Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 662 101 002

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Krzesełka schodowe dla seniorów w bloku?

Krzesła schodowe dla seniorów mieszkających w bloku to skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa osób mających trudności ze swobodnym poruszaniem się po schodach.

Krzesła schodowe dla seniorów w bloku bez windy

Ten rodzaj windy schodowej doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku oblodzonych schodów na zewnątrz budynku jak i tych prowadzących na wysoki parter, do windy wewnątrz bloku. Krzesełka schodowe pozwalają na bezpieczny transport osoby starszej lub niepełnosprawnej wykluczając ryzyko groźnego wypadku, jaki może się wydarzyć przy samodzielnym pokonywaniu schodów.

Przede wszystkim jednak krzesełka schodowe dla seniorów w bloku ułatwiają codzienne funkcjonowanie, bez względu na istniejące w budynku bariery architektoniczne. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie są krzesła schodowe dla seniorów, jakie są rodzaje krzesełek przyschodowych oraz dlaczego warto się zdecydować na zakup tego rodzaju windy schodowej.

Co to jest krzesełko schodowe?

Krzesła schodowe Ułatwiają Twoje Życie

Krzesełko schodowe dla seniora lub osoby z niepełnosprawnością ruchową jest urządzeniem dźwigowym, które umożliwia łatwy i bezpieczny transport tej osoby po schodach. Większość modeli wind krzesełkowych porusza się po szynie jezdnej przymocowanej do stopni schodów. Krzesła schodowe mają stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku ograniczonej ilości miejsca na klatce schodowej w bloku, zapewniając osobom starszym maksymalne bezpieczeństwo.

Szyna jezdna w krzesełku przyschodowym zajmuje około 18-20 cm w "świetle schodów". Wagonik jezdny i siedzisko, po za zaparkowaniu i złożeniu krzesła (siedzisko, podnóżek i podłokietniki) w zależności od konkretnego modelu zajmą około 30-36 cm.
Warto pamiętać, że szerokość przejścia na schodach po montażu krzesełka schodowego ulegnie zmniejszeniu.

Krzesełka schodowe dla seniorów w bloku – rodzaje

Krzesła schodowe dla seniorów na wysoki parter w bloku bez windy

Na rynku dostępne są różne warianty krzesełek schodowych dla seniorów mieszkających w bloku – dzięki temu można dostosować urządzenie do potrzeb danej osoby. Występują windy krzesełkowe z powiększonym siedziskiem, z automatycznym obracaniem fotela na przystankach oraz ze zdalną blokadą urządzenia. W pewnych modelach wind krzesełkowych można nawet wybrać kolor szyny jezdnej oraz obicia siedziska i oparcia.
Ogólnie można co prawda powiedzieć, że krzesła schodowe podobnie jak samochody są do siebie podobne. Jednak przyglądając się szczegółom technicznym poszczególnych modeli można zobaczyć, że dane urządzenie lepiej sprawdzi się na schodach zewnętrznych, a inne np. przy transporcie osoby niepełnosprawnej na 3 piętro w bloku bez windy.
Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z krzesełek jakie możemy zaoferować.

Krzesełko schodowe prostoliniowe dedykowane do montażu w bloku

Krzesła schodowe prostoliniowe są montowane na schodach prostych – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz bloku. Urządzenia na szynie prostej nie są produkowane pod zamówienie, dzięki czemu można je dostarczyć i zainstalować w bardzo krótkim czasie. To sprawia również, że można je bez problemu dalej odsprzedać na rynku wtórnym, jeżeli nie będzie już potrzebne lub czasem kupić używane krzesełko schodowe.
Najpopularniejszy model windy schodowej prostoliniowej sprawdzający się od lat to krzesełko schodowe dla seniora Acorn Superglide. Posiada ono bardzo wygodne siedzisko, szeroki pas bezpieczeństwa z automatycznym napinaczem oraz nowoczesny system sterowania. Choć jest to urządzenie prostoliniowe, istnieje możliwość montażu na schodach posiadających niewielki zakręt na dole lub na górze. Krzesełko schodowe Acorn to produkt angielski cechujący się wysoką jakością wykonania oraz prostą obsługą, a jednocześnie oferujący maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu dla użytkownika.

