Ułatwiamy Twoje Życie

Jakie urządzenie będzie najlepsze do likwidacji bariery architektonicznej w konkretnym przypadku? Na to pytanie odpowie Państwu poniższy artykuł.

Analizując zapytania, jakie kierują do nas nasi klienci zauważyliśmy, iż często zdają sobie sprawę z istnienia bariery architektonicznej, jednak nie wiedzą czego tak naprawdę oczekują od urządzenia oraz, co jest im dokładnie potrzebne. Wychodząc naprzeciw ich wątpliwościom postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, który mamy nadzieję pomoże Państwu sprecyzować swoje potrzeby, a dzięki temu my będziemy mogli szybciej stworzyć dla Państwa idealną ofertę.

czytaj dalej »

Zobacz inne ciekawe artykuły dotyczące likwidacji barier architektonicznych

  • PFRON dofinansowanie - Zlikwidowanie barier architektonicznych często wymaga poniesienia wysokich kosztów, na które nie stać wielu niepełnosprawnych osób. W takich sytuacjach warto zgłosić się po dofinansowanie z PFRON
  • Platforma czy podnośnik - Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach zewnętrznych - przed domem, przy tarasie - platformę przyschodową, czy może podnośnik pionowy?
  • Dofinansowanie PFRON 2019 - Wielkimi krokami zbliża się święto Babci i Dziadka, osób, które zawsze służą dobrą radą oraz wyciągają do nas pomocną dłoń. Obdarzamy ich szacunkiem i miłością, a te dwa dni w roku: 21 oraz 22 stycznia, to szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pomoc. To także świetna okazja, aby pomóc naszym dziadkom w kwestiach formalnych związanych z dofinansowaniem, które można przeznaczyć na zakup windy schodowej.
  • Podnośniki ścienne Levicare - Podnośnik ścienny pozwala na bezpieczne przeniesienie osoby z wózka inwalidzkiego na fotel, do łóżka lub do wanny. Urządzenie to posiada udźwig do 140 kg i jest bardzo uniwersalne.

Zobacz Wszystkie Artykuły »

Na samym początku należy się zastanowić, kto będzie użytkownikiem urządzenia – komu dane urządzenie ma pomóc w pokonywaniu barier architektonicznych. Jeżeli jest to osoba starsza, lub niepełnosprawna, ale nieporuszająca się na wózku inwalidzkim, warto rozważyć użycie krzesła schodowego. Jest to oferta bardzo atrakcyjna cenowo, a dodatkowo mamy w swojej ofercie krzesełka używane, których cena jest szczególnie korzystna. Jeżeli rozważamy zakup krzesła schodowego musimy sobie zdawać sprawę z kilu szczegółów:

Co jednak w przypadku, gdy pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych potrzebna jest osobie poruszającej się na wózku? Wówczas możemy zaproponować kilka innych rozwiązań.
Pierwszym z nich jest platforma schodowa, którą tak samo jak krzesło schodowe można montować wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jednak ze względu na to, iż urządzenie to jest przystosowane do przewożenia osób na wózku inwalidzkim, ma większe wymagania techniczne.
Po pierwsze na potrzeby platformy w wersji standardowej schody muszą mieć szerokość minimum 120cm. Jednak na specjalne zamówienie możemy sprowadzić dla Państwa platformę, którą można zamontować na schodach już o szerokości 90cm. Przy rozważaniu tego urządzenia musimy brać pod uwagę, czy przed schodami jest odpowiednio dużo miejsca, by platforma mogła się zatrzymać (na to potrzeba min. 120 cm) oraz potrzebne jest miejsce by wózek mógł podjechać i spokojnie wjechać na platformę (to jest ok. 130cm).
W przypadku, gdy przed platformą nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zmieścił się wózek inwalidzki można zastosować tak zwany najazd boczny. Oczywiście platforma może być zamontowana zarówno na schodach prostoliniowych, jak i krzywoliniowych, jednak ważne jest by kąt nachylenia schodów mieścił się w przedziale między 15° a 45° w przypadku schodów o biegu prostym, natomiast między 0° a 60° w przypadku schodów krzywoliniowych lub ze zmiennym kątem nachylenia.
Po drugie ze względu na większą wagę samego urządzenia oraz wagę osoby niepełnosprawnej na wózku, platforma musi być montowana do ściany nośnej. Oczywiście za dodatkową opłatą jest możliwość zakupienia specjalnych słupów samonośnych, które umożliwiają montaż toru jezdnego platformy bezpośrednio do schodów.
Na zakończenie należy podkreślić, iż główny wpływ na ostateczną cenę platformy przyschodowej mają długość schodów oraz w przypadku schodów krzywoliniowych ilość zakrętów.

W przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie platformy schodowej warto wówczas pomyśleć o montażu podnośnika pionowego. Urządzenie to można montować niezależnie od szerokości, jak i kąta nachylenia schodów, ponieważ jest ono montowane niezależnie od nich.
Podnośniki pionowe są świetną alternatywą dla najazdów i mogą być montowane zarówno na szybie samonośnym jak i w szybie murowanym. Należy pamiętać, że jego cena jest zależna od wysokości podnoszenia, a ta może wynosić maksymalnie 3m - dla podnośników bez szybu (tzw. podnośniki o małej wysokości podnoszenia).
Główny nacisk przy projektowaniu tego urządzenia kładziony był na jego wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne. W związku z tym urządzenie to idealnie nadaje się do montowania na zewnątrz budynków.
Podnośniki mogą mieć różny napęd, a co za tym idzie mogą wymagać podszybia (napęd hydrauliczny) lub nie (napęd śrubowy).

Co jednak w przypadku, gdy mamy wąskie schody, albo urządzenie ma być wykorzystywane okazjonalnie?
W takim przypadku warto rozważyć zakup schodołaza.
Głównym czynnikiem różniącym to urządzenie od wymienionych wcześniej jest to, iż do jego obsługi potrzebna jest pomoc osoby trzeciej. Oczywiście nie wymaga to by osoba ta "wciągała do góry" osobę na wózku, gdyż schodołaz posiada własny napęd oraz gąsienice zapewniające świetną przyczepność do podłoża. Dzięki temu dodatkowa osoba jest potrzebna jedynie do stabilizacji i nadania toru ruchu urządzenia.
Urządzenie to może być używane na schodach o szerokości min. 82cm i przy kącie nachylenia do 35°. Warto również pamiętać, iż w przypadku schodów krzywoliniowych potrzebny jest spocznik, który umożliwi swobodne przekręcenie schodołaza wraz z osobą na wózku - potrzebny jest do tego spocznik o minimalnych wymiarach 1m x 1m.

Na zakończenie tego artykułu podajemy listę pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w celu sprecyzowania swoich potrzeb:

Korzystając z okazji pragniemy poinformować, iż w przypadku zapytań ofertowych bardzo pomocny dla nas jest schemat schodów (w dziale download na naszej witrynie znajduje się opis, jak poprawnie zmierzyć schody), oraz kilka zdjęć poglądowych.
Mamy nadzieję, że artykuł ten okazał się dla Państwa pomocny.
Oczywiście w razie wszelkich pytań służymy pomocą i prosimy o kontakt emailowy, bądź telefoniczny.

REKLAMA

herby.pracownia.com

Na skróty (KLIKNIJ)

Szybki kontakt

Windy Schodowe

ul.Zdziarska 81G/1
03-289 Warszawa

Rafał Kurzyna
tel.: +48 692 44 94 74

lub

Łukasz Wyrwik
tel.: +48 608 445 819

lub

Grzegorz Krzemiński
tel.: +48 606 248 022

Napisz e-mail:
info@windy-schodowe.pl

przejdź do działu kontakt »

Najnowsze realizacje

Winda schodowa na zewnątrz domuKrzesło schodowe krzywoliniowe dla seniora

zobacz wszystkie zdjęcia »