

Krzesełko schodowe jest to urządzenie dźwigowe przeznaczone do bezpiecznego przemieszczania się po schodach. Korzystają z niego osoby mające trudności z samodzielnym pokonywaniem schodów. Dzięki temu rodzajowi windy schodowej poruszanie się po własnym domu staje się o wiele łatwiejsze, a ryzyko upadku na klatce schodowej praktycznie zmniejsza się do zera.

Jak działa krzesełko schodowe dla osoby starszej

Sterowanie takim urządzeniem może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika (joysticka) umieszczonego na urządzeniu - najczęściej w podłokietniku. Ze względu na różnorodność tych urządzeń oraz ich uniwersalność można je zamontować na praktycznie każdych schodach: prostych i zakręconych, wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Standardowy udźwig windy krzesełkowej wynosi od 120 do 130 kg.

Poniżej przedstawiamy film pokazujący najpopularniejszy model krzesełka schodowego dla seniora - krzesełkowa winda schodowa produkcji angielskiej Acorn Superglide.
Kliknij, aby włączyć film:

Krzesełko schodowe Acorn na torze prostym - działanie i obsługa

Ruch takiego krzesła schodowego jest bardzo płynny i dosyć powolny - bez wstrząsów lub drgań. Samo krzesełko przyschodowe jest zaopatrzone w pasy bezpieczeństwa oraz specjalne czujniki sprawiające, że urządzenie to jest bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

Podaruj ukochanemu seniorowi windę schodową

Szynę jezdną, po której porusza się krzesło schodowe montuje się do stopni schodów wzdłuż ściany po prawej lub lewej stronie schodów. Warto dodać, że standardem międzynarodowym jest określanie strony montażu szyny jezdnej patrząc z dołu do góry.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że po montażu krzesełka schodowego szerokość schodów nieznacznie się zmniejszy - szyna jezdna zawęzi szerokość przejścia o ok 18-20 cm. Jednakże z drugiej strony szyna jezdna jest zainstalowana bardzo nisko, tuż nad stopniami - dzięki czemu nie przeszkadza ona w normalnym użytkowaniu schodów.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych nie zajmuje dużo miejsca na schodach

Minimalna szerokość schodów, jaka jest potrzebna do montażu krzesełka schodowego zależy od konkretnego modelu urządzenia, jednak w większości wystarczy 70-75 cm, aby można było takim krzesełkiem schodowym bezpiecznie jeździć.

Możliwe jest złożenie krzesła (siedzisko, podnóżek oraz podłokietniki), na czas kiedy nie jest ono używane - dzięki temu zaoszczędzimy jeszcze więcej miejsca na klatce schodowej, a inni domownicy w ogóle nie odczują, iż przemieszczanie się po schodach jest w jakikolwiek sposób uciążliwe.
Krzesło schodowe jest zasilane akumulatorowo, a co za tym idzie możliwe jest jego użycie nawet podczas zaniku napięcia w sieci. Jeżeli podczas jazdy krzesełkiem przyschodowym w górę lub w dół dostawca energii wyłączy zasilanie w domu to winda schodowa w normalny sposób dojedzie do przystanku.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe

W sytuacji, kiedy w domu są tzw. schody zabiegowe (kręcone, spiralne) lub chcecie, aby winda krzesełkowa pokonywała kilka kondygnacji to wówczas należy rozważyć zakup krzesełka schodowego na szynie krzywoliniowej - np. model Otolift Modul AIR.

Poniżej przedstawiamy film pokazujący najlepsze, dostępne na rynku krzesełko schodowe krzywoliniowe - Otolift Modul AIR.
Kliknij, aby włączyć film:

Jak działa krzesełko schodowe? Winda schodowe Otolift Modul AIR na torze krzywoliniowym

Jeżeli jesteś zainteresowany prezentowanymi tutaj rozwiązaniami, które pozwalają na bezpieczny transport po schodach osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo to zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi cen krzesełek schodowych oraz danymi technicznymi tych wind przyschodowych.

Schodołazy jako alternatywa dla krzesła schodowego

Innym rozwiązaniem, ułatwiającym przemieszczanie się po schodach osobom starszym jest schodołaz.

Schodołaz (transporter schodowy) służy do transportu po schodach osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Schodołaz nie jest na stałe montowany do schodów. Jest mobilny, można go łatwo złożyć i przewieźć w dowolne miejsce. Schodołaz sprzedawany jest w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. Istnieje także możliwość, aby taki schodołaz wypożyczyć na okres tygodnia lub dłuższy, aby go sobie przetestować.

Zapoznaj się z filmem pokazującym działanie schodołazu gąsienicowego.
Kliknij, aby włączyć film:

Jak działa schodołaz gąsienicowy? Liftkar PTR

Szczegóły na temat schodołazów można znaleźć na stronie Używane schodołazy - sprzedaż i wypożyczalnia

Platforma schodowa dla osoby starszej

Kolejnym przykładem urządzenia pomagającego w przemieszczaniu się po schodach jest platforma schodowa.

Platforma schodowa dla osoby starszej

Platforma schodowa to urządzenia dźwigowe, które posiada o wiele większy udźwig niż krzesło schodowe czy schodołaz. Potrzebuje również o wiele więcej miejsca na schodach oraz przed nimi.
Sterowanie taką platformą odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej. Zabezpieczeniem dla osoby na wózku są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki (poręcze bezpieczeństwa).
Standardowo platforma przyschodowa posiada najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy, które po złożeniu stanowią kolejne zabezpieczenie dla użytkownika. Platformy schodowe mogą być instalowane na schodach prostych, zabiegowych i krzywoliniowych, jednak wymagają one znacznie szerszych schodów niż krzeseka schodowe.

Zobacz film pokazujący działanie platformy schodowej.
Kliknij, aby włączyć film:

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych w bloku

Podnośnik pionowy do transportu osób niepełnosprawnych

Urządzeniem, które także przewozi osobę na wózku inwalidzkim jest podnośnik pionowy i może on w pewnych sytuacjach stanowić alternatywę dla platformy schodowej. Poniżej można zobaczyć film przedstawiający taki podnośnik pionowy - jest to najmniejsze urządzenie tego rodzaju dostępne na naszym rynku - model Liftboy.

Podnośnik Pionowy LIFTBOY dla osób niepełnosprawnych

Ważne jest, aby spośród dostępnych urządzeń wybrać takie, które będzie najbardziej dopasowane do potrzeb i wymagań konkretnego seniora. W przypadku, gdy nie mamy pewności, co wybrać, warto skontaktować się z nami – pomożemy dokonać dobrego wyboru.

Przypominamy także, że z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka oferujemy promocję - montaż urządzenia wykonamy gratis. Ma to wpław na końcową cenę – gdyż dzięki tej obniżce ostateczny koszt za dostawę i montaż urządzenia wyniesie od 10 do 20% mniej w porównaniu z regularną ceną.
Zapraszamy do kontaktu.