Zobacz film pokazujący ten model krzesełka schodowego dla seniora.
Kliknij, aby włączyć film:

Krzesełko schodowe Acorn na torze prostym - działanie i obsługa

Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Krzywoliniowe krzesełka schodowe dla seniorów to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób mieszkających na wyższych piętrach. Nie tylko minimalizuje ryzyko upadków podczas wchodzenia po schodach, ale przede wszystkim zwiększa komfort codziennego życia w bloku. Urządzenia tego typu produkowane są na zamówienie, a więc pod konkretne schody. Przed montażem należy wykonać precyzyjne pomiary, które są potrzebne do przygotowania projektu – w związku z tym czas oczekiwania na krzesełko schodowe krzywoliniowe jest nieco dłuższy w porównaniu do krzesła na szynie prostej.
Krzesełka schodowe krzywoliniowe z powodzeniem mogą być instalowane na różnych rodzajach klatek schodowych jakie występują w polskich budynkach wielorodzinnych. Ten rodzaj windy krzesełkowej świetnie sprawdzi się na typowych schodach wielobiegowych lub schodach spiralnych. Dzięki indywidualnemu projektowi szyny jezdnej nawet najbardziej wymagające rodzaje schodów mogą być pokonane w bezpieczny i wygodny sposób przy użyciu tej windy schodowej.

Poniżej prezentujemy film pokazujący krzywoliniowe krzesło schodowe zainstalowane w bloku.
Kliknij, aby włączyć film:

KRZESŁO SCHODOWE W BLOKU | WINDA DLA SENIORA OTOLIFT MODUL AIR

Krzesełko schodowe zewnętrzne

Zazwyczaj krzesełkowe windy schodowe montowane są wewnątrz budynków, ale w naszej ofercie znajdziesz także krzesełka schodowe zewnętrzne, dzięki którym seniorzy mogą samodzielnie pokonać schody frontowe zlokalizowane przy bloku. Takie urządzenia są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego można z nich korzystać przez cały rok. To bezpieczna alternatywa dla osób starszych, które chcą uniknąć poślizgnięcia się na oblodzonych schodach oraz swobodnie korzystać z możliwości samodzielnego wyjścia na zewnątrz.

Krzesło schodowe na zewnątrz klatki schodowej

Krzesła schodowe w wersji do użytkowania na zewnątrz budynku posiadają w zestawie pokrowiec chroniący urządzenie przed wilgocią. Listwa zębata, mocowana na szynie jezdnej jest także odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie ulega korozji.
Pod kątem funkcjonalnym lub bezpieczeństwa wersje zewnętrzne krzesełkowych wind schodowych nie różnią się od standardowych urządzeń wewnętrznych.
W przypadku posiadania krzesełka schodowego w wersji zewnętrznej trzeba pamiętać, że wymaga ono częstszych serwisów. Należy również nieco bardziej o nie dbać. Nie można go pozostawiać poza punktami ładowania. Ważne jest, aby czyścić szynę jezdną oraz listwę zębatą, a także przynajmniej raz w tygodniu wykonać przejazd testowy.
Żywotność akumulatorów w krzesełkach schodowych instalowanych i użytkowanych na zewnątrz budynku także może nieco krótsza w porównaniu do urządzeń wewnętrznych tego rodzaju.

Niekiedy zdarza się, że zamiast krzesełka schodowego istnieje potrzeba montażu większego urządzenia, które pozwoli na transport osoby na wózku inwalidzkim. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup platformy schodowej do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Zobacz na poniższym filmie jak wygląda niwelacja bariery architektonicznej w postaci schodów przy pomocy platformy schodowej.
Kliknij, aby włączyć film:

WINDA SCHODOWA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W BLOKU | WINDY SCHODOWE

Platformy schodowe to oddzielna grupa wind schodowych. Są to urządzenia znacznie większe oraz potrzebujące znacznie więcej miejsca na schodach oraz przed nimi. Można je instalować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Dlaczego warto zamówić krzesełko schodowe dla seniora?

Automatyczne zatrzymanie krzesełka dźwigowego HomeGlide na górze schodów

Montaż krzesełka schodowego dla seniorów to sposób na ominięcie barier architektonicznych – szczególnie wtedy, gdy klatka schodowa w bloku jest zbyt wąska na montaż innego rodzaju urządzenia. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

  • mała ilość zajmowanego miejsca w porównaniu do innych urządzeń tego typu,
  • maksymalne bezpieczeństwo seniora, dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń,
  • złożenie siedziska, podnóżka i podłokietników gwarantuje, że krzesło schodowe nie będzie przeszkadzać innym mieszkańcom,
  • stosunkowo niskie koszty zakupu i utrzymania urządzenia - zobacz od czego zależy cena krzesełka schodowego,
  • udźwig do 130 kg, a w niektórych modelach nawet do 150 kg,
  • możliwość korzystania z krzesełka schodowego dla seniorów w bloku przez cały rok,
  • proste sterowanie urządzeniem oraz intuicyjna obsługa.

Przede wszystkim jednak krzesełko schodowe w bloku lub na zewnątrz budynku to dla seniora podniesienie komfortu życia oraz poczucie sprawczości, które ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o kilku kwestiach. Otóż zawsze należy pamiętać, że na montaż krzesełka schodowego należy uzyskać zgodę administracji lub wspólnoty, która zarządza budynkiem. Niekiedy może być potrzeba uzyskania zgody współlokatorów.
Krzesełka schodowe to urządzenia zasilane akumulatorowo, jednak do ich poprawnego działania potrzebne jest zasilanie sieciowe w postaci gniazdka elektrycznego 230V. Takie gniazdko może się znajdować w mieszkaniu osoby będącej właścicielem windy schodowej.
W przypadku niemożliwości otrzymania zgody na montaż windy krzesełkowej warto rozważyć zakup schodołazu gąsienicowego.

Dofinansowanie do zakupu krzesełka schodowego ze środków PFRON

Z racji tego, że krzesełka schodowe zewnętrzne i wewnętrzne likwidują bariery architektoniczne, wspierając osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami, możliwe jest otrzymanie dofinansowania na ich zakup. Z naszą pomocą dowiesz się, jak krok po kroku ubiegać się o dotację ze środków PFRON, które sięga nawet do 95% wartości urządzenia. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadające pierwszą lub drugą grupę inwalidzką bądź orzeczenie o niepełnosprawności. O wsparcie finansowe możesz się zwrócić również do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (MOPS, MOPR lub PCPR) – te instytucje publiczne również dysponują środkami na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Szczegółowe informacje odnośnie dofinansowania znajdziesz tutaj lub na tej stronie.

Podsumowanie

Choć krzesełka schodowe w szczególności polecamy dla seniorów, jest to także dobre rozwiązanie dla osób w innym wieku, które potrzebują wsparcia przy poruszaniu się. Wśród dostępnych urządzeń znajdują się krzesełka przyschodowe zewnętrzne, prostoliniowe oraz krzywoliniowe – jeżeli masz wątpliwości, który model będzie odpowiedni, pomożemy Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję. Nie musisz się też zastanawiać nad montażem, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę.
Oprócz opisanych tutaj krzesełek schodowych i wspomnianych platform oferujemy również podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych i inne urządzenia, dzięki którym jakość życia zmienia się na lepsze.

Przedstawiamy poniżej film pokazujący mały podnośnik pionowy zainstalowany na zewnątrz bloku.
Kliknij, aby włączyć film:

Podnośnik Pionowy LIFTBOY dla osób niepełnosprawnych