Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 662 101 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Platforma schodowa, czy podnośnik - jaką windę wybrać?

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach zewnętrznych - przed domem, przy tarasie - platformę przyschodową, czy może podnośnik pionowy?

Choć obydwa rozwiązania sprawdzają się przy montażu zewnętrznym, to ich skuteczność zależy od wielu różnych czynników. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy platformą przyschodową a podnośnikiem pionowym dla niepełnosprawnych i wybierz urządzenie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Podnośnik pionowy – sposób na wąskie schody.

Jeżeli szukasz możliwości zlikwidowania bariery architektonicznej w postaci wąskich schodów zewnętrznych, rozważ zamontowanie podnośnika schodowego. Można go zainstalować obok schodów, co pozwala zachować optymalną szerokość stopni i umożliwia wszystkim domownikom komfortowe korzystanie z tarasu lub schodów wejściowych. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim, która porusza się z pomocą opiekuna, udźwig windy pozwala bowiem na jednoczesne korzystanie z urządzenia przez kilka osób. Warto dodać, że wysokość pionowego podnoszenia platformy pionowej jest ograniczona do 83 cm w przypadku podnośnika Liftboy i maksymalnie 3 m, jeżeli zdecydujesz się na model Kali B.

Zasilanie windy dla osoby niepełnosprawnej

Podnośnik pionowy jest zasilany z sieci 3-fazowej 400V (na Twoje życzenie możemy zastosować zasilanie jednofazowe 230V za pomocą falownika - wiąże się to z dodatkową dopłatą). Oznacza to, że w razie awarii prądu urządzenie nie zadziała - możliwy będzie tylko zjazd awaryjny w dół. Zaletą tego typu zasilania jest jednak możliwość ciągłego korzystania z podnośnika – możesz nim jeździć w górę i w dół, bez żadnych ograniczeń – tak samo, jak tradycyjną windą, nie czekając aż naładują się akumulatory (stosowane w platformach schodowych). Choć nie jest to kluczowe w przypadku domów jednorodzinnych, może stanowić istotną zaletę dla zarządców budynków publicznych, które są często odwiedzane przez osoby niepełnosprawne.

Polecane artykuły

Platforma czy podnośnik

Platforma czy podnośnik

Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...

Czytaj dalej

Możliwości montażu platformy pionowej dla osób niepełnosprawnych

Ze względu na to, że podnośnik porusza się w pionie, można go zamontować nie tylko obok wejścia na taras lub schodów prowadzących do domu, lecz również przy balkonie zlokalizowanym na niskiej kondygnacji budynku. Korzystanie z podnośnika umożliwi wtedy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim ominięcie schodów wejściowych i wjazd do domu lub mieszkania bezpośrednio przez balkon - niekiedy wiąże się to z koniecznością przeróbki drzwi balkonowych.

Urządzenie typu Kali B może zostać zamontowane z niewielkim podszybiem lub na płycie fundamentowej. W przypadku lekkiego modelu Liftboy istnieje jednak możliwość umieszczenia windy bezpośrednio na posadzce lub kostce brukowej, ponieważ nie musi być ona ściśle związana z podłożem. Liftboy jest na tyle lekki (waga poniżej 100 kg), że możesz go w razie potrzeby przemieścić w inne miejsce, chociaż nie jest to przez nas zalecane.

Koszty podnośnika pionowego

Koszt dostawy i montażu podnośnika pionowego dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest zwykle dosyć podobny jak platformy schodowej na szynie prostej. Jednakże w przypadku schodów dwubiegowych lub zabiegowych ten koszt może być już znacząco niższy. Ogólny poziom cenowy to około 25-35 tys zł, jednakże zawsze zależy on od bardzo wielu czynników (jeżeli więc chcesz poznać wycenę, skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatny kosztorys).

Niejako minusem wyboru podnośnika pionowego jest konieczność wykonywania jego częstszych serwisów - z reguły co 30 dni, choć w niektórych sytuacjach istnieje możliwość wydłużenia tego okresu do 3 miesięcy. W przypadku platformy schodowej prace serwisowe są prowadzone jedynie 2 lub 4 razy w roku, a gwarancja obejmuje 3 lata (w przypadku platform schodowych Platforma schodowa na szynie prostej, Ascendor PLG7), jest więc o rok dłuższa od rękojmi podnośnika.

Platforma przyschodowa – funkcjonalność w estetycznym wydaniu.

Jest to elegancko wykonane urządzenie, które porusza się tuż nad schodami, umożliwiając w pełni bezpieczne przewożenie osoby na wózku inwalidzkim. W przeciwieństwie do podnośnika schodowego platforma schodowa dla niepełnosprawnych nie jest przystosowana do przewożenia opiekuna. Zapewnia jednak osobie na wózku inwalidzkim możliwość komfortowej obsługi urządzenia i oferuje szereg zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo. Warto tu wymienić choćby automatycznie ustawiane ramiona bezpieczeństwa, dodatkowy uchwyt, antypoślizgowe powierzchnie oraz przycisk natychmiastowego zatrzymania. W wielu modelach platform schodowych jest także możliwość, aby urządzeniem sterował opiekun osoby niepełnosprawnej.

Zasilanie platformy przyschodowej

Wymagania dotyczące zasilania platform przyschodowych nie są tak duże, jak w przypadku większości typów podnośników pionowych. Zazwyczaj wystarczy podpiąć się do jednofazowego gniazdka 230V - ładowarka znajdująca się w zestawie będzie automatycznie doładowywać akumulator odpowiadający za dostarczanie energii do urządzenia. Choć platforma schodowa nie powinna działać w sposób ciągły, jak podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych, to w razie awarii prądu zachowa pełną funkcjonalność.

Możliwości montażu platform schodowych

Platformy schodowe poruszają się wzdłuż schodów po specjalnej szynie jezdnej, dlatego muszą być dopasowane do ich wymiarów. Istnieją tutaj pewne ograniczenia dotyczące maksymalnej długości toru jezdnego oraz kąta jego nachylenia.

Wypełniając wniosek pobrany w miejscowym urzędzie na pewno natrafimy na pole "koszty" - cenę danego rodzaju windy schodowej wraz z dostawą i montażem uzyskają Państwo od nas - zawsze prosimy w tym celu wysłać krótkie zapytanie z opisem sytuacji i kilkoma zdjęciami schodów.

W olbrzymiej większości przypadków, tam gdzie niwelujemy barierę architektoniczną krzesełka schodowe sprawdzają się znakomicie, dlatego w daleszej części artykułu skupimy się właśnie na tym urządzeniu.

Wybór rodzaju platformy schodowej jest uzależniony od rodzaju i kształtu schodów. Istnieją więc platformy prostoliniowe lub krzywoliniowe, które montuje się na schodach zabiegowych lub dwubiegowych (cena tego rozwiązania jest jednak znacznie wyższa niż w przypadku prostego toru). Platformy można zakładać zarówno na schodach betonowych, jak i metalowych. Istnieje też możliwość założenia urządzenia na schodach wolnostojących, obok których nie ma żadnej ściany. Montaż platformy nie jest jednak możliwy w przypadku bardzo wąskich schodów – ich szerokość powinna wynosić minimum 85 cm, a przed pierwszym stopniem musi znajdować się nieco wolnej przestrzeni (w zależności od kąta nachylenia schodów oraz rodzaju platformy i rozmiaru podestu jezdnego co najmniej 125 cm). Choć zwykle montaż platformy nie wymaga stawiania fundamentów, ani uzyskiwania pozwolenia na budowę, to w niektórych sytuacjach pojawia się konieczność założenia szyny jezdnej na słupkach i wylania fundamentu tuż przed schodami.

Czas realizacji

Jest znacznie krótszy niż w przypadku podnośników pionowych – zamiast kilku tygodni może wynieść zaledwie 2-3 dni.

Jednak niektóre modele platform schodowych są robione na zamówienie i wówczas podobnie jak dla większości podnośników ten czas dostawy wynosi około 4-5 tygodni. Sam montaż to z reguły jeden dzień.

Platformy przyschodowe wyróżniają się eleganckim designem i możliwością wyboru kolorystyki, a w niektórych wariantach także efektownym wykonaniem toru jezdnego platformy ze stali nierdzewnej. Wysokie walory estetyczne oraz możliwość spersonalizowania kolorystyki sprawiają, że urządzenia te będą doskonale komponowały się zarówno z klasyczną, jak i nowoczesną fasadą domu.

Dofinansowanie na likwidację barier przy zakupie platformy schodowej lub podnośnika pionowego

Niezależnie od tego, który rodzaj windy schodowej wybierzesz, możesz ubiegać się o dofinansowanie zakupu platformy schodowej lub podnośnika dla niepełnosprawnych. Refundacja ze środków PFRON obejmuje zwykle od 60% do 95% kosztów. Aby złożyć wniosek, skontaktuj się z nami w celu uzyskania bezpłatnej wyceny.

Szyna, na której porusza się krzesełko może być przymocowane do stopni schodów (każdego rodzaju) lub do ściany. Co ważne, instalacja windy schodowej nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, a samym montażem windy zajmują się przeszkoleni specjaliści.

Nie jesteś pewien, które rozwiązanie wybrać? Zadzwoń do nas:

  • Infolinia 1: +48 692 44 94 74
  • Infolinia 2: +48 698 132 056
  • Infolinia 3: +48 606 686 002

Poniżej przedstawiamy film pokazujący platformę schodową, a także podnośnik pionowy

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych firmy Ascendor, model PLK8
Podnośnik dla niepełnosprawnych w bloku KALI B | Windy Schodowe

Inne artykuły poruszające powyższe zagadnienie:

  • https://www.windy-dla-niepelnosprawnych.pl/2016/05/winda-czy-podjazd-dla-niepelnosprawnych.html
  • https://www.windy-dla-niepelnosprawnych.pl/2017/04/platforma-schodowa-czy-podnosnik-pionowy.html
  • https://www.likwidacja-barier.pl/2016/06/22/co-wybrac-winde-czy-podjazd/
  • https://www.likwidacja-barier.pl/2017/01/05/windy-dla-niepelnosprawnych/
  • https://www.likwidacja-barier.pl/2018/05/22/urzadzenia-dzwigowe-dla-osob-starszych-i-niepelnosprawnych/
  • https://www.likwidacja-barier.pl/2019/01/03/likwidacja-barier-dla-niepelnosprawnych/
  • http://www.uzywane-schodolazy.pl/krzeselka-schodowe-schodolazy-platformy-i-podnosniki-do-czego-to-sluzy-i-co-wybrac/
  • http://www.uzywane-schodolazy.pl/windy-dla-niepelnosprawnych-krotka-charakterystyka/