Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Likwidacja barier architektonicznych w bloku. Którą windę dla niepełnosprawnych wybrać?

Osoby starsze i poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dziś samodzielnie pokonywać schody - nawet wtedy, gdy mieszkają w kamienicy lub bloku z lat 60. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii wind schodowych i pionowych. Zobacz, które urządzenie do likwidacji barier wybrać, aby ułatwić życie mieszkańcom zarządzanej przez Ciebie nieruchomości.


Jakie bariery architektoniczne utrudniają życie mieszkańcom bloków?

W starym budownictwie nie przywiązywano wagi do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których pokonanie schodów jest prawdziwym wyzwaniem. Nawet w blokach z windą można więc natknąć się na bariery architektoniczne w postaci wysokiego parteru lub schodów zewnętrznych przed wejściem do budynku.

Problemem może być także winda starego typu, której drzwi są na tyle wąskie, że uniemożliwiają skorzystanie z dźwigu osobom na elektrycznych wózkach inwalidzkich. Z kolei mieszkańcy niskich, czteropiętrowych bloków z lat 60. i 70. mogą o windzie tylko pomarzyć, ponieważ konstrukcja schodów bez duszy klatki schodowej nie pozwala na zamontowanie dźwigu.


Windy schodowe i pionowe skutecznie niwelują bariery architektoniczne

Dla młodych i sprawnych mieszkańców takie przeszkody są niemal niezauważalne. W przypadku seniorów i osób na wózkach inwalidzkich mogą jednak całkowicie uniemożliwić opuszczenie mieszkania.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być założenie w kamienicy lub bloku windy schodowej, która jest montowana w ciągu schodów. Podobnie jak podnośnik pionowy jest ona tańszą alternatywą dla tradycyjnego dźwigu i skuteczną formą trwałej likwidacji barier.


Platforma schodowa – komfortowy sposób transportowania osób niepełnosprawnych

Platforma schodowa przed blokiem

Ukośna platforma przyschodowa pozwoli Ci rozwiązać problem wysokiego parteru i schodów zewnętrznych. To nowoczesne urządzenie może także transportować osobę niepełnosprawną pomiędzy kilkoma kondygnacjami w kamienicach oraz blokach, w których brakuje miejsca na tradycyjną windę. W przypadku zabytkowych budynków cenną zaletą platform schodowych jest ich elegancki design oraz możliwość personalizacji.

Platforma schodowa zapewnia osobie na wózku inwalidzkim samodzielność – dzięki niej mieszkańcy bloku mogą bezpiecznie i bez wysiłku pokonywać schody. Po pokonaniu schodów wystarczy ją złożyć, aby zajmowała mniej miejsca i umożliwiła sprawnym mieszkańcom komfortowe przemieszczanie się między piętrami.

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych w bloku

Podnośnik pionowy – ekonomiczna alternatywa dla windy

Przykładem windy pionowej jest podnośnik Kali B o wysokości podnoszenia do 3 m, który można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Urządzenie to zostało przystosowane do przewożenia osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim – samodzielnie lub razem z opiekunem.

Do montażu podnośnika pionowego Kali B niezbędna jest wolna przestrzeń o powierzchni 2 m2. Windę można założyć na przykład obok schodów prowadzących na wysoki parter lub przy balkonie. Dzięki temu niepełnosprawny mieszkaniec wjedzie na wózku inwalidzkim z zewnątrz bezpośrednio do swojego mieszkania.


Podnośnik pionowy LiftBoy – idealny na kilkustopniowe schody

Mały podnośnik pionowy LiftBoy

W przypadku kilkustopniowych schodów zewnętrznych zakończonych podestem lepszym rozwiązaniem będzie natomiast mały podnośnik pionowy LiftBoy. Jest to tańsze i łatwe w montażu urządzenie o wysokości podnoszenia sięgającej 83 cm. Choć podnośnik LiftBoy waży nieco ponad 70 kg, jego udźwig może wynosić nawet 300 kg.

Ta niewielka i praktyczna winda pionowa wyróżnia się też estetycznym wyglądem. Jej maszynownia nie jest widoczna z zewnątrz, ponieważ mechanizm napędowy został w niej ukryty pod spodem.

Podnośnik Pionowy LIFTBOY dla osób niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe – najtańsza winda do bloku

W przypadku niektórych kamienic i bloków założenie platformy schodowej lub podnośnika pionowego nie jest możliwe. Przeszkodę mogą stanowić np. zbyt wąskie schody, niewielka ilość miejsca przed schodami lub brak przestrzeni pozwalającej na założenie windy pionowej.

W takich sytuacjach sprawdza się krzesełko schodowe – najmniejsza winda służąca do transportowania osób starszych w wygodnej pozycji siedzącej. Urządzenie to można zamontować nawet na bardzo wąskich oraz stromych schodach – zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku.

Najtańsza winda schodowa jest przeznaczona dla seniorów, ale w praktyce korzystają z niej także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych oraz osoby na wózkach inwalidzkich. Część niepełnosprawnych mieszkańców kamienic oraz bloków samodzielnie przesiada się na siedzisko krzesełka schodowego i przewozi na kolanach złożony wózek inwalidzki.


Schodołaz – alternatywa dla windy

A co może zrobić zarządca budynku, w przypadku którego konserwator zabytków nie wyraża zgody na założenie windy dla niepełnosprawnych. Rozwiązaniem tego problemu jest schodołaz – mobilny transporter, który pozwala na bezpieczne przewożenie osób na wózkach inwalidzkich po schodach.

Niepełnosprawni mieszkańcy będą mogli z niego korzystać wyłącznie z pomocą opiekuna, który pełni funkcję operatora urządzenia. Mimo to warto rozważyć zakup ekonomicznego schodołaza, jeśli założenie urządzenia do trwałej likwidacji barier w kamienicy lub bloku nie jest możliwe.

Schodołaz gąsienicowy dla osób niepełnosprawnych w bloku | Windy Schodowe

Którą windę dla osób niepełnosprawnych wybrać?

Szeroki wybór modeli wind schodowych i pionowych sprawia, że warto podjąć przemyślaną decyzję, która ułatwi życie mieszkańców bloku na wiele lat. Jakie warunki techniczne musi spełniać budynek, aby montaż windy był możliwy? Ile kosztują windy dla osób niepełnosprawnych? I które urządzenie do likwidacji barier sprawdzi się najlepiej w przypadku administrowanej przez Ciebie kamienicy lub bloku?


Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i odebrać komplet bezpłatnych wizualizacji oraz rysunków technicznych.

Zadzwoń: +48 692 44 94 74, +48 606 686 002, +48 787 986 002

lub wyślij wiadomość na adres: info@windy-schodowe.pl