Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z likwidacją barier architektonicznych?

Zadzwoń do nas

Zadzwoń do nas

+48 692 44 94 74

Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na youtube Odwiedź nasz kanał Windy-Schodowe.pl na instagramie
Kliknij aby powiększyć lub zmniejszyć tekst

Pomniejszanie/powiększanie tekstu

Pomniejsz tekst
Normalny tekst
Powiększ tekst

Krzesełka schodowe dla seniorów w bloku?

Krzesełka schodowe dla seniorów w bloku to skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa osób mających trudności ze swobodnym poruszaniem się. Doskonale sprawdzą się w przypadku oblodzonych schodów, minimalizując ryzyko groźnego wypadku. Przede wszystkim jednak krzesełka schodowe dla seniorów w bloku ułatwiają codzienne funkcjonowanie, bez względu na istniejące w budynku bariery architektoniczne. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to za urządzenie, jakie są rodzaje krzesełek schodowych oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.

Co to jest krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe dla seniora oraz osoby z niepełnosprawnością jest urządzeniem dźwigowym, które umożliwia transport po schodach. Większość modeli porusza się po szynie jezdnej przymocowanej do stopni, choć na rynku są również dostępne krzesełka schodowe, które można zamontować bezpośrednio do ściany nośnej obok schodów (np. Otolift TWO, Otolift Modul AIR). Urządzenia tego typu mają stosunkowo niewielkie wymiary, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku ograniczonej ilości miejsca na klatce schodowej w bloku, zapewniając osobom starszym maksymalne bezpieczeństwo.

Krzesełka schodowe dla seniorów w bloku – rodzaje

Na rynku są dostępne krzesełka schodowe dla seniorów w bloku w różnych wariantach – dzięki temu można dostosować urządzenie do potrzeb danej osoby. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z krzesełek.

Krzesełko prostoliniowe

Krzesła schodowe prostoliniowe są montowane na schodach prostych – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz bloku. Urządzenia na szynie prostej nie są produkowane pod zamówienie, dzięki czemu można je dostarczyć i zainstalować w bardzo krótkim czasie. To sprawia również, że można je bez problemu sprzedać, jeżeli nie będzie już potrzebne lub kupić używane. Model windy schodowej prostoliniowej sprawdzający się od lat to krzesełko schodowe dla seniora Acorn Superglide, które posiada wygodne siedzisko oraz nowoczesny system sterowania. Choć jest to urządzenie prostoliniowe, istnieje możliwość montażu na schodach posiadających niewielki zakręt na dole lub na górze. Krzesłko schodowe Acorn to produkt angielski cechujący się wysoką jakością wykonania oraz prostą obsługą.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Krzywoliniowe krzesełka schodowe dla seniorów to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób mieszkających na wyższych piętrach. Nie tylko minimalizuje ryzyko upadków podczas wchodzenia po schodach, ale przede wszystkim zwiększa komfort codziennego życia w bloku. Urządzenia tego typu produkowane są na zamówienie, a więc pod konkretne schody. Przed montażem należy wykonać precyzyjne pomiary, które są potrzebne do przygotowania projektu – w związku z tym czas oczekiwania na krzesełko schodowe krzywoliniowe jest nieco dłuższy.

Krzesełko schodowe zewnętrzne

Zazwyczaj krzesełkowe windy schodowe montowane są wewnątrz budynków, ale na rynku znajdziesz także krzesełka schodowe zewnętrzne, dzięki którym seniorzy mogą samodzielnie pokonać schody frontowe. Takie urządzenia są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego można z nich korzystać przez cały rok. To bezpieczna alternatywa dla osób starszych, które chcą uniknąć poślizgu na oblodzonych stopniach oraz swobodnie korzystać z przydomowego tarasu.

Dlaczego warto zamówić krzesełko schodowe dla seniora?

Montaż krzesełka schodowego dla seniorów to sposób na ominięcie barier architektonicznych – szczególnie wtedy, gdy klatka schodowa w bloku jest zbyt wąska. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

  • mała ilość zajmowanego miejsca w porównaniu do innych urządzeń tego typu,
  • maksymalne bezpieczeństwo seniora, dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń,
  • stosunkowo niskie koszty utrzymania urządzenia,
  • udźwig do 130 kg, a w niektórych modelach nawet do 150 kg,
  • możliwość korzystania z krzesełka schodowego dla seniorów w bloku przez cały rok,
  • proste sterowanie urządzeniem oraz intuicyjna obsługa.

Przede wszystkim jednak krzesełko schodowe w bloku lub na zewnątrz budynku to dla seniora większy komfort życia oraz poczucie sprawczości, które ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie.

Dofinansowanie

Z racji tego, że krzesełka schodowe zewnętrzne i wewnętrzne likwidują bariery architektoniczne, wspierając osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami, możliwe jest otrzymanie dofinansowania na ich zakup. Z naszą pomocą dowiesz się, jak krok po kroku ubiegać się o dotację ze środków PFRON, które sięga nawet do 95% wartości urządzenia. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadające pierwszą lub drugą grupę inwalidzką bądź orzeczenie o niepełnosprawności. O wsparcie finansowe możesz się zwrócić również do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (MOPS, MOPR lub PCPR) – te instytucje publiczne również dysponują środkami na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Szczegółowe informacje odnośnie dofinansowania znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Choć w szczególności polecamy krzesełka schodowe dla seniorów, jest to także dobre rozwiązanie dla osób w innym wieku, które potrzebują wsparcia przy poruszaniu się. Wśród dostępnych urządzeń znajdują się krzesełka przyschodowe zewnętrzne, prostoliniowe oraz krzywoliniowe – jeżeli masz wątpliwości, który model będzie odpowiedni, pomożemy Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję. Nie musisz się też zastanawiać nad montażem, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę. Oferujemy również podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych i inne urządzenia, dzięki którym jakość życia zmienia się na lepsze.

KRZESŁO SCHODOWE W BLOKU | WINDA DLA SENIORA OTOLIFT MODUL AIR