Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Montaż windy schodowej od kuchni

Pytania o samodzielny montaż krzesełka schodowego pojawiały się w naszej firmie od zawsze, ale wraz z ogłoszeniem pandemii koronawirusa zainteresowanie tym tematem zauważalnie wzrosło. W związku z tym uznaliśmy, że czas najwyższy zdradzić, jak poprawnie zainstalować krzesełko schodowe na szynie prostej wewnątrz budynku – jako przykład wybraliśmy model Acorn Superglide, który montujemy już od ponad 10 lat. Jednocześnie ten model krzesełka jest na tyle prosty, że dzięki poprawnie przeprowadzonemu pomiarowi schodów nie powinno być problemu z jego instalacją. Samodzielny montaż krzesełka schodowego może przeprowadzić każdy, kto posiada podstawową wiedzę techniczną i elektryczną, odpowiednie narzędzia oraz sprawia mu przyjemność składanie mebli z Ikei. Do dzieła!

Od czego zacząć?

Być może zastanawiasz się, dlaczego omawiamy wyłącznie montaż krzesełka schodowego na szynie prostej. Model Acorn Superglide jest prosty i wymaga podstawowych umiejętności od osoby montującej, tymczasem montaż krzesełka schodowego na szynie krzywoliniowej wiąże się z większym doświadczeniem i wiedzą. Często wymaga również specjalistycznych przyrządów, co stanowi prostą drogę do nieprawidłowego montażu. Nam tymczasem zależy na bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami i seniorów, dlatego uznaliśmy, że model Acorn Superglide sprawdzi się w roli przykładu doskonale.

Zanim zabierzesz się za samodzielny montaż krzesełka schodowego, potrzebujesz precyzyjnych pomiarów, od których zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Należy zmierzyć:

 • odległość od krawędzi najwyższego stopnia do podłogi – najskuteczniejszym sposobem jest pomiar wykonany za pomocą miarki stalowej rozwiniętej z góry schodów, po krawędziach stopni (tzw. noskach) aż do poziomu podłogi, aby pomiar był poprawny, miarka musi być ułożona równolegle do kierunku biegu schodowego, a do otrzymanego wyniku dodajemy ok. 20 cm;
 • szerokość schodów – w przypadku modelu Acorn Superglide minimalna szerokość schodów umożliwiająca montaż krzesełka schodowego wynosi 65 cm;
 • ilość miejsca przed schodami, a dokładniej przed pierwszym stopniem na dole – ten pomiar jest istotny ze względu na to, że krzesełko potrzebuje ok. 55-65 cm przestrzeni po zjechaniu na sam dół (w zależności od kąta nachylenia schodów);
 • kąt nachylenia biegu schodowego – pomiar wykonuje się przy użyciu listwy lub poziomicy, większość krzesełek schodowych porusza się pod kątem nachylenia od 25 do 50 stopni, ale w przypadku Acorn Superglide sprawdzą się nawet schody płaskie o kącie nachylenia ok. 22 stopni.

Należy również sprawdzić, czy wszystkie stopnie schodów są równe oraz określić stronę montażu (prawa lub lewa), stojąc na dole i patrząc w górę. Mając do dyspozycji precyzyjne pomiary wykonane przez Klienta oraz dokumentację fotograficzną zgodną z naszymi zaleceniami, jesteśmy w stanie przygotować urządzenie tak, by maksymalnie ułatwić montaż krzesełka schodowego – szynę docinamy w magazynie pod określoną długość schodów. Do Ciebie trafi zatem gotowa szyna jezdna wraz z zestawem łączącym oraz poprawnie skonfigurowany mechanizm jezdny.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak zmierzyć schody pod montaż krzesełka schodowego znajdziesz tutaj.

Narzędzia niezbędne do montażu krzesełka schodowego

Choć montaż krzesełka schodowego Acorn Superglide nie wymaga skomplikowanych prac montażowych, to potrzebne będą narzędzia, dzięki którym prawidłowo zainstalujesz tę windę schodową. Należą do nich:

 • klucze – najlepiej sprawdzi się klucz płaski (oczkowy) i nasadowy, ale można wykorzystać również dwa płaskie o numerach 10, 13 i 17,
 • rozwijana miarka stalowa,
 • nóż,
 • dwa śrubokręty – duża gwiazdka i mniejszy płaski,
 • latarka, kombinerki oraz wiertarka udarowa w zależności od schodów, na których będzie montowane krzesełko.

Do Klienta trafia komplet elementów niezbędnych do montażu krzesełka schodowego, spakowanych w trzy kartony. Pierwszy zawiera mechanizm jezdny (wagonik) oraz ładowarki i pilot zdalnego sterowania działający na podczerwień, w drugim kartonie znajdziesz siedzisko (krzesełko), natomiast trzeci karton zawiera szyny oraz elementy nośne (łapy mocujące oraz zestaw śrub).

Samodzielny montaż krzesełka schodowego krok po kroku

Narzędzia są gotowe, zestaw kartonów z poszczególnymi elementami dotarł na miejsce (część z nich docinamy i dostosowujemy zgodnie z pomiarami otrzymanymi od Klienta) – pora na montaż krzesełka schodowego. Pamiętaj, że na czas transportu wagonik jest unieruchomiony za pomocą specjalnych blokad, ale te śruby transportowe demontujemy dopiero po zainstalowaniu urządzenia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak krok po kroku wykonać montaż krzesełka schodowego.

 1. Schody pod montaż krzesełka schodowego muszą być wykończone. Należy usunąć wszystkie przedmioty uniemożliwiające przeprowadzenie prac instalacyjnych. Najlepiej, aby gniazdko do ładowania (230V) było zlokalizowane w górnej części schodów.
 2. Kabel do ładowarki wprowadź do szyny jezdnej (ładowarka ma napięcie stałe, które zwykle wynosi ok. 26V). Sprawdź, czy kabel nie zakleszczył się pomiędzy krawędziami szyny.
 3. Następnie połącz szyny, które dostarczane są w dwóch częściach – użyj do tego specjalnego zestawu łączącego.
 4. Połączone szyny umieść na schodach (stalową zębatką do góry) pod stałym kątem nachylenia. Szyny powinny być odsunięte od ściany na odległość ok. 8 cm (minimum 6,5 cm).
 5. Następnym krokiem jest wiercenie w schodach tak, aby przykręcić łapy (elementy mocujące) pod spodem szyny – pierwsze mocowanie na pierwszym stopniu, drugie na najwyższym stopniu, a środkowe tak, by ustabilizować szynę jezdną.
 6. Pora na montaż wagonika, czyli mechanizmu jezdnego – na górną część szyny nałóż zaślepki (plastikowe rurki).
 7. Umieść mechanizm jezdny na szynie pod odpowiednim kątem, nakładając rurki transportowe wychodzące z wagonika na zaślepki – tak, by nie uszkodzić mechanizmu jezdnego. Następnie wagonik siłą ciężkości zjedzie aż do początku zębatki.
 8. Kiedy koło zębate oprze się o listwę zębatą, możesz włożyć do wagonika kluczyk i go uruchomić za pomocą głównego włącznika.
 9. Upewnij się, że pierścień obrotu jest ustawiony w pozycji zapewniającej prawidłową postawę i za pomocą pilota zdalnego sterowania wjedź delikatnie wagonikiem na szynę jezdną.
 10. Po wcześniejszym montażu wagonika zainstaluj siedzisko na słupku wystającym z wagonika – pamiętaj o naciśnięciu dźwigni do obrotu siedziska podczas jego zakładania.
 11. Ustaw górny limit, czyli czarny plastik przykręcany do szyny jezdnej – to właśnie tam krzesełko automatycznie zatrzymuje się, jadąc w górę. Limit nalezy ustawić tak, aby podnóżek w krzesełku był 1-2 cm wyżej niż poziom górnej podłogi.
 12. Zamontuj odbijak na końcu listwy zębatej.
 13. Przymocuj szyny do schodów za pomocą śrub znajdujących się w zestawie.
 14. Wykonaj kontrolny przejazd krzesełkiem schodowym, dzięki któremu sprawdzisz, czy urządzenie o nic nie zahacza i mechanizm obrotu działa poprawnie.

Nie jest to oczywiście pełna instrukcja montażu krzesełka schodowego – instrukcję w języku polskim otrzymasz od nas wraz z zawartością kartonów. Widać jednak, że samodzielna instalacja jest możliwa, należy jednak postępować zgodnie ze wskazówkami producenta oraz posiadać podstawową wiedzę, dzięki której będziesz czuć się pewnie, realizując poszczególne punkty z instrukcji.

Podsumowanie

Samodzielny montaż krzesełka schodowego nie jest dla każdego – wymaga jednak pewnych umiejętności oraz swobodnego korzystania z narzędzi niezbędnych do instalacji. Mając do dyspozycji precyzyjne pomiary oraz dobre zdjęcia schodów, jesteśmy w stanie przygotować urządzenie wcześniej – zadbać o docięcie szyn, ustawienie podnóżka, sprawdzenie silnika i czujników bezpieczeństwa. Dlaczego warto zdecydować się na samodzielny montaż krzesełka schodowego? Tym sposobem jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie opłacasz usługi dostawy i montażu – płacisz wyłącznie za urządzenie. Jeżeli jednak nie masz pewności, że poradzisz sobie z tym zadaniem lub nie możesz skorzystać z pomocy znajomego, zaufaj specjalistom. Pracownicy naszej firmy przeprowadzą profesjonalny montaż krzesełka schodowego, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo.