Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?
Zadzwoń do nas
+48 692 44 94 74
Dzięki urządzeniom oferowanym przez naszą firmę znowu możesz swobodnie poruszać się po swoim własnym domu - Żyj Bez Ograniczeń
Każdy z nas, chociaż raz marzył o tym by mieć własny dom, kawałek własnego podwórka, a w nim ogródek albo nawet sad. Dom to wspaniałe miejsce dla całej rodziny – czasem nawet wielopokoleniowej. Coraz większa liczba Polaków chciałaby mieć własny dom [http://www.wprost.pl/ar/128168/Jaki-dom-Domownicy/], a duży odsetek z tej liczby spełnia swoje marzenia i buduje go. Najczęściej wybieramy projekt jedno - lub nawet kilku piętrowego domu nie zastawiając się przy tym jak będzie się nam żyło w tym domu za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, czy na starość ten piętrowy budynek nie stanie się dla Nas przestrzenią nie do pokonania. Własny dom z założenia ma być tym miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie. To nasza ostoja i twierdza, w której powinniśmy móc się przemieszczać bez żadnych przeszkód. Jednak gdy nasze możliwości fizyczne zawodzą z pomocą może nam przyjść technika, dzięki której na rynku dostępna jest cała gama urządzeń pozwalających skutecznie niwelować bariery architektoniczne.
Jeżeli stajemy przed zadaniem usunięcia barier architektonicznych w domu, które w postaci schodów uniemożliwiają korzystanie z piętra osobie starszej lub niepełnosprawnej możemy wybrać jedno z kilku urządzeń, które z powodzeniem spełni swoje zadanie. Do dyspozycji mamy krzesło schodowe, platformę schodową, windę (podnośnik pionowy) lub schodołaz. Każde z nich charakteryzuje się innymi cechami użytkowymi i może być zamontowane w domu, w różnych warunkach. O tym jakie urządzanie będzie najodpowiedniejsze by pomóc nam pokonać schody, decyduje przede wszystkim rodzaj niepełnosprawności oraz warunki architektoniczne, w jakich urządzenie to ma być używane. Warto w tym miejscu wziąć także pod uwagę, czy użytkownik może liczyć na pomoc innych domowników. Nie należy zapominać także o wielkości budżetu jakim dysponujemy na zakup tego urządzenia.
21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pomyśleć o funkcjonalnym...
Jaki rodzaj urządzenia do transportu osoby starszej wybrać w przypadku montażu w warunkach...
Krzesło schodowe będzie świetnym rozwiązaniem dla osób starszych. Jego instalacja jest bardzo prosta, gdyż polega na zamontowaniu do ściany lub stopni schodów szyny, po której porusza się krzesełko. Takie urządzenie może być instalowane do schodów o różnym kącie nachylenia zarówno prostych oraz z zakrzywionym torem, a także ze zmiennym kątem nachylenia. Oznacza to, że można je instalować zarówno przy schodach z biegiem prostym, jak i kręconym. Krzesełko schodowe jest zasilane za pomocą silnika prądu stałego z akumulatora 24V. Ze względu na to, iż jego siedzisko jest składane, do zamontowania nie potrzeba szerokich schodów, a ponadto nie przeszkadza ono w ich normalnym użytkowaniu. Podczas jazdy siedzisko jest zablokowane w jednym położeniu, podnóżek i pasy bezpieczeństwa podnoszą komfort jazdy. Należy dodać, iż sterowanie krzesełkiem może się odbywać w dwojaki sposób, albo zdalnie za pomocą pilota, albo za pomocą przełącznika (joysticka), który umożliwia sterowanie krzesełkiem nawet osobom z niewielkimi dysfunkcjami ruchu rąk. Należy wiedzieć, że istnieje zewnętrzna wersja krzesła schodowego, która idealnie nadaje się np do zamontowania w ogrodzie. Działają one na tej samej zasadzie i pełnią te same funkcje co krzesełka schodowe przeznaczone do montowania wewnątrz domu, jednak są wykonane z innych materiałów i posiadają zabezpieczenia, które przetrwają nawet najgorsze warunki pogodowe.
Innym typem urządzenia, które ułatwia pokonywanie schodów jest platforma schodowa. Ten typ urządzenia jest skierowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Platforma jest szczególnie często montowana w budynkach użyteczności publicznej, które muszą spełniać warunki określone w przepisach prawnych na temat przystosowania takich budynków dla osób niepełnosprawnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować platformę schodową w domu jednorodzinnym. Do zamontowania platformy potrzebna jest większa przestrzeń oraz większe nakłady finansowe niż w przypadku krzesełka schodowego. Tor ich poruszania się może być prostoliniowy albo krzywoliniowy. Zabezpieczeniem dla osoby na wózku są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki. Opcją dodatkową do platformy może być rozkładane siedzisko, które umożliwia używanie platformy także przez osoby, które nie poruszają się na wózku (na platformie zawsze należy poruszać się w pozycji siedzącej). Dodatkowe parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny udźwig zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.
Gdy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim ma do pokonania więcej kondygnacji lub musi się poruszać z osobą towarzyszącą warto zastanowić się nad instalacją windy, czyli podnośnika pionowego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, lecz wymaga większych nakładów finansowych jak i możliwości adaptacji. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż takiego urządzenie jest ściśle określony przepisami prawa budowlanego. Prawo to dokładnie określa jakie wymiary powinna mieć kabina oraz jak powinna być wyposażona.
Dodatkowym wymogiem jest aby powyższe urządzenia (przede wszystkim te używane w budynkach użyteczności publicznej) zasilane były z oddzielnej linii zasilającej, a także posiadały odpowiednie zabezpieczenie na wypadek braku energii elektrycznej. Ruch takich urządzeń możliwy jest tylko w przypadku ciągłego trzymania włącznika w pozycji "jedź", w momencie kiedy przycisk lub joystick jest zwalniany urządzenie powinno się zatrzymać. Należy również pamiętać, aby urządzenie zamontowane na schodach zapewniało dostateczną ilość miejsca na bezpieczne poruszanie się po nich.
W przypadku kiedy jest problem ze spełnieniem powyższych warunków lub kiedy osoba niepełnosprawna będzie sporadycznie korzystała z pomieszczeń niedostępnych dla niej, idealnym rozwiązaniem staje się schodołaz. Jest to urządzenie, które nie musi być na stałe zamontowane do schodów i może być używane, tylko wówczas kiedy jest to niezbędne. Schodołaz jest bardzo prosty w obsłudze, a przy bezpieczne oraz wygodny. Jedyną jego wadą jest konieczność zaangażowania osoby trzeciej w pomoc dla niepełnosprawnego.
Ważną informacją, jest to, że do takich urządzeń osoba niepełnosprawna może otrzymać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - http://www.pfron.org.pl/portal/pl/. Wielkość dofinansowania może wynosić nawet kilkadziesiąt procent kosztów urządzenia. Dokładne informacje na temat można uzyskać na stronach Funduszu lub powiatowych centrach pomocy rodzinie, a także w artykułach znajdujących się na naszym portalu.
Na podstawie rozważań poczynionych w niniejszym tekście powstał materiał w jednym z najbardziej znanych, polskich portali internetowych "Wprost", który poruszane tutaj treści przedstawia w artykule Dom bez barier