Ułatwiamy Twoje Życie

Często spotykanymi przykładami barier architektonicznych są schody, progi w domu, brak podjazdu lub łazienka niedostosowana do potrzeb osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Zlikwidowanie tych przeszkód wymaga poniesienia wysokich kosztów, na które nie stać wielu niepełnosprawnych osób. W takich sytuacjach warto zgłosić się po dofinansowanie z PFRON.

PFRON – dofinansowanie dla osób niepełnosprawnychKto może uzyskać dofinansowanie dla niepełnosprawnych?.
Głównym warunkiem otrzymania dotacji na likwidację barier jest status osoby niepełnosprawnej – może nią być dorosły lub małoletni. Jeżeli więc zależy Ci na uzyskaniu dotacji PFRON, pamiętaj o konieczności wyrobienia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub równoważnego orzeczenia. W niektórych przypadkach możesz też zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi konieczność zlikwidowania barier architektonicznych.
Aby uzyskać dofinansowanie z PFRON dla niepełnosprawnych, musisz mieszkać na stałe w budynku, w którym występują bariery utrudniające Ci swobodne poruszanie się. Powinieneś również wykazać, że jesteś właścicielem tego obiektu lub uzyskałeś zgodę jego właściciela np. na zamontowanie krzesełka schodowego, platformy czy podnośnika pionowego.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON?

Sposób wydatkowania środków przeznaczonych na dotację wynika z samej idei udzielania dofinansowania z PFRON. Jego głównym celem jest bowiem zwiększenie aktywności zawodowej i życiowej osób niepełnosprawnych oraz poprawienie jakości ich życia poprzez skuteczne niwelowanie przeszkód architektonicznych, technicznych i barier w komunikowaniu się.
W praktyce dofinansowanie PFRON przysługuje np. na zakup: krzesełka i platformy przyschodowej, schodołazu czy podnośnika pionowego lub rehabilitacyjnego. Za środki uzyskane w ramach dotacji możesz także wybudować pochylnię, dostosować łazienkę do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub kupić wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Zanim złożysz wniosek, sprawdź w urzędzie odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania szczegóły zakresu przyznawania świadczeń dla niepełnosprawnych.

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • Platforma czy podnośnik - Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach zewnętrznych - przed domem, przy tarasie - platformę przyschodową, czy może podnośnik pionowy?
  • Dofinansowanie PFRON 2019 - Wielkimi krokami zbliża się święto Babci i Dziadka, osób, które zawsze służą dobrą radą oraz wyciągają do nas pomocną dłoń. Obdarzamy ich szacunkiem i miłością, a te dwa dni w roku: 21 oraz 22 stycznia, to szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pomoc. To także świetna okazja, aby pomóc naszym dziadkom w kwestiach formalnych związanych z dofinansowaniem, które można przeznaczyć na zakup windy schodowej.
  • Podnośniki ścienne Levicare - Podnośnik ścienny pozwala na bezpieczne przeniesienie osoby z wózka inwalidzkiego na fotel, do łóżka lub do wanny. Urządzenie to posiada udźwig do 140 kg i jest bardzo uniwersalne.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

Jaka jest wysokość dofinansowania PFRON?

Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów inwestycji, której celem jest likwidacja barier. Oznacza to więc, że dzięki dofinansowaniu z PFRON zakup i montaż windy schodowej może zostać niemal w całości pokryty ze źródeł zewnętrznych. W praktyce jednak wysokość dofinansowania jest różna i zależy od wytycznych panujących w konkretnym urzędzie. Wartość najczęściej przyznawanych dotacji PFRON wynosi od 60% do 85% kosztów inwestycji. Pamiętaj o tym, że w wielu urzędach istotna jest kolejność zgłoszeń, dlatego warto złożyć wniosek o finansowe wsparcie na początku roku.

Środki z PFRON – dofinansowanie krok po kroku

Jeżeli chcesz starać się o dotację, w pierwszej kolejności wybierz urządzenie, które pozwoli Ci zlikwidować bariery architektoniczne lub techniczne. Następnie skontaktuj się z firmą RAV-NET Rafał Kurzyna, właścicielem marki Windy Schodowe, aby dopytać o szczegóły związane z możliwościami montażu danego urządzenia dźwigowego. Prześlij też SMS-em (+48 692 44 94 74) lub e-mailem (info@windy-schodowe.pl) zdjęcia progu bądź schodów, które utrudniają Ci swobodne poruszanie się. Na ich podstawie przygotujemy wstępną wycenę zakupu i montażu windy domowej.
Do przygotowania bezpłatnego kosztorysu potrzebujemy 3-4 fotografie Twoich schodów w następujących ujęciach:

Dokładny instruktaż pomiaru schodów pod montaż krzesełka schodowego możesz znaleźć tutaj.

Dofinansowanie budowy windy w bloku

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, pobierz z naszej strony bezpłatne pliki z windami dla niepełnosprawnych dwg. Dzięki nim Twoja spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zobaczy wszystkie szczegóły techniczne związane z montażem urządzenia w Twoim miejscu zamieszkania. Następnie uzyskaj zgodę administratora budynku na założenie krzesełka schodowego lub innej windy dla niepełnosprawnych. Przed otrzymaniem akceptacji możesz jeszcze zostać poproszony o zebranie opinii Twoich sąsiadów na temat montażu urządzenia w Waszym bloku.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie z PRFON?

Aby uzyskać finansowe wsparcie, dołącz kosztorys od Wind Schodowych do wniosku o dotację i złóż dokumentację do placówki pomocowej odpowiedniej do Twojego miejsca zamieszkania. Może to być Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Znajdź dane kontaktowe do Twojej placówki, korzystając z przygotowanego przez nas ogólnopolskiego Wykazu Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.
Kliknij tutaj, aby pobrać go w formacie PDF.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach finansowania zakupu i montażu wind dla niepełnosprawnych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami! :
+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Windy Schodowe

ul.Zdziarska 81G/1
03-289 Warszawa

Rafał Kurzyna
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Magdalena Kwiatkowska
tel.: +48 606 686 002

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Rozłożone krzesełko schodowe Acorn na górnym przystankuKrzesło schodowe krzywoliniowe dla seniora

zobacz wszystkie zdjęcia